Kokoomuksen törky-rikos oikeusjärjestelmää kohtaan! Ei syytettä.

Ei voi sulattaa...

Ilkka Kanervan rikos oli aukoton jasiten myös todistettu. Niinpä käräjäoikeus antoi tuomion, koska laki niin vaatii. Mutta, vaikka tuomio oli äärimmäisen lievä ja esim. ilman saavutetun hyödyn takaisinperintää, ryhtyi Kokoomus siitäkin huolimatta välittömästi halventamaan koko oikeuslaitosta törkeällä ja lainvastaisella kampanjalla. ...Koska käräjäoikeus oli uskaltanut tuomita kokoomuslaisen poliitikon, haukkuttiin se valtakunnan medioissa epäpäteväksi ja lakia väärin tulkitsevaksi, ennen kuin oikeusprosessia oli saatu vielä valmiiksi.

Kokoomuksen teko ei ollut pelkästään oikeutta halventava vain tässä yhdessä tapauksessa, vaan se oli selkeä yritys käyttää suurta vaikutusvaltaa siten, että Kanervaa ei jatko-oikeudenkäynneissä tuomittaisi, eikä tulevaisuudessakaan ketään muutakaan merkittävässä asemassa olevaa rikollista kokoomuslaista.

Kun perussuomalainen kansanedustaja tuo totuutta esille ja pitää siitä kiinni puolustaen samalla ihmisoikeuksia oikeudenmukaisuuden periaatteella, tehdään hänestä rikollinen. Kun taasen Kokoomus pyrkii vallan ja median avulla alistamaan koko oikeusjärjestelmän yksinvaltansa alle niin, että voisi jatkossa suojella oman puolueen rikollisia lain kouralta, niin kukaan ei tee asialle mitään. Ei, vaikka Kokoomuksen johtajat pyrkivät ohjaamaan oikeuslaitosta ihan samalla vallankäytön periaatteella kuin mitä mm. Libyassa, Syyriassa ja Irakissa viime vuosikymmeninä on ollut johtajilla tapana.

Jos siis Halla-ahon kohdalla syyttäjä on havainnut rikollisuuden, niin kuinka voi olla mahdollista että Kokoomuksen toimissa ei ole nähty vieläpä eirttäin paljon vakavampaa rikollisuutta? Siinähän on kyse selkeästä ja törkeästä rikoksesta koko yhteiskuntajärjestelmää kohtaan.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe