Persut halveksivat äänestäjiään

jytkyn jytky.

Historian ehkä suurimmasta jytky-voitostaan huolimatta persut eivät kumminkaan menneet hallitukseen tekemään niitä muutoksia, minkä vuoksi suomalaiset äänestäjät heitä äänesti.

Jostakin syystä oppositiojohtaja Soini otti pääteemakseen Euron pelastamisen vastustamisen, ja hän ilmeisesti kuvitteli, että moisella jutulla olisi jotakin merkitystä äänestäjille. Tosiasiallisesti persuja äänestettiin sen vuoksi, että haluttiin jonkun tulemaan suitsimaan nykyistä maahanmuuttopolitiikkaa.

Nyt persut kumminkin jäivät pois hallituksesta, mutta mitä hyötyä siitä heille oli? Euro-takuut kumminkin annettiin joka tapauksessa. Ja kukaan ei ole kiristämässä ulkomaalaispolitiikaa, minkä vuoksi kerjäläiset saavat mellastaa kaduilla ja somalien perheenyhdistämiset sen kun etenevät.

Ei ihme, että persujen kannatuksesta on n yt jo puolet sulanut. Ainoastaan tällä palstalla vielä jotkut yksittäiset tollot ylistävät Soinin "suoraselkäisyyttä". Aika säälittävää ja naurettavaa tuo Soinin ylistäminen kumminkin on.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasolidemu?

      Olet taas päissäsi? Samaa paska työnnät päivästä toiseen.. Ruoditaan ensin Jutan valeet pois!
      Sinulle asiat on moneen kertaan selitetty, mutta lasoli panee pätkii..

      • osu ja uppos..

        Näköjään sinne suuntaan.

        Kuten nyt varmasti itsekkin huomaat.Niin totuus asioista on joskus vain niin todella ilkeää ja rumaa.


    • pelkkää ilmaa..

      Minulle on aivan sama vaikkapa Jussi Halla-aho valittaisiin Suomen presidentiksi. Kokonaan toista minulle merkitsee demokratian halveksiminen ja suunnaton itsekeskeisyys. Kun koko maata koskevan ongelman käsittelyyn eivät perussuomalaiset vaivaudu edes osallistumaan niin minulle he eivät enää ole suomalainen poliittinen puolue.

      En muista yhdenkään puolueen koskaan aiemmin eristäytyneen kaikesta yhteistyöstä siinä määrin kuin mitä perussuomalaiset puolueena ovat tehneet.

      Puolue sai eduskuntavaleissa kansalta suuren kannatuksen, jota puolue kutsui jytkyksi. Puolue ei kuitenkaan ymmärtänyt, että jytky oli valtakirja asioiden hoitamiseen paremmalle tolalle.

      Voiko joku väittää vastaan? Ei varmasti.

      Perussuomalaiset puolueena ovat heittäneet saamansa valtakirjan arkistoihin ja keskittyneet vain itseensä. He eivät menneet hallitukseen. He eivät osallistu yhteistyöhön. Eiväktä he osallistu eduskuntaryhmien kokoukseen - kokoukseen jossa käsitellään heidän oman edustajansa kohtaloa.

      Tuttuun tapaansa kiihkeät perussuomalaiset ryhtynevät tässä vaiheessa kiljumaan ettei Halla-aho ole tehnyt mitään väärää, oikeus on lahjottu, tuomioita saa halveksia julkisesti eikä niitä edes tarvitse noudattaa. Niin, ja perussuomalaisten asiat eivät kuulu muille.

      Timo Soini ja Pirkko Ruohonen-Lerner kera hämärien taustavaikuttajiensa ovat ajaneet puolueen poliittiseen umpikujaan ja umpioon.

      Halveksin koko sydämestäni perussuomalaisten toimintaa puolueena. En ymmärrä miksi suomalaiset äänestäjät elättävät tuota puoluetta.

      Puolue ohjelmineen on pelkkää paperia.

      • Loistava kannanotto

        Eipä ole juuri mitään lisättävää tuohon sinun todella asiapitoiseen ja asialliseen kirjoitukseesi.
        Olen täysin samaa mieltä kuin sinä tuon kyseisen asian suhteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe