Totuus on, että Nokian Ollilan aikainen ylioptimismi kylvää nyt tuhoa. Hyvinä vuosina liidettiin menestyksen siivillä ja aliarvioitiin kilpailijoita.
Minun mielestäni Elop tekee nyt sitä työtä, johon Ollilasta ei ollut. Ollila oli johtaja, joka ei kyennyt ottamaan vastuuta Nokian tulevasta alamäestä, ja siksi jätti yrityksen.
Elop sentään selkä suorana ottaa vastuun koko tilanteesta, vaikka ei ole vastuussa tästä kaikesta.
Maailman teknologiakehitys on pysähtynyt ja odottaa uusia innovaatioita eli teknologiasta on ylitarjontaa. Joskus on palattava lähtöruutuun ja aloittaa peli uudestaan.
Miksi kaikki syyttää Elopia?
4
264
Vastaukset 4
- docdoc
Ei tuo Nokia pelkästään johtoon kaatunut vaikka he kehityssuuntaa ohjaavatkin, työntekijöillä on myös osuutensa kehityksessä.
Mikäli jotakin innovatiivista olisi keksitty tai kopioitu muita nopeammmassa tahdissa tilanne voisi olla nykyisin aivan toinen. Se vaan etttä kaikki yritykset pyrkivät samaan, muiden lyömiseen. - Nokskeps
Totta kyllä, että tuhon siemenet oli kylvetty jo ennen Eloppia, mutta onhan Floppi hoitanut hommansa katastrofaalisesti, muunmuassa amputoidessaan Symbianin ja Meegon ennen kuin Windows-puhelimet olivat myynnissä.
Suurin syy kuitenkin Kallasvuon, jonka olisi pitänyt viimeistään 2007 iPhonen tullessa markkinoille herätä. Ylimielisesti vaan sanottiin, ettei iPhone edes ole kilpailija suurelle ja mahtavalle Nokialle.
Tosin eipä Kallasvuokaan mitään sille mahda, että on puoliseniili juristi, mitenpä sellainen voisi omata näkemystä high-techin tulevaisuudesta tai osata organisoida yhtiötään tehokkaaksi?
Eli lopullinen vastuu on niiden, jotka Kallasvuon valitsivat tehtäväänsä. Silloin olisi Elopin tapainen innostava ja näkemystä omaava johtaja ollut paikallaan.- aika mennä on
Elopin tapainen innosta no j on mielikuvitus päässyt vallolleen.
Mikä on yrityksen johdon tehtävä?
Tuoda lisäarvoa sijoittajien pääomalle, toisaalta ennen omistajat antovat pääomia yrityksen toiminnan kehitykselle samalla toivoen saavansa korkoa sijoittamilleen pääomille. Nokian nykyinen johto puolustaa Elopin toimia mikä on selvä merkki että koko johtoryhmä on ulkona kuin lumiukot.
Nyt omistajien on aika ottaa ohjat käsiin kun ei johtoryhmässä löydy ryhtiä, pankiirit pois johdosta ! nyt pitää hakea oikeita johtajia joilla on käsitystä yrityksen menestyksestä.
- niin näin
Ei Ollilan päätökset enään vaikuta ne ovat muinaishistoriaa. Teknolokia teollisuus kehittyy niin nopeasti, ei kannata itselleen moisia uskotella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1521313Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1201069Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33832Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215808En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64752
- 141734
- 46674
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss61581