Jos paavin ja katolisen uskon pilkkamisesta joku olisi saanut sakkotuomion olisi punavihreä ns. älymystö aivan raivoissaan, tälläinen lainsäädäntö ei kuulu länsimaiseen oikeusvaltioon. Nyt tämä älymystöjoukko vaikenee, on aivan hiljaa. Ovatko he sitä mieltä on aivan oikein että jumalanpilkasta saa sakkoja?
Jumalanpilkkatuomio on OK?
7
<50
Vastaukset
- Nyt naurattaa
On aikoihin eletty kun sosialistit, vihreät ja muut kommunistit, tämä ateistisakki taputtaa käsiään jumalanpilkkatuomiolle. Todella ryhdikästä ja tasapuolista, olette varmaan ylpeitä itsestänne...
- Tosimies.
Vasemmisto ja islamit ovat aina kayskenneelleet kasi kadessa.
- voihan aina kysyä
Suomalaiset eivät ole yleensä muslimeja, mutta näyttää siltä, että heidän pelkonsa on niin suuri, että Allah on suurempi kuin meidän kristittyjen Jumala.
Meidän erästä kirjailijaamme ei tuomittu Jumalapilkasta, vaikka hänen kielenkäyttönsä oli Halla-Ahoon verrattuna monin verroin kovempaa. H-A:n teksti on ihan tavallista proosaa.
Suvaitseeko suomalaiset ja suomalainen oikeus itsensä hengiltä? - Oi voi!
Eihän Halla.-ahoa jumalanpilkasta tuomittu, kun koko laissa ei enää ole jumalanpilkkapykälää!
- Näin on
Eipäs viisastella sillä nykyinen laki on vain muunnos vanhasta jumalanpilkkalaista. Kyseessä on se että uskovaisia pitää oikein lain voimalla suojella mielipahalta. Uskovaiset voivat "syntisistä" sanoa vaikka mitä, helvetin ikuinen tuli odottaa niin homoja kuin ateisteja. Ateistien mielipahalla ei ole niin väliä.
- allahaho
Kyse oli uskonrauhan rikkomisesta eli islamin pilkkaamisesta, valitettavasti moni ihminen luulee että jumalanpilkasta voi saada vieläkin linnatuomion.
Kyseinen rienausta koskeva laki taidettiin poistaa jo 80-luvulla.
- >60
Ainoo "Jumala" on Aurinko.
Kun kynttilä sammuu,niin kaikki lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1314635Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1033921Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513320
- 443097
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182559Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest282539- 232226
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami201878Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351755