Teiltä loppuu työt. Olette työttömiä jokainen kohta. Te asutte Oulussa; työkaverit ovat ainoat ystävänne ja heidän kanssaan kisaatte materiaalista; autoista, taloista ja kaikesta pinnallisesta - jopa lapsista. Mutta: mikä helwetti teitä pitää täällä Suomessa, perslävessä keskellä ei mitään, kateellisten junttien tasottomassa pascaluukussa? –Jos minä olisin inssi, en olisi päivääkään töitä Suomessa tehnyt, vaan olisin tehnyt työni ulkomailla ja tarjonnut perheelleni tasokkaan elämän ihmisten ilmoilta. Kesätkin Suomessa kun on tätä hyttystenhuitomista, eli anaalista!
Ihmetyttää, että miksi vtussa alunperinkään jäitte Suomeen itikoita huitomaan ja lumessa tarpomaan? Täällä voi käydä ulkomailtakin muutaman kerran vuodessa, mutta onhan tämä mesta ja nämä ihmiset perseestä ja syvältä.
— Harmi kun itselläni on ammatti jolla ei ulkomailla uraa rakenneta. Olenkin miettinyt jos lähtisi hirsayskurssille, niin pääsisi edes Norjaan tai Ruotsiin hyviin tyoloihin tau mikis ei jenkkiläänkin rapakon taakse. Olen siis miettinyt eadigaalia ammatinvaihtoa, koska en jaksa suomalaista työelämää; täällä ei arvosteta ihmistä. Minä ottaisin asemassanne potkut mahdolisuutena ja lähtisin vttuun koko sairaasta Suomesta.
Kysymys Nokian ja alihankkijoiden insseille?
5
153
Vastaukset
- tioitrfh
Oulussa voi olla jatkossa vaikeaa. Työttömyysprosentti voi olla aika hurja. Toivoa onneksi löytyy muualta. Etelässä töitä on ja jos ei ruuhkasuomi kiinnosta niin Kuopio kasvaa nyt lujaa ja sinne syntyy tällekin alalla koko ajan uusia työpaikkoja. Mukava kaupunki jossa työllisyysaste hyvä.
- Saunastavilvottelemassa
Hyvä, menkää Kuopioon törttöilemään.
- Suomi on perseestä!!
Itse en myöskään jäisi tänne hyttysiä huitomaan ja loskassa kahlaamaan. Mitä ammatteja voi harjoittaa ulkomailla?
- Hirsays-inssi
Viikon vinkki: "Hirsayskurssi"
Norjasssa maksetaan varmaan kunnon hirsayjalle kunnon liksa? Turska päivässä?- kun yksi ovi sulkeut
No voi voi voiiiiii !!! Noksun inssi nyt sitten peljästyi ehdotustani joka erottaisi tämän äitistä, voivoi kun herttaista....Päätit sitten tarttua kirjoitusvirheeseen jotta asian fakta ei tulisi selville, kun eilen iphonesta (en Lumiasta - se on pasca) kirjoitin isoilla miehen käsilläni ja tuli vähän näppisvirheitä.
Mutta mieti hei rimpularäpyläinen inssi, että maailma on avoin ja odottaa sinua, eli hei hei ja onnea ja menestystä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671