Puolustuspuhe: "Päätöksiä pitää pystyä arvostelemaan"
Jussi Halla-aho ei ole kommentoinut asiaa kuin tiedotteessaan. Perussuomalaisten palkkalistoilla oleva oikeustieteen tohtori Erkki Havansi tukee kuitenkin Halla-ahon näkemystä.
–On selvää, että korkeimman oikeuden viisi tuomaria ovat huipputuomareita, mutta erehtyväisyyttä voi sielläkin olla, Havansi sanoo Uudelle Suomelle.
Hän muistuttaa, että EIT on ollut KKO:n kanssa eri mieltä useista tulkinnoista viime vuosina.
–KKO ei aina ole ollut viimeinen ja ratkaiseva auktoriteetti, Havansi toteaa.
Havansi myöntää kuitenkin, että juristina hän arvostaa korkeimman oikeuden ”hiukan korkeammalle kuin analyyttinen, filosofoiva poliitikko” eli puoluetoverinsa Halla-aho.
Havansi myöntää Kemppisen osuvan oikeaan todetessaan, ettei oikeuden päätöksenteossa ole kyse yksittäisistä ihmisistä vaan instituutiosta.
–Se pitää paikkansa, mutta tokihan instituutionkin lopullisia päätöksiä pitää pystyä arvostelemaan, Havansi sanoo.
Korkein oikeus tukeutui ratkaisussaan useisiin Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisuihin. Havansin mukaan tämä ei kuitenkaan tarkoita, etteikö mahdollinen valitus EIT:hen voisi tuottaa poikkeavan ratkaisun.
-Sitä on hyvin vaikea sanoa. EIT:n ratkaisut ovat usein tulkintoja, kiikun kaakun -tilanteita, Havansi pohtii.
Erottaminen olisi hyvin poikkeuksellista
Jukka Kemppinen katsoo, että Halla-aho on tuomittu ”juuri sellaisista rikoksista, joiden vuoksi hän soveltuu sangen huonosti eduskunnan hallintovaliokuntaan”. Häntä ei kuitenkaan käytännössä voida erottaa, sillä valiokunnat valitaan koko vaalikaudeksi.
HALLA-AHON PUOLUSTUS
3
<50
Vastaukset
- korkein vääryys
"On selvää, että korkeimman oikeuden viisi tuomaria ovat huipputuomareita"
Johan vitsin murjaisit! - SUOMI TODAY
Soini: ”Meille ei aikatauluja sanella”
Kotimaa | Jussi Halla-ahon tuomio Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kommentoi medialle huomenna järjestettävää eduskuntaryhmien kokousta, joka käsittelee Jussi Halla-ahon tilannetta.
- Meille ei aikatauluja sanella Vapaavuoren tai SDP:n tai kepun johdolla. Jos kutsu tulee niin katsotaan miten siihen suhtaudutaan. Keskitymme nyt euron kriisiin, Soini kommentoi medialle eduskunnassa tänään - eio varaa hötkyilyyn
Juss Halla-aho jakaa Suomen kansan kahtia. Pelkästään senkin vuoksi hänet pitäisi jättää rauhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663