Iltalehti VÄÄRENSI HALLA-AHO-ÄÄNESTYKSEN!

JÄI KIINNI

Oli lukema tasan 50-50 tilanteessa epäilyttävän monia tunteja. Ovat jonkun kehittämänsä tekosyyn varjolla vääntäneet Halliksen tukijoiden tai hänen kantaansa tukevien murskavoiton 50 - 50:ksi.

Tätä tukee sekin, että Aamulehden (sittemmin piilottama) äänestystulos oli vieläpä Aamulehden Hallis-vastaisen pitkän masinointikirjoituksen jälkeenkin 75-25 Halliksen tukijoille.

Ei ole kovin uskottavaa, että Iltalehden nettisivujen lukijoiden tulos olisi noin suuresti poikkeava.

En tule noita lehtiä enää ostamaan.

Aikoihin en ole myöskään enää Hesaria (eli Hyysäriä) tilannut enkä ostanut.

Taidan liittyä perussuomalaisiin, niin saa jäsenmaksun 25 tai 30 euron välimaastosta vuosihinnalla lehden, jonka päätöimittajaksi siirtyi Hommaforumin Matias Turkkila!

8

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jääman

      Kyllä se äänestystulos riippuu siitä ketkä käyvät äänestämässä eikä voi yhden äänestyksen perusteella sanoa toisen äänestyksen tulosta huijaukseksi.

      Tässä tapauksessa Aamulehden äänestyksessä äänestäneistä huomattavasti suurempiosa on perussuomalaisten kannattajia kuin Iltalehden äänestyksessä äänestäneistä eli erot äänestystilanteissa ovat täysin uskottavia, koska kumpikaan noista äänestyksistä ei ole luotettava, sillä nettiäänestyksien tuloksia on helppo manipuloida.

    • Nämä iltalehden

      gallupit ovat oma lukunsa. En sanoisi niitä yhden tuloksen perusteella väärennetyiksi, mutta sanon niitä väärennetyiksi sillä perusteella että tätä on tapahtunut ennenkin ja monta kertaa.

      Kun jokin aihe on valtaeliitille liian kiusallinen, niin äänestystulos voi muuttua sekunnissa päälaelleen tai kadota kokonaan.

      • ???

        Periaatteessahan tuollainen äänestys on kätevä. Äänestyksen perusteella saa selville mitä mieltä lehden lukijat ovat ja voi sitten kirjoittaa tätä kantaa myötäileviä juttuja ja lehti myy. Ongelma vain on se, että kaikki eivät vastaa. Itse asiassa lähinnä ne vastaavat joita kysymys koskettaa eli pääsääntöisesti ne joita vallitseva tilanne potuttaa.


    • ja me maksamme

      "Aikoihin en ole myöskään enää Hesaria (eli Hyysäriä) tilannut enkä ostanut."

      Olet tehnyt järkevän päätöksen.

      • Onlenko sairas?

        Minulla on sama syndroma !


    • On muistettava, että

      noita mielipidetiedusteluja ei voi verrata mihinkään kansanäänestykseen, kuten eräs persujen pikkunilkki, eilisessä avauksessaan luulotteli.

    • ILLUKAN LEHTI

      KÄYTÄ ILTALEHTEÄ VAIN SAUNAN SYTYKKEENÄ

      MUUHUN TÄMÄ JUORUTABLOIDI EI ENÄÄ KELPAAKKAAN

      • ei sytytä

        Palaa aika huonosti, liikaa väritettyjä juttuja ;o)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe