Eikö tuollakaan parempaa sanottavaa

ole?

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288476721367.html?ref=rss

Pääministeri Jyrki Katainen (kok) vitsaili Timo Soinille välikysymyskeskustelussa.
- Täällä piti tulla ohjeita Eurooppa-neuvostoon, niitä ei ole tullut kuin yksi, erotaan eurosta. Pitäisikö minun kertoa kollegoilleni, että Suomi muuten nyt eroaa eurosta?

- Vai pitäisikö sanoa, että lamoja tulee ja lamoja menee. Tai en antaisi Zorbakselle enää latin latia.

- Tai, että herra Barroso, olette niin epäluotettava, että ette saisi edes kebab-kioskiani hoidettavaksi, ja sanoisin nämä kaikki englanniksi, Katainen letkautti Soinin letkautuksista.

6

92

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vätykset

      Olisi jos sanoisi nuo kaikki englanniksi, eikä itkisi ja kiukuttelisi.

    • 100000000000000

      Soini ja persut sai turpaansa - taas.

      • -

        Nuohan oli alkujaan Soinin itsensä tekemiä letkautuksia. Soinilla ei ole yhtään ainutta ehdotusta, pelkkää populistihölinää.

        Kyllä Soini sai nyt jääkylmää vettä niskaansa saavikaupalla.


    • Mitä nuo

      muka nokkelat letkautukset muuttavat sitä tosiasiaa, että tällä kutosen "matikkanerolla" ei ole muuta, kuin oman statuksen nostattaminen mielessä meidän kaikkien rahojen kustannuksella. Ex peruskoulunopetta kaverinaan he vievät suomen sellaisille vesille, ettei hyvää seuraa. Keskustelisivat edes faktoista, eikä mistään sanaleikeistä. Loput kansanedustajat ovat puolinuksissa torkkupeittojensa alla ja kuvittelevat, että suomi on menossa mukaan johonkin hyvään ja suomen kannalta tärkeään asiaan.

    • Juuso paldanius
    • me-262

      Muuten olen sitä mieltä, että Mr. "vippipalomuuri" Katainen pitäisi tap... taputella päähän...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe