Mietin muuttamista Seinäjoelle kun oon kuullu että siellä saa sossusta
rahaa aika mukavan helposti, pari tuttuu ainaski kuulemma saa.
Niin mä haluaisin vaaan tietää että kandeeko mun sinne muuttaa jos ei rahaa sitten saakkaan etten vaan hypää ojasta allikoon.
Kertokaa joku jolla on kokemuksia..
Sossun suhtautuminen
7
309
Vastaukset
- *****
No saa ja saa jos oot työtön juoppo niin varmasti saa, mutta jos kerran sieltä apua tarttet ja oottelet esim. rahoja jostain kun oot lomautettuna niin ne perkuleet perii sitte takaisin ne rahansa, eli siis jos haet tammikuussa sossusta avustusta ja saat maaliskuussa ne sinun liiton rahat niin ne perii ne sinulta takaisin sen kautta. Että sen kerran kun tosiaan haet sitä apua sieltä niin kyllä saat mutta takas ne joudut maksamaan kyllä, mutta jos taas joka kuukausi haet niin ilmatteeksi saat ei tartte takas mitään maksella.
- troolitrolli
Aika läpinäkyvä tuo sun troolaus on. Vaikka olen varma, että tyhmemmät kalat siihen verkkoon uivatkin oikein halukkaasti ja ihan enempää yllyttämättä. Kuten on jo tähän mennessä näkynytkin.
- Wulvaattori
Muutin Suomussalmelta tänne eikä minulla ja miehellä ollut muuta mukana kuin seitsemän lasta ja vanha pontikkapannu. Siitä me aloimme yrittämään ja mankumaaan kaupunkin sosiaalilta rahaa. Ei sieltä paljon tullut, mutta sen verran että saatiin pelkliränniä uutta pontikkaa valumaan. Hyvin ei mennyt, ja sksi me ulkoistamme homman Intiaan, kun me olemme olleet Goalla ja olemme yhä kokoomusta.
- aintero
Sain jo sossusta juhannuksen viinarahat. Mutta ehdin jo ryypätä ne. Saisko sossusta vielä lisää rahaa, kuka tietää?
- eipummariksi
Voi teitä kakkanpuhujat, kun ei ole todellisuudesta lainkaan kysymys.
HÄVETKÄÄ
- työtön opiskelija
Juu takaasin perinnän ne kyllä ossaa muttei ajattele ollenkaan millä hiivatilla elät taas kuukauven kun vievät enemmän mitä pittäis!! Ja älkää missään nimessä viekö niille säästötilienne saldoja vaikka siellä ois vaan sentti, ottavat senkin huomioon!
- halooooos
eiköhän joka puolella annetan sossusta rahaa sitä tarvitsevilla joilla ei ole ylimääräisiä tuloja hei.. se on viimeinen toimeentulotukiavustus jos et rahaa muualta saa. inhottavaa kun jotkut käyttää hyväksi systeemiä kun on sellaisiakin jotka eivät ilman sossua voi elää.. älä muuta seinäjoelle.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1097197
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h965225Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333392Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961491Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346- 481114