MTV3 26.3.2010
"Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) mukaan suomalaisten veronmaksajien ei ole syytä olla huolissaan rahan lainaamisesta Kreikalle, sillä Suomi tekisi lainajärjestelyllä tuntuvaa voittoa.
Euromaat pääsivät myöhään torstai-iltana sopuun Kreikan avustusmekanismista, joka perustuu euromaiden ja Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n Kreikalle myöntämiin lainoihin.
Hyvin talouttaan hoitanut Suomi saa markkinoilta lainaa alhaisella korolla, ja Kreikalta saatava korko olisi selvästi korkeampi, joten lainaaminen olisi Suomelle kannattavaa, Vanhanen muistutti tiedotustilaisuudessaan.
Avustusmekanismi on Vanhasen mukaan määrä ottaa käyttöön vain viimeisenä keinona, jos Kreikka ei enää saa markkinoilta lainaa kohtuullisella korolla."
Vanhanen: Kriisimaille lainaaminen Suomelle reilusti voitollista
7
<50
Vastaukset
- Hirvittää
Se oli silloin. nyt Urpilainen julistaa, että meidän on suostuttava kaikkiin pyyntöihin muuten tuho tulee.
- akateeminen**
HUOM. Silmät ovat SIELUNpeili. Urpilaisella ne ovat JULMAT JA KOVAT! Eli ei ole Urpu enää entisensä. Liekkö syy bilderburgin...
- nii-i
”Joskus myrkky on vain nieltävä” uhosi pätkäpääministeri Mari Kiviniemi.
- Näiii
Mutta tarvitseeko koko kansan kuolla Urpilaisen myrkkyihin?
- akateeminen**
KOKO kansa kuolee tätä menoa se on varma!!!! Nälkäkin tuntuisi paremmalta vaihtoehdolta, kun on OMAN MAAN lipun alla!!!!!!! Olen varma, että suurin osa KANSASTA on sitä mieltä!!! Tuo bilderburger pääsi turhan helposti kiinni sinisilmäisiin..Sitä paitsi sietää ajatella, KETKÄ kaiken panivat ALKUUN!!!!!!!!!!
- Seppo_Ilmarinen
Taitaa olla juttu menneen talven lumia siinä missä itse Vanhanenkin. Eikös Vanhanen nykyään hoitele perheyrittäjien bisneksiä?
Jos noin olisi, kuten jutussa väitetään, niin Suomenhan kannattaisi ryhtyä harjoittamaan valtiona pankkiiritoimintaa laajemminkin. Eritotenkin nyt, kun Elopin liikkeenjohtotaito alkaa näyttää maailmanlopun enteitä.
Pitäisiköhän Ollila kaivaa naftaliinista ja panna takaisin ohjaksiin? Saataisiin sitten valtakunnan veropolitiikkakin sellaiseksi, etteivät suuryhtiöt, asiantuntijat sen enempää kuin konttorirakennuksetkaan varastotiloista puhumattakaan karkaisi pienpalkkaisten valtakuntiin. - Kumpi?
Jälkeenpäin voidaan sanoa Vanhasen ja Kiviniemen tehneen väärän arvion. He toimivat sen hetkisen tiedon perusteella.
Urpilainen taas ei toimi nykyisen tiedon mukaan, vaan ohjaa meitä kohden turmioita.. Kysymys kuuluukin eikö hän ymmärrä tilannett vai onko hänet ostettu Bilderbergin ja suuren rahan voimalla. Siis on Jutta tyhmä vai lahjottu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652