Jussi Halla-Aho on epälegitiimin lakikäytännön uhri. Hänen sananvapauttaan sensuroitiin härskisti Korkeimman oikeuden päätöksellä, kun KKO läimäisi 50 päiväsakkoa Halla-Ahon maksettavaksi.
Eduskuntaryhmät vaativat Halla-Ahon eroa käyttäen hyväkseen tätä suhteellisen vähäistä näyttöä "rikollisesta" teosta. Se mitä Jussi teki oli kuitenkin rikollista vain siksi, että lakikäytäntö oli legitimiteettikriisissä ja hallituspuolueet ovat jo pitkään sensuroineet politiikkansa vastustajia rasismikortilla sekä syrjintäkortilla.
Itse katson, että Jussin tuomio perustui hänen laillisen puheoikeutensa laittomaan sensurointiin ja kuohintaan. Syytettynä ei alun alkaenkaan olisi pitänyt olla Jussi vaan ne poliitikot ja viranomaiset, jotka aloittivat hänen vainoamisensa.
Korkein oikeus on muuttunut aika lailla pelletaloksi sen jälkeen, kun Halonen naisten ääniä ostaakseen nimitti Pauline Koskelon presidentiksi. Demarit ovat olleet aina Jussin vastustajia ja heittämässä mutaa hänen päälleen ja kuinka ollakaan, laitoksesta jonka johtaja on demaripresidentille virkansa velkaa, saadaan demareita miellyttävä kovennettu tuomio. Halusi Korkein oikeus tai ei, se käytännössä vahvisti Jussi Halla-Ahon paikan Helsingin kaupunginvaltuustossa, seuraavassa eduskunnassa ja lähes missä tahansa kansansuosioon perustuvassa vaalissa.
Pidä Jussi puolesi näitä vihervasemmiston hyeenoja vastaan. Sinulla on heitä paremmin kansan luottamus. Laillani suurin osa suomalaisista pitää saamaasi kohtelua oikeusmurhana.
Halla-Aho oikeusmurhan uhri
15
112
Vastaukset
- yyy ja yks
aivan oikeassa olet, jussihan laittoi niinkuin asiat on!
- Tasan noin
Ehkä ero oli kuitenkin parempi, vaikka olenkin samaa mieltä että se oli epäoikeudenmukainen. Demarit ja muut eduskuntaääliöt olisivat saaneet vahingoitettua puoluetta ehkä vakavammin, jos Halla-Aho ei olisi eronnut.
Seuraavissa vaaleissa saataneen pieni retribuutio. - Koiraslotta
Pellellä on pellen kohtalo.
- eikö mene perille
Paitsi että rasismi on rasismia vaikka voissa paistaisi.
Rasismi ei ole mielipide, eikä siten kuulu mielipidevapauteen.
Rasismi on erittäin inhottava asenne, jolla ei rakenneta yhteiskunnissa mitään.
Eikä tuo Halla-ahon fundamentaalinen suhtautuminen Somaleihin ja muslimeihin pakkomileteisesti varsinkaan rakenna mitään.
Jos todellisuudessa olisi maahanmuuttokriittinen, pyrkisi vaikuttamaan maahanmuuton rakenteisiin, eikä syyllistämään vain joitakin joitakin ihmisryhmiä maahanmuuttajien joukossa. Se tekee Halla-ahosta rasistin.
On käsittämätöntä että Perussuomalaiset eivät tätä ymmärrä.- Vapauden liekki
Syyllistyt kunnianloukkaukseen. Edes KKO:n tuomiossa ei syytetä Halla-ahoa rasistiksi.
- KKO:n luvalla
Vapauden liekki kirjoitti:
Syyllistyt kunnianloukkaukseen. Edes KKO:n tuomiossa ei syytetä Halla-ahoa rasistiksi.
Älähän saivartele siinä. Kiihottaminen kansanryhmää vastaan ON rasistinen rikos.
Sitäpaitsi Halla-ahon asenne scriptassaan ei jää epäselväksi. - Vapauden liekki
KKO:n luvalla kirjoitti:
Älähän saivartele siinä. Kiihottaminen kansanryhmää vastaan ON rasistinen rikos.
Sitäpaitsi Halla-ahon asenne scriptassaan ei jää epäselväksi."Kiihottaminen kansanryhmää vastaan ON rasistinen rikos."
Näytä se lainkohta, jossa noin väitetään. Muuten olet syyllistynyt törkeään kunnianloukkaukseen ja olet rikollinen. - Iloinen kansalainen
Vapauden liekki kirjoitti:
"Kiihottaminen kansanryhmää vastaan ON rasistinen rikos."
Näytä se lainkohta, jossa noin väitetään. Muuten olet syyllistynyt törkeään kunnianloukkaukseen ja olet rikollinen."Vapauden" Liekki lerpahtanut. Huomenna on taas uusi päivä. Ei näitä kannata ottaa noin vakavasti. Käy vaikka kävelyllä.
- Valkoinen=Puhdasväri
" Jos todellisuudessa olisi maahanmuuttokriittinen, pyrkisi vaikuttamaan maahanmuuton rakenteisiin, eikä syyllistämään vain joitakin joitakin ihmisryhmiä maahanmuuttajien joukossa."
Onko kyseiset ryhmät syylistyneet Halla-Ahon mainitsemiin asioihin..? Yleensä niitä syytetään ketkä tekee rikoksen..! Nyt menee silleen että Halla-aho tuomittiin 4-vuotta sitten kirjoitetuista asioista..? Odottelen milloin muut noin kymmenenvuotta sitten tuomitut tuomitaan uudelleen. Tämähän oli taktiikkaa , iskeä sopivalla hetkellä. Jokaisella on mielipiteen vapaus, vai menetkö nuhtelemaan rattijuopon uhriksi joutuneen lapsen isää tai äitiä..? Tekopyhää paskaa tuo kaikki mitä kirjoitat..! - Mitä jos lukisit
niitä Halla-ahon kirjoituksia, vaikka ihan itse vaihteeksi?
- täysin epätietoinen
Muuten. Missä ne mainostetut 15000 on, jotka tarvittattaessa marssivat kadulla jonkun Halla-aho-nimisen takia.
- Halla-parka
Vai, että Halla-ahon ihan oikeusmurhan uhri.
Sai sen mitä pitääkin kun kävi ryttylemään demokratian ja oikeusvaltion kanssa. Ja täytyy sanoa, että kaveri on aika arvostelukyvytön. Pienikin lapsi yleensä tietää, ettei tulen kanssa kannata leikkiä kun siinä saattaa palaa omat sormet. Mutta ei näköjään tämä Halla-aho. Ja tota tyyppiä persut sitten pitävät jotensakin älykkäänä ???
- Killinen K.
Kansanvallan puolustus toimi. Hyökkäys demokratiaa ja oikeusvaltioa vastaan Halla-aho etunenässä moppi tanassa on torjuttu, tällä kertaa. Uusia halla-ahoja tulee vielä, joten kansanvallan tulee olla valmiina torjuntaan.
- Ja tämän
oikeusmurhan jälkeen Halla-aho tulee vain entistä vahvempana takaisin. Oli se sitten hyvä tai huono juttu.
- Makataren
Tässä olisi Jussille niin osuva biisi huomenaamulle...biisi on alunperin matin ja tepon levyttämä ja nimi on LOPPUTILI. Kuunneltavissa Jussi Raitasen versiona myös youtubessa.
Aamulla kaupunki autio on, lehdenjakajan siellä vain kohtaa, häneltäkin peitän kasvoni kun kyynel mun poskella hohtaa. Tappion eilen mä kärsiä sain, maku karvaana suutani polttaa, -huono mies oon, kun sen kuulla mä sain, tuskin voin mieleni malttaa.
Ne kertoivat sen, mun mentävä on ja työtäni muut saa jatkaa, kun luopua saa, on tunnelmat kuin mies kulkisi viimeistä matkaa
Kuinka sen sulle mä kertoa voin, pilvilinnamme maahan mä kaadoin. Uskoit ja luotit, et arvannutkaan, että niin turhaan mä raadoin. Kyllä kai mun pakko myöntää se on, siihen hommaan ei rahkeeni riitä, huono mies oon, mua maailma ei kauniisti kädestä kiitä.
Ne kertoivat sen, mun mentävä on...........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668