Jos saan sakot ja julkisesti arvostelen tätä päätöstä niin onko se väärin, joudunko eroamaan, saanko syytteen oikeuden halveksunnasta?
Saanko arvostella oikeuden päätöstä?
Tuomio tulee?
864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mutta ainoastaan, jos olet perussuomalainen. Silloin sinulla ei ole oikeutta sananvapauteen. Muiden puolueiden kannattajana kyllä.
Omissa nimissään saa AINA arvostella.
KKO:n jäsenille toteaisin seuraavaa: Vallalla on hyvin usein taipumus turmella ja täydellinen valta turmelee täydellisesti. Siksi vallan harjoittaminen olisi sallittava vain ihmisille, jotka eivät rakasta valtaa.
Halla-Ahosta taas: hänen omien pyrkimystensä näkökulmasta asiaa tarkastellen taktiikkana on ollut totuuden kertominen niin yksinkertaisesti ja selkeästi kuin mahdollista, koska kaikki rehelliset ihmiset arvostavat totuuden yksinkertaista ja selkeää kertomista
Halla-aho vähättli korkeimman oikeuden päätöstä ollessaan hallintovaliokunnan puheenjohtaja. Ymmärrän sinänsä älämölön. MUTTA: KORKEIMMAN OIKEUDEN PÄÄTÖS OLI TÄYSIN KÄSITTÄMÄTÖN JA POLIITTINEN!!
Kannattaa muistaa, että eduskunnassa istuu tälläkin hetkellä oikeita rikollisia:
tappajia, rattijuoppoja, varkaita, akanhakkaajia jne. Monet edellämainituista kokoomuksen kansanedustajia.
Halla-aho vain heitti täkyn Mika Illmanille, joka on jo Hufvudstadbladetissa todennut oikeuden vetäneen rajan siihen, saako vallankäyttäjille (valtakunnansyyttäjälle) vittuilla vai ei.
Jos ei virheitä(näyttöä) löydy, käytetään mielikuvitusta.
Tällä päätöksellä oikeislaitos otti kantaa satuolentojen ja menninkäisten puolesta!
Kuinka uskottavana tällaista laitosta voi enää pitää?
Näin 2000-luvulla päätösten pitäisi perustua tieteellisiin faktoihin ja järkeilyyn, eikä enää noituuteen ja pronssiajalla kirjoitettuihin satuihin!
Oikeusvaltio on muuttunut satujen- ja myyttien valtioksi!
yksityishenkilönä sinä voit arvostella ja laukoa sun mielipiteitä.
Mutta kansanedustajana ei voi.
Eli sananvapaus on hyvä asia niin pitkään kunhan se ei satu astumaan juuri sinun varpaille..?