Poliisi varoittaa ulkomaalaisten

tekemistä rikoksista

"Itä-Uudenmaan poliisilaitos on tutkinut kevään ja alkukesän aikana kiertelevien ulkomaalaisten rikollisryhmien rötöksiä Etelä-Suomen alueella. Poliisin mukaan kesän aikana Suomeen saapuu kierteleviä rikollisryhmiä, jotka viipyvät maassa vain hetken. Alkukesän aikana poliisille on jo ilmoitettu useita tapauksia, joihin liittyy ulkomainen rikollisryhmä".

http://www.hs.fi/kotimaa/Poliisi varoittaa kiertelevistä rikollisryhmistä/a1305574420937

Ryhmät saapuvat usein Baltian alueelta ja niihin kuuluu kahdesta viiteen henkilöä. Tekijöiden kiinnisaaminen on vaikeaa, sillä he ovat usein ehtineet poistua maasta, kun rikos havaitaan.

Tyypillisimpiä rikoksia ovat asuntomurrot, erilaiset näpistykset, veneiden moottorien ja laitteiden anastukset sekä luottokorttivarkaudet. Myös pihatöihin liittyvät huijaukset ovat yleistyneet.

"Viime kesän hitti olivat luottokorttivarkaudet. Vuosina 2010 ja 2011 ryhmät anastivat myös kuparia muun muassa sähköjohdoista, sillä kuparin hinta oli korkea", Nyyssönen kertoo.

2

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas ahistaa
      • http://www.hs.fi/msn

        Persut ovat aina vastustaneet sitä mitä poliisi sanoo. Tämä johtuu siitä että suurin osa persujen kannattajista on rikollisia, jotka pelkäävät poliisia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe