Miksei Suomeen saada eläkekattoa?

hävetkää tosissaan

Tähän voi seriffikin vastata jos uskaltaa ja osaa.

Useimmisssa muissa maissa on eläkekattoa. Miksi ei Suomessa? Tämä on oikeudenmukaisuuskysymys, kuten myös Hesarin toimittaja aikoinaan asiasta kirjoitti.

Kuinka demarit ja Ay-liike kehtaavat vastustaa eläkekattoa. Tätä en ymmärrä ollenkaan.

Eläkekaton vastustajat ovat perusteluiksi sanoneet, että jos tulisi eläkekatto niin sitten nämä muuten hyvän eläkkeen saajat ottaisivat lisäeläkkeitä. No tähän on sanottava, että yleisesti on tiedossa, että työeläkettä luvataan enemmän kuin asianomainen tai hänen työnantajansa maksavat. Tällaisen supereläkeläisen työeläke siis vyörytetään työssäkäyvien maksettavaksi. Jos tällainen supereläkeläinen sen sijaan ottaisi lisäeläkevakuutuksen, hän saisi ainoastaan vain sen, mitä on maksanut itse ja kuinka paljon sijoitukset ovat tuottaneet. Supereläkeläinen siis kantaisi itse riskin lisäeläkkeestään eikä sitä kenelläkään muulla maksatettaisi.

Haiskahtaa vahvasti siltä, että asiaan liittyy poliittisen vaikutusvallan maksimointi. Siitäkö asia kiikastaa demareilla ja Ay-väellä?

Sen vielä lisään, että Hyssälä yritti asiaa selvittää mutta sai kovan tyrmäyksen vastustajilta ja nöyrtyi sitten käyttämään vastustajien perusteluita asian hautaamisessa.

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo eläkkeellä

      Mitä nämä "useimmat maat" ovat? Voisiko kirjoittaja luetella ne maa kerrallaan ja samalla kertoa kuinka korkealla eläkekatto kussakin maassa on?

      • tiedonjanoiselle

        Netistä löydettynä. Ruotsissa eläkekatto näyttää olevan 3.000 euroa. Tässä on linkki mistä näkee muiden maiden tietoja

        http://www.etk.fi/fi/service/eläkekatot/640/eläkekatot


      • eläke 1
        tiedonjanoiselle kirjoitti:

        Netistä löydettynä. Ruotsissa eläkekatto näyttää olevan 3.000 euroa. Tässä on linkki mistä näkee muiden maiden tietoja

        http://www.etk.fi/fi/service/eläkekatot/640/eläkekatot

        lueppa tarkemmin ruotsissa on eläkepalkka katto 3000 euroa,eläkekattoa ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe