Puolustuspuhe: "Päätöksiä pitää pystyä arvostelemaan"
Jussi Halla-aho ei ole kommentoinut asiaa kuin tiedotteessaan. Perussuomalaisten palkkalistoilla oleva oikeustieteen tohtori Erkki Havansi tukee kuitenkin Halla-ahon näkemystä.
–On selvää, että korkeimman oikeuden viisi tuomaria ovat huipputuomareita, mutta erehtyväisyyttä voi sielläkin olla, Havansi sanoo Uudelle Suomelle.
Hän muistuttaa, että EIT on ollut KKO:n kanssa eri mieltä useista tulkinnoista viime vuosina.
–KKO ei aina ole ollut viimeinen ja ratkaiseva auktoriteetti, Havansi toteaa.
Havansi myöntää kuitenkin, että juristina hän arvostaa korkeimman oikeuden ”hiukan korkeammalle kuin analyyttinen, filosofoiva poliitikko” eli puoluetoverinsa Halla-aho.
Havansi myöntää Kemppisen osuvan oikeaan todetessaan, ettei oikeuden päätöksenteossa ole kyse yksittäisistä ihmisistä vaan instituutiosta.
–Se pitää paikkansa, mutta tokihan instituutionkin lopullisia päätöksiä pitää pystyä arvostelemaan, Havansi sanoo.
Korkein oikeus tukeutui ratkaisussaan useisiin Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisuihin. Havansin mukaan tämä ei kuitenkaan tarkoita, etteikö mahdollinen valitus EIT:hen voisi tuottaa poikkeavan ratkaisun.
-Sitä on hyvin vaikea sanoa. EIT:n ratkaisut ovat usein tulkintoja, kiikun kaakun -tilanteita, Havansi pohtii.
Erottaminen olisi hyvin poikkeuksellista
Jukka Kemppinen katsoo, että Halla-aho on tuomittu ”juuri sellaisista rikoksista, joiden vuoksi hän soveltuu sangen huonosti eduskunnan hallintovaliokuntaan”. Häntä ei kuitenkaan käytännössä voida erottaa, sillä valiokunnat valitaan koko vaalikaudeksi.
HALLA-AHON PUOLUSTUS
3
<50
Vastaukset
- korkein vääryys
"On selvää, että korkeimman oikeuden viisi tuomaria ovat huipputuomareita"
Johan vitsin murjaisit! - SUOMI TODAY
Soini: ”Meille ei aikatauluja sanella”
Kotimaa | Jussi Halla-ahon tuomio Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kommentoi medialle huomenna järjestettävää eduskuntaryhmien kokousta, joka käsittelee Jussi Halla-ahon tilannetta.
- Meille ei aikatauluja sanella Vapaavuoren tai SDP:n tai kepun johdolla. Jos kutsu tulee niin katsotaan miten siihen suhtaudutaan. Keskitymme nyt euron kriisiin, Soini kommentoi medialle eduskunnassa tänään - eio varaa hötkyilyyn
Juss Halla-aho jakaa Suomen kansan kahtia. Pelkästään senkin vuoksi hänet pitäisi jättää rauhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h654242- 674241
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1092905Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv582796Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212029Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551992Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151679- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1091353- 1801281