Historian ehkä suurimmasta jytky-voitostaan huolimatta persut eivät kumminkaan menneet hallitukseen tekemään niitä muutoksia, minkä vuoksi suomalaiset äänestäjät heitä äänesti.
Jostakin syystä oppositiojohtaja Soini otti pääteemakseen Euron pelastamisen vastustamisen, ja hän ilmeisesti kuvitteli, että moisella jutulla olisi jotakin merkitystä äänestäjille. Tosiasiallisesti persuja äänestettiin sen vuoksi, että haluttiin jonkun tulemaan suitsimaan nykyistä maahanmuuttopolitiikkaa.
Nyt persut kumminkin jäivät pois hallituksesta, mutta mitä hyötyä siitä heille oli? Euro-takuut kumminkin annettiin joka tapauksessa. Ja kukaan ei ole kiristämässä ulkomaalaispolitiikaa, minkä vuoksi kerjäläiset saavat mellastaa kaduilla ja somalien perheenyhdistämiset sen kun etenevät.
Ei ihme, että persujen kannatuksesta on n yt jo puolet sulanut. Ainoastaan tällä palstalla vielä jotkut yksittäiset tollot ylistävät Soinin "suoraselkäisyyttä". Aika säälittävää ja naurettavaa tuo Soinin ylistäminen kumminkin on.
Persut halveksivat äänestäjiään
4
<50
Vastaukset
- lasolidemu?
Olet taas päissäsi? Samaa paska työnnät päivästä toiseen.. Ruoditaan ensin Jutan valeet pois!
Sinulle asiat on moneen kertaan selitetty, mutta lasoli panee pätkii..- osu ja uppos..
Näköjään sinne suuntaan.
Kuten nyt varmasti itsekkin huomaat.Niin totuus asioista on joskus vain niin todella ilkeää ja rumaa.
- pelkkää ilmaa..
Minulle on aivan sama vaikkapa Jussi Halla-aho valittaisiin Suomen presidentiksi. Kokonaan toista minulle merkitsee demokratian halveksiminen ja suunnaton itsekeskeisyys. Kun koko maata koskevan ongelman käsittelyyn eivät perussuomalaiset vaivaudu edes osallistumaan niin minulle he eivät enää ole suomalainen poliittinen puolue.
En muista yhdenkään puolueen koskaan aiemmin eristäytyneen kaikesta yhteistyöstä siinä määrin kuin mitä perussuomalaiset puolueena ovat tehneet.
Puolue sai eduskuntavaleissa kansalta suuren kannatuksen, jota puolue kutsui jytkyksi. Puolue ei kuitenkaan ymmärtänyt, että jytky oli valtakirja asioiden hoitamiseen paremmalle tolalle.
Voiko joku väittää vastaan? Ei varmasti.
Perussuomalaiset puolueena ovat heittäneet saamansa valtakirjan arkistoihin ja keskittyneet vain itseensä. He eivät menneet hallitukseen. He eivät osallistu yhteistyöhön. Eiväktä he osallistu eduskuntaryhmien kokoukseen - kokoukseen jossa käsitellään heidän oman edustajansa kohtaloa.
Tuttuun tapaansa kiihkeät perussuomalaiset ryhtynevät tässä vaiheessa kiljumaan ettei Halla-aho ole tehnyt mitään väärää, oikeus on lahjottu, tuomioita saa halveksia julkisesti eikä niitä edes tarvitse noudattaa. Niin, ja perussuomalaisten asiat eivät kuulu muille.
Timo Soini ja Pirkko Ruohonen-Lerner kera hämärien taustavaikuttajiensa ovat ajaneet puolueen poliittiseen umpikujaan ja umpioon.
Halveksin koko sydämestäni perussuomalaisten toimintaa puolueena. En ymmärrä miksi suomalaiset äänestäjät elättävät tuota puoluetta.
Puolue ohjelmineen on pelkkää paperia.- Loistava kannanotto
Eipä ole juuri mitään lisättävää tuohon sinun todella asiapitoiseen ja asialliseen kirjoitukseesi.
Olen täysin samaa mieltä kuin sinä tuon kyseisen asian suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847