Onko autokoulusi autossa alla kesällä kitkarenkaan?
Jos näin on vaihda nopeasti autokoulua sellaiseen, jossa on varaa ajaa kesällä kesärenkailla, eikä talvirenkailla, sillä tutkimuklsen mukaan kitkarenkailla kesällä ajamiseen sisältyy suuri liikenneturvallisuusriski.
Minkälaista asennetta ja esimerkkiä ko toiminta on? on turha selitellä millään laillisella kulutuspinnalla, jos siihen sisältyy selkä onnettomuus riski, joten katso ja kysy opettajalta miksi ajetaan kesällä talvirnkailla, tulet yllättymään perusteluista.
Ohessa linkki, joka kannattaa lukea.
http://www.iltalehti.fi/autot/2012061515701548_au.shtml
Tarkista kouluauton renkaat!
26
481
Vastaukset
- näin se on
Ja tuon "tutkimuksen" on rahoittanut isot renkaanvalmistajat, tosin se "tutkimus" pätee vain maissa joissa on pakko käyttää talvirenkaita
- vai niin
Hohhoijakkaa. Jos on pärjännyt talven kitkarenkailla, niin minusta olisi perin outoa jos niiden kanssa joutuisi pulaan kesällä.
Kitkarengas ei ole kesärenkaan veroinen kesäällä, mutta on se kuitenkin kesällä 10 kertaa paremmin pitävä kuin talvella, jolloin tiet on jäässä.- Näin on
Nimenomaan, tämä pointti on monelta unohtunut.
TAATUSTI kitka tai talvirengas pitää KESÄLLÄ paremmin kuin TALVELLA, siis aivan varmana, tän tajuaa jokainenkin, ja hyvinhän niillä talvellakin pärjätään.
No sitten tulee väite "mutku muilla on kesärenkaat, ne pysähtyy nopemmin, ja ajat perään" totta, kesärenkaat pitää kesällä paremmin, ja harvoin autot pysähtyy "kuin seinään" ja pitää pitää aina sellainen turvaväli ettei törmää, vaikka toinen pysähtyisi kuin seinään - uudet aina paremmat
Näin on kirjoitti:
Nimenomaan, tämä pointti on monelta unohtunut.
TAATUSTI kitka tai talvirengas pitää KESÄLLÄ paremmin kuin TALVELLA, siis aivan varmana, tän tajuaa jokainenkin, ja hyvinhän niillä talvellakin pärjätään.
No sitten tulee väite "mutku muilla on kesärenkaat, ne pysähtyy nopemmin, ja ajat perään" totta, kesärenkaat pitää kesällä paremmin, ja harvoin autot pysähtyy "kuin seinään" ja pitää pitää aina sellainen turvaväli ettei törmää, vaikka toinen pysähtyisi kuin seinäänJos kerran pärjää talvella kitkarenkailla törmäämättä nopeammin pysähtyviin nastarenkailla ajaviin, niin ei todellakaan voi tulla ongelmia kesällä sen vuoksi että kesärenkailla ajavien jarrutusmatkat tulisi yllätyksenä.
Aika harva ajaa autollaan misään kilparadalla, jossa pehmemmät kitkarenkaat saisi sulatettua alle kuten TM testissä joskus tekivät.
Tietysti uudet ja hyvät renkaat on aina parempi asia, mutta kyllä tuossa jutussa talvirenkaan kesäkäytön riskiä on liioiteltu melko rankasti. - sateri potkuri
uudet aina paremmat kirjoitti:
Jos kerran pärjää talvella kitkarenkailla törmäämättä nopeammin pysähtyviin nastarenkailla ajaviin, niin ei todellakaan voi tulla ongelmia kesällä sen vuoksi että kesärenkailla ajavien jarrutusmatkat tulisi yllätyksenä.
Aika harva ajaa autollaan misään kilparadalla, jossa pehmemmät kitkarenkaat saisi sulatettua alle kuten TM testissä joskus tekivät.
Tietysti uudet ja hyvät renkaat on aina parempi asia, mutta kyllä tuossa jutussa talvirenkaan kesäkäytön riskiä on liioiteltu melko rankasti.Jos auto on painava ja vielä etuvetoinen, niin sanan mukaisesti eturenkaat sulavat alle kesäkelillä. Kokemusta on
- ja heh heh
sateri potkuri kirjoitti:
Jos auto on painava ja vielä etuvetoinen, niin sanan mukaisesti eturenkaat sulavat alle kesäkelillä. Kokemusta on
Normaalissa ajossa ja Suomen kesässä? Älä kuule puhu soopaa... tai siis puhut soopaa..
- liksit alle
Ei paha, toi on hyvä ja tarkeä huomio, että kitkarengas on kesällä pitävämpi kuin talvella, jolloin tiet ovat jäiset.
Mutta ajatteleppa, kesärenkaat ovatkin 100 kertaa paremmat kesällä, kuin kesä renkaat talvella, joilloin tiet ovat jäässä.
Joten selkeytän: ajetaan kesällä kesärenkailla ja talvella talvirenkailla. Kun sentään autokoulussa tehdään toto liikekketurvallisuuskoulutusta.
Mutta, mikä on autokoulun asenne ja taloudellinen tilanne, että pitää toimia noin edesvastuuttomasti?- riittävän turvallist
Kitkarenkaan ja kesärenkaan ero kesällä on vain murto-osa siitä mitä se on talvella.
En pidä lainkaan edesvastuuttomana ajaa kitkarenkailla kesällä, se on täysin laillista ja ihan riittävän turvallista, vaikka äärikäytös ei yllä hyvän kesärenkaan tasolle.
Ajetaanhan autokoulussa paljon myös hyvin pienillä autoilla, joiden turvallisuus ei yllä lähellekkään suuria premium merkkejä.
- Noi Voih
Kun käy paskalla, niin on täysin laillista olla pyyhkimättä, mutta on se jotenkin mukavampi olla kun on puhtaampi olo. Toisia se ei haittaa vaikka vähän penkin yläpuolella haiseekin.
Joten kesärenkaan kesällä ja talvirenkaat talvella. Älä yritä puolustella omaa tyhmyyttä ja nuukuutta, vaan vaihda ne koslas renkaat.
Voi jeesus, auta mua jaksamaan elämään näiden alan huippujen kanssa. - ggga
mites nyt suu pannaan
- niin se vain on
Ostin perheeseen ns.2-auton,sen alla oli aivan uudett kitkarenkaat. Pian huomasin mutkaisella tiellä,että auto käyttäytyy oudosti. Tuntu että rattia saa kääntää aivan hullun lailla ja tosi epävakaa ajaa.
Päätin hommata kesärenkaat ja löytykin edulliset,vähän käytetyt renkaat.
Renkaan vaihdon jälkeen auto muuttu täysin ja paljon miellyttävämpi ajaa.- Kuluvat pilalle
Jos haluat pilata hyvät kitkarenkaat, niin ajat niillä kesän. Pehmeä seos ei kestä kesän lämpötiloja, koska ei ole niihin tarkoitettu. Paljaalla nastojen urittamalla helteisellä asfaltilla rengas näkee aivan eri lämpötiloja kuin talvella. Sen vuoksi rengas myös "kaatuu" alle helpommin.Talven saapuessa totuus tulee julki ja ennen niin hyvät kitkat ovatkin vain muisto entisestään.
- Ympäristöteko
Kuluvat pilalle kirjoitti:
Jos haluat pilata hyvät kitkarenkaat, niin ajat niillä kesän. Pehmeä seos ei kestä kesän lämpötiloja, koska ei ole niihin tarkoitettu. Paljaalla nastojen urittamalla helteisellä asfaltilla rengas näkee aivan eri lämpötiloja kuin talvella. Sen vuoksi rengas myös "kaatuu" alle helpommin.Talven saapuessa totuus tulee julki ja ennen niin hyvät kitkat ovatkin vain muisto entisestään.
Jos haluat säästää ympäristöä, niin oiva tapa ajaa kitkat loppuun on käyttää niitä kesällä, kun parhaat talviominaisuudet on menetetty, kesärenkaina menee vielä hyvin ja suomessa ei saa ajaa niin lujaa, että niitten ominaisuudet loppuisivat kesällä kesken.
- osta kahdet
Ympäristöteko kirjoitti:
Jos haluat säästää ympäristöä, niin oiva tapa ajaa kitkat loppuun on käyttää niitä kesällä, kun parhaat talviominaisuudet on menetetty, kesärenkaina menee vielä hyvin ja suomessa ei saa ajaa niin lujaa, että niitten ominaisuudet loppuisivat kesällä kesken.
Aikamoinen kuski täytyy olla jos ajat kitkat yhteen talveen loppuun!!
Jos haluat ajaa kitkoilla kesän, ota huomioon että kitkat eivät poista vettä renkaan ja tie välistä samaan tapaan kuin kesärengas, joka on suunniteltu sitä varten.
Saadaksesi samanlaisen pidon kitkoilla kesärenkaanseen verratuna esim. 80km/h nopeudessa sinun täytyisi pudottaa nopeuttasi 20km/h.. Vaan kuinka moni näin tekee...??? - Ympäristöteko
osta kahdet kirjoitti:
Aikamoinen kuski täytyy olla jos ajat kitkat yhteen talveen loppuun!!
Jos haluat ajaa kitkoilla kesän, ota huomioon että kitkat eivät poista vettä renkaan ja tie välistä samaan tapaan kuin kesärengas, joka on suunniteltu sitä varten.
Saadaksesi samanlaisen pidon kitkoilla kesärenkaanseen verratuna esim. 80km/h nopeudessa sinun täytyisi pudottaa nopeuttasi 20km/h.. Vaan kuinka moni näin tekee...???Missä kohtaa mainitsin, että "jos ajat kitkat yhteen talveen loppuun!!", eli kun kitkat ei enää talviajossa toimi, meni siihen sitten 1/2/3/4 talvea, voi / kannattaa ajaa ne kesärenkaina loppuun, se säästää ympäristöä.
- sammahäär
Ympäristöteko kirjoitti:
Missä kohtaa mainitsin, että "jos ajat kitkat yhteen talveen loppuun!!", eli kun kitkat ei enää talviajossa toimi, meni siihen sitten 1/2/3/4 talvea, voi / kannattaa ajaa ne kesärenkaina loppuun, se säästää ympäristöä.
Omassa ajossani kitkoilla ajaa kolme talvea ja yhden kesän.
- Vieläkö?
Noo?
ajetaan syksyllä vanhoilla kitkarenkailla, tunnen myötähäpeää teitä johtajia kohtaan. - Kesät talvet
Ihan sama, kitkarenkaat ovat kesällä laillisia.
- -TulevaBandido1%-
Itsellä oli vuonna 1996 Toyota Carina TA40 vm 1979.. olin silloin 19v.. alla oli alut mutta renkaina 175/60 talvirenkaat joista nastat revitty pois. Lähti hyvin asfaltilla linkkuun:D
- uiuh
Kumia ne kaikki renkaat on. Jostain seoksien pehmeyksistä on fiksua puhua vasta kilparadoilla (esim. formulat). Normikuski tuskin huomaa ajossa mitään eroa (ehkä ajomelua lukuunottamatta), laitettiin sinne sitten 50 euron kiinalaiset uusiokumirenkaat, vai jotkut kalleimmat mahdolliset testivoittajat. Rengasvertailutkin ovat usein ihan älyttömiä, kun täysin mitättömistä eroista tehdään pitkiä artikkeleita ja lätkitään arvosanoja nelosesta kymppiin. Käytännössä kaikki renkaat toimivat ihan samoin. Älyttömissä ääritilanteissa saadaan joku muutaman prosentin ero aikaiseksi. Käytännön vaikutus nolla.
Olisi kiva tietää, olisko yksikään suomessa tapahtunut liikenneonnettomuus ollut vältettävissä, jos autossa olisi ollut paremmat renkaat (siis paremman merkkiset, kalliimmat)? Veikkaan että ei. Eikä varmasti ole sellaisiakaan onnetteomuuksia, missä kesällä on ajettu kitkoilla, mutta kesärenkaita käytettäessä olisi onnettomuus vältetty.- opetelkaa ajamaan
Kyllä sen kumiseoksen huomaa lompakossa. Testivoittaja continanteilla ei aja kahta kesää kun on pinta loppu.
Halvemmilla märällä asfaltilla liukkaaksi haukutuilla kovemman seoksen testiluureirenkailla ajelee neljäkin kesää.
Ainakin minun ajotyylillä ne kalliimmat testivoittajat ovat sama kun pitäisi kolmea kortsua päällekkäin, eli varmuuden maksimoimista.
Ja kitkat toimii hienosti yhden kesän kesärenkaina sen jälkeen kun niistä ei ole enää talvirenkaiksi.
- Mitä sä höpöt
kyse on vastuuttomista yrittäjistä, antavat väärää kuvaa ja esimerkkiä autoilista. näin on-
- ja höpsistä
Autokouluautoilla pyöritään hissun kissun taajamanopeuksilla, ei todellakaan sula kitkat kesällä alle tai muuten lopu ominaisuudet.
En pidä yhtään vastuuttomana ajaa kitkoilla kesällä, mutta se on sitten vähän kyseenalaista jos niillä ajetaan vielä seuraavana talvenakin.
- Reggailija
Yhdistelmäajoneuvoissakin ajetaan kitkarenkaat kesällä loppuun. Yleensä niitä käytetään vetopyörissä, mutta on tullut nähtyä etusissakin. Ketjun aloittaja ei varmaan saa öisin nukuttua kun nyt tietää että raskas ajoneuvo saattaa syöksyä eteen kitkarenkaiden takia. Tai sitten ne jää kesällä mäkeen kiinni kun vetopyörät luistaa pehmeän kumiseoksen takia.
Todellako "Meillä ajetaan" kehotat tuttujasi valitsemaan autokoulun kesärenkaiden perusteella =) Oikeaa toimintaa :D Peukku ylös =) On ne melko vastuuntunnottomia tyyppejä ne autokoulun omistajat. - Viisas RekkaPena
aja sillä sun rekalla 100km/h tunnissa (ota rajotin pois) laita ne sun kuluneet kitkarenkaan vaikka dollyyn, tee ko nopeudessa nopea väistöliike ja katso peiliin ja ihmettele mitä tapahtuu. Sitten tee sama uudestaan hyvillä renkailla ja katso peiliin ja ihmettele, mitä nyt tapahtuu.
Renkaiden ominaisuudet ilmenevätkin parhaiten ääritilanteissa.
Voit ihmetellä miksi usein tapahtuu törmäyksiä rekkaan, menettikö autoilija auton hallinnan kun teki nopean ohjausliikeen, alla kuluneet pehmeät kitkarenkaat.
Miksi rekat ajavat usein ojaan suoralla tiellä?- Reggailija
Kun olen Viisas RekkaPena niin tiedät varmasti miksi rekat ajaa ojaa suoralla tiellä. Syynä ei siis ole renkaat. Ja hyvillä periaatteilla mies on liikenteessä, ota rajoitin pois ja lähde testaileen väistöliikkeitä Mites ne dollyn pallorenkaat sitten talvella?? Vedellään renkailla jotka talvella ei pidä yhtään mitään ja sitten kesällä kun renkaiden ero ei ole läheskään niin suuri niin nassutetaan että ei semmosilla kitkarenkailla voi kesällä ajaa kun kaikki on silloin vaarassa. Mutta ajatuksena, jos ihmiset miettisivät vähän enemmän miten ajavat niin renkaiden osuus turvallisuuteen on melko pieni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671