Luettuani srsly:n avauksen tuli hyvin näkyville ja selväksi todistajuuteen olennaisesti liittyvä kognitiivinen dissonanssi. Kun Vartiotorniseura on tullut tuomituksi pedofiilien suojelusta, yrittävät todistajamieliset kieltäytyä näkemästä asiaa sellaisena kuin se on.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kognitiivinen_dissonanssi
Jehovan todistajilla on tarve uskoa uskonnostaan parempaa kuin se todellisuudessa on. Heidän on hyvin vaikea tunnustaa minkään kielteisen olevan koskaan totta, joka liittyy seuraan. Siksi he sivuuttavat usein olennaisen informaation ja menevät aiheesta sivuun. Kaikilla tavoin he pyrkivät suojelemaan käsitystään seurasta vastoin todellisuutta.
Tämä ilmiö ei tietenkään koske vain todistajia vaan lähes kaikkia uskontoja ja muutakin elämää. Kun ihminen luo tietyn maailmankuvan niin käsityksien muuttaminen siitä on erittäin vaikeaa. Olen keskustellut paljon eri uskontojen ja suuntauksien edustajien kanssa ja voin sanoa että tämä koskee lähes kaikkia. Lestadiolaisella on aivan yhtä tuskaisaa tunnustaa tosiasioita jotka koskevat hänen uskontoaan kuin Jehovan todistajankin. Arkielämässä tätä tapahtuu taas sellaisissa asioissa ettemme usko helposti jotain kielteistä esimerkiksi jostain läheisestämme silloin kun vastaan otettu informaatio on liian rankkaa. Lopulta yleensä asia pitää sitten katsoa silmästä silmään.
Minä olen ollut elämäni aikana monasti väärässä. Olen yrittänyt oikein opetella sitä että voin tunnustaa itselleni tai muille olleeni väärässä. Tälläkin palstalla on entisiä Jehovan todistajia jotka ovat tunnustaneet uskoneensa yhtä sokeasti Vt-seuraan kuin nykyisetkin todistajat. He kertovat sivuuttaneensa tosiasioita säilyttääkseen valheellisen maailmankuvansa. He ovat olleet kuitenkin niin rehellisiä pohjimmiltaan että ovat tunnustaneet itselleen olleensa väärässä seuran suhteen.
Jos jokin asia ( olkoon mikä tahansa) edustaa totuutta niin pelkoon ja asioiden sivuuttamiseen ei ole mitään tarvetta. Jehovan todistajien uskonnossa on kuitenkin paljon ja usein syytä sivuuttaa asioita ja pelätä informaatiota. Totuudessa tälläistä tarvetta ei ole.
Väärässä olemisen taito. Haaste todistajille
19
107
Vastaukset
- dissokok
"Kognitiivisen dissonanssin teorian on ensimmäisen kerran esittänyt psykologi Leon Festinger vuonna 1956 tarkkailtuaan intuition vastaisten uskomusten sitkeyttä UFO-tuomiopäivälahkon jäsenillä ja heidän lisääntynyttä käännytystyötään johtajan profetian osoittauduttua perättömäksi. Maailmanlopusta kertovasta perättömästä viestistä, jonka ulkoavaruuden oliot olivat lähettäneet keskiluokkaiselle kotirouvalle 1956, tuli täyttymätön toive, joka lisäsi kognitioiden välistä dissonanssia. Tämä sai useimmat improvisoidun lahkon jäsenet vähentämään dissonanssia ottamalla vastaan uuden profetian, jonka mukaan ulkoavaruuden oliot olivat säästäneet planeetan heille itselleen."
-------------------------------------------------
Tämä pätee samalla tapaa Jehovan todistajien kuin monen muunkin lahkon piirissä. Sama ilmiö tapahtui myös monien Wincapitaan sijoittaneiden kohdalla. Yhä edelleen jotkut sijoittaneet uskovat ettei heitä huijattu vaan sen sijaan Wincapita joutui vain ajojahdin kohteeksi. Samalla tapaa todistajat mieltävät oikeutetun ja todellisen kritiikin VT-seuraa kohtaan vain luopioiden panetteluksi. - Juurikin näin:
*Evoluutioon uskovilla on tarve uskoa
uskonnostaan parempaa kuin se todellisuudessa on.
Heidän on hyvin vaikea tunnustaa minkään kielteisen olevan koskaan totta,
joka liittyy evoluutioteoriaan.
Siksi he sivuuttavat usein olennaisen informaation
ja menevät aiheesta sivuun.
Kaikilla tavoin he pyrkivät suojelemaan käsitystään evoluutiosta,
vastoin todellisuutta.*- aloittaja itte
"*Evoluutioon uskovilla on tarve uskoa
uskonnostaan parempaa kuin se todellisuudessa on."
Evoluutioon uskominen ei ole uskonto eikä uskomus. Evoluutio on valitettava tosiasia ja todistettu. Eikä evoluutiossa ole mitään hyvää edes, joten kysymyksessä on ainakin minulle hyvin epämieluisa asia.
"Heidän on hyvin vaikea tunnustaa minkään kielteisen olevan koskaan totta,
joka liittyy evoluutioteoriaan.
Siksi he sivuuttavat usein olennaisen informaation
ja menevät aiheesta sivuun."
Olet hyvin väärässä. Minun olisi erittäin mielyttävää tunnustaa että evoluutio ei ole totta koska evoluutio on tuottanut ja tuottaa paljon kärsimystä eri tavoin. Evoluutio aiheuttaa mm eriarvoisuutta koska ihmisten aivoihin on muodostunut evoluution takia tiettyjä "ohjelmia" mitä käytetään tiedostomattomasti mm parinvalinnassa. Nämä ohjelmat aiheuttaa siten sen että osa ihmisistä jää syrjään. On todennettu mm sellainen asia että pitkät ihmiset menestyvät keskimäärin paremmin niin pariutumisessa kuin työelämässäkin ja yhteisöissä. Tämäkin on evoluutioperäinen "koodi" aivoissamme että yhdistämme pituudeen positiivisia ominaisuuksia. Evoluutio on myös luonnonvalinnan kautta tuottanut paljon kärsimystä.
Minä en siis pidä evoluutiota lainkaan hienona vaan hyvin epämielyttävänä asiana maailmassa. Olen vain rehellisyyteen pyrkivänä ihmisenä pakotettu hyväksymään sen että evoluutio on totta koska siitä on olemassa vankat ja laajat todisteet. Myös omat havainnot elämän aikana tukee evoluutiota. Jos voitaisiin osoittaa ettei evoluutio ole totta, ottaisin sen tiedon erittäin mielissäni vastaan. Joten minulla eikä monella muullakaan evoluutiota totena pitävää ole mitään syytä käyttää kognitiivisä dissonanssia tässä asiassa. Olisin erittäin mielelläni väärässä evoluution suhteen. Olen yrittänyt etsiä ja löytää asioita jotka voisivat romuttaa käsitykseni evoluutiosta, mutta sellaisia ei ole löytynyt. Joten olen pakotettu hyväksymään epämielyttävän totuuden. Mutta se ei elämässä ole uutta, joudumme usein hyväksymään epämielyttäviä totuuksia.
"Kaikilla tavoin he pyrkivät suojelemaan käsitystään evoluutiosta,
vastoin todellisuutta.*"
Tuohon taisin yllä jo vastatakin. Mutta sanopa sinä mitkä ovat todellisuudessa niitä asioita jonka väität puhuvan evoluutiota vastaan?
P.s. Vastauksesi oli osoitus juuri kognitiivisen dissonanssin toiminnasta. Kun otettiin arka ja vaikea aihe puheeksi, siiryit sivupoluille eli puhumaan evoluutiosta etkä käsitellyt itse avauksen aihetta. Juuri tätä kognitiivinen dissonanssi on. - aloittaja itte
Totesin avauksessa seuraavaa
"Siksi he sivuuttavat usein olennaisen informaation ja menevät aiheesta sivuun."
Ja juuri näin sinäkin teit. Menit aiheesta sivuun. Avaus ei koskenut evoluutiota ja sitä totena pitäviä. - uskomus muitten kera
aloittaja itte kirjoitti:
Totesin avauksessa seuraavaa
"Siksi he sivuuttavat usein olennaisen informaation ja menevät aiheesta sivuun."
Ja juuri näin sinäkin teit. Menit aiheesta sivuun. Avaus ei koskenut evoluutiota ja sitä totena pitäviä.Evoluutioon uskovilla on tarve uskoa
uskomuksestaan paljon parempaa kuin se todellisuudessa on :D - aloittaja itte
uskomus muitten kera kirjoitti:
Evoluutioon uskovilla on tarve uskoa
uskomuksestaan paljon parempaa kuin se todellisuudessa on :DProvoat. Juuri tuossa näkemykseni aika perusteellisesti kerroin. Evoluutio ei ole hyvä asia, se on valitettava tosiasia. Evoluutio ei ole uskon asia. Se on tiedon asioita.
- tarve uskoa
uskomus muitten kera kirjoitti:
Evoluutioon uskovilla on tarve uskoa
uskomuksestaan paljon parempaa kuin se todellisuudessa on :Dkaikki tarve uskoa ihan mitä tahansa on typerää. uskominen mihinkään ei saisi perustua tarpeeseen vaan realiteetteihin ja todisteisiin. jos uskoo mihin tahansa, niin uskolle pitää löytyä niin hyviä argumenttejä ja perusteita että ne synnyttävät uskottavuutta asiassa. tarve ja halu ei ole sellaisia asioita jotka lisäävät minkään asian uskottavuutta.
melkein kaikilla on tarve uskoa pysyvään maailmanrauhaan ja sairauksien katoamiseen, mutta tuolle uskolle ei ole mitään perusteita koska mitkään asiat eivät tosimaailmassa eivät tue tuota uskomusta. - laskutaito46
uskomus muitten kera kirjoitti:
Evoluutioon uskovilla on tarve uskoa
uskomuksestaan paljon parempaa kuin se todellisuudessa on :D1 1=3. väärin meni
- Tosiasiat
aloittaja itte kirjoitti:
Provoat. Juuri tuossa näkemykseni aika perusteellisesti kerroin. Evoluutio ei ole hyvä asia, se on valitettava tosiasia. Evoluutio ei ole uskon asia. Se on tiedon asioita.
Miten se on "valitettava tosiasia"?
Ei totuutta voi valittaa.
Evoluutio ja uskonto voivat hyvin käydä käsikädessä, koska luomiskertomus on lyhennelmä vuosituhansiea kestäneestä evoluutiosta, joka edellenkin jatkuu.
En ole koskaan nähnyt niiden välistä ristiriitaa. - 474747
Tosiasiat kirjoitti:
Miten se on "valitettava tosiasia"?
Ei totuutta voi valittaa.
Evoluutio ja uskonto voivat hyvin käydä käsikädessä, koska luomiskertomus on lyhennelmä vuosituhansiea kestäneestä evoluutiosta, joka edellenkin jatkuu.
En ole koskaan nähnyt niiden välistä ristiriitaa.On niissä sikäli ristiriitaa että ainakaan raamattu ei puhu hitaasta luomisesta. myöskään hyvä jumala ei olisi luonut evoluution kautta koska evoluutio ja luonnonvalinta aiheuttavat kärsimystä. juuri siksi se on valitettava tosiasia koska evoluutio aiheuttaa kärsimystä.
- tekarit lonskuu :D
474747 kirjoitti:
On niissä sikäli ristiriitaa että ainakaan raamattu ei puhu hitaasta luomisesta. myöskään hyvä jumala ei olisi luonut evoluution kautta koska evoluutio ja luonnonvalinta aiheuttavat kärsimystä. juuri siksi se on valitettava tosiasia koska evoluutio aiheuttaa kärsimystä.
joo, kamalaa kärsimystä on evoluutio...
ihmiskroppa vain rapistuu ja raihnaistuu niitten mutaatioitten takia.
kaikenmaiiman häntäluut vaivaa
ja viisudenhampaat pitää poistaa ja vilkkuluomet tulehtuu, prkl :D
- srsly
Evoluutiosta puhuttaessa pitää muistaa että Vartiotorniseura opettaa "superevoluutiota", jonka kehitysvauhti on noin miljoona kertaa nopeampi kuin evoluutioteorian mukainen.
- karsee visio today:
joo, oli Jumala kylaika jees kun pykäsi ihan"tyhjästä"
maailmankaikkeuden .
ja tuunasi Telluksen just prikulleen oikeeseen paikkaan avaruuteen.
mestat täällä on räätälöity just jetsulleen semmosiks et ihmisen olis ihan hyvä elää täällä, paitsi:
ihmmeiset paskoo juomaveteensä,
vaikka Raamttu kieltää sen.
juomavesien myrkytys on saanut kaikki ihan lahopäiksi,
sit jotkut dorkat vetää viunaa ja muita huimausaineita siihen päälle, kääk,
ja kiipee katoille ampuilee ohikulkijoita...- 7747447
" tuunasi Telluksen just prikulleen oikeeseen paikkaan avaruuteen.
mestat täällä on räätälöity just jetsulleen semmosiks et ihmisen olis ihan hyvä elää täällä"
Tuossa on yksi ajatusvirhe. Jos oletetaan että Jumala loi maailman ja ihmisen niin miten me voimme sanoa että Jumala laittoi telluksen juuri oikeaan paikkaan että elämä olisi mahdollista? Jumalahan ei olisi luojana ja kaikkivoipana minkään lainalaisuuksien varassa. Hän voisi luoda ihmisen ja eläimet ja kasvit sellaisiksi että ne tulisi toimeen vaikka maapallossa olisi 100 astetta pakkasta. Jumalahan ei olisi kaikkivoipa eikä luoja jos häntä sitoisi lainalaisuudet ja olisi olemassa vain tietty paikka minne paapallon voi luoda että elämä olisi mahdollista. Siksi ajatus että olemme juuri oikeassa paikassa ei ole relevantti perustelemaan Jumalan olemassaoloa.
Mietitäämpä asiaa näin. Jos avaruus on ääretön ja jos meitä ei olisi täällä vaan elämää olisi jossain muualla missä olosuhteet sen sallivat, niin samaa kysymystä hekin miettisivät että jospa jumala loi meidät kun olosuhteet on juuri oikeat.
"juomavesien myrkytys on saanut kaikki ihan lahopäiksi,
sit jotkut dorkat vetää viunaa ja muita huimausaineita siihen päälle, kääk,
ja kiipee katoille ampuilee ohikulkijoita..."
Mitä tarkoitat juomavesien myrkytyksellä? Käsittääkseni vesijohtovesi on myrkyistä vapaata. Aina on ollut sekopäitä ja tulee olemaan. Eikä edes jehovan todistajien uskonto ole heistä vapaata. siellä on pedofiilejä ja lapsensa surmaajia joukossa. kaiken kukkuraksi seuran johto suojelee pedofiilejä. että kaikenlaista sitä mahtuu joka puolelle missä ihmisiä on. - Pii on 3.0
..Kun pykäsi ihan "tyhjästä maailmankaikkeuden , " -
Materia on fysiikan lakien mukaan syntynyt Avaruuden tyhjiössä siten , että kun avaruuden energiataso vääristyy, energia muuttuu elektroneiksi ja positroneiksi , siis Materia- ja antimateriahiukkasiksi . , jotka räjäyttävät toisensa taas energiaksi .
Kun hiukkasjako ei ollut tasajakoinen jäi yli hiukkasia, elekrroneja, jotka ovat siis materia.
Toisaalta taas positroneja, jotka ovat antimateriaa, ja ovat siis -jossain . Jos sieltä jostain tulisi meille joku käymään, ja kättelisimme, niin Pum .. - jaakobista
Pii on 3.0 kirjoitti:
..Kun pykäsi ihan "tyhjästä maailmankaikkeuden , " -
Materia on fysiikan lakien mukaan syntynyt Avaruuden tyhjiössä siten , että kun avaruuden energiataso vääristyy, energia muuttuu elektroneiksi ja positroneiksi , siis Materia- ja antimateriahiukkasiksi . , jotka räjäyttävät toisensa taas energiaksi .
Kun hiukkasjako ei ollut tasajakoinen jäi yli hiukkasia, elekrroneja, jotka ovat siis materia.
Toisaalta taas positroneja, jotka ovat antimateriaa, ja ovat siis -jossain . Jos sieltä jostain tulisi meille joku käymään, ja kättelisimme, niin Pum ..Raamattu kyllä kertoo että "elektronit ja positronit" voivat kohdata toisensa jopa siinä määrin että tuottavat yhteisiä jälkeläisiä...
- riitasointuja siis:
Dissonanssi eli _riitasointu _
(riitasointisuus, dissonoivuus) on musiikinteorian käsite,
jolla tarkoitetaan samanaikaisten tai peräkkäisten sävelien soivuuden puutetta.
Soinnuista ovat dissonansseja eli _riitasointuja_ ne,
joihin sisältyy ainakin yksi dissonoiva intervalli,
eli kaikki muut paitsi duuri- ja mollikolmisoinnut.
Eri aikoina eri intervallien dissonanssi on kuitenkin koettu eri tavalla,
esimerkiksi terssiä pidettiin vielä keskiajan musiikissa dissonanssisena.
Keskiajalla ylinouseva kvartti eli tritonus oli jyrkästi kielletty dissonanssinsa vuoksi.
Sitä pidettiinkin paholaisen sointuna. ...
;D - kognitiivinen disson
-ihmisen kognitiiviset, eli tiedolliset toiminnot
-dissonanssi=riitasointu
heheehehee, sitä on lueskeltu sivistyssanakirjaa,
..kognitiivinen.... dissonanssi....muahhahhahh - Rakkaus
Viimeinen ehtoollinen: Matteus; 26:20-29
Kun sitten oli tullut ilta, hän oli pitkällään pöydän ääressä niiden kahdentoista opetuslapsen kanssa. Heidän syödessään hän sanoi: "Totisesti minä sanon teille: Yksi teistä kavaltaa minut." Kovin murheellisina tästä he sanoivat joka ainoa hänelle: "Herra en kai minä ole se"? Vastaukseksi hän sanoi: "Joka pistää kätensä minun kanssani kulhoon, se kavaltaa minut. Tosin Ihmisen Poika menee pois, niin kuin hänestä on kirjoitettukin, mutta voi sitä ihmistä, jonka välityksellä Ihmisen Poika kavalletaan! Parempi olisi ollut sille ihmiselle, jos hän ei olisi syntynytkään." (Juudas hirtti Itsensä!) Vastaukseksi Juudas, joka oli kavaltamaisillaan hänet, sanoi: "En kai minä ole se, rabbi?" Hän sanoi hänelle: "Sinä Itse sanoit sen." Kun he jatkoivat syömistä, Jeesus otti leivän, ja esitettyään siunauksen hän taittoi sen ja antoi opetuslapsille ja sanoi: "Ottakaa, syökää. Tämä tarkoittaa minun ruumistani." Hän otti myös maljan, ja esitettyään kiitoksen hän antoi sen heille ja sanoi: "Juokaa siitä, te kaikki, sillä tämä tarkoittaa minun vertani, liiton verta, joka vuodatetaan monien puolesta SYNTIEN ANTEEKSI ANTAMISEKSI. Mutta minä sanon teille: tästä lähin en missään tapauksessa juo tätä viiniköynnöksen tuotetta ennen kuin sinä päivänä, jolloin juon sitä uutena TEIDÄN KANSSANNE Isäni valtakunnassa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_ehtoollinen
Kuvassa Jeesuksen Kristuksen Oikealla puolella 6 opetuslasta ja vasemmalla puolella 6 opetuslasta.
Juudas oli vasemmalla puolella, mutta hirtti myöhemmin Itsensä, joten jäljelle jäi 5 opetuslasta. (Jeesuksen vasemmalla puolella)
Oikealle puolelle jäi 6 opetuslasta, joista 5 oli miehiä ja Yksi Nainen: Maria Magdaleena
Matteus: 27:55-56
Lisäksi siellä oli matkan päästä katselemassa monia naisia, jotka olivat seuranneet Jeesusta Galileasta palvellakseen häntä; heidän joukossaan olivat MARIA MAGDALEENA sekä Maria, Jaakobin ja Joseksen äiti, ja Sebedeuksen poikien äiti.
Tarina 10 neitsyestä, jotka ottivat lamppunsa ja lähtivät sulhasta vastaan. Viisi heistä oli tyhmää ja viisi oli ymmärtäväistä.
Matteus; 25:1-46
Johanneksen Ilmestys; 17:1-18 (9-10)
Tässä kysytään älyä, jossa on viisautta: Ne seitsemän päätä tarkoittavat seitsemää vuorta, joiden huipulla nainen istuu. Ja on seitsemän Kuningasta: viisi on kaatunut, yksi on, yksi ei ole vielä saapunut, mutta kun hän saapuu, hänen täytyy pysyä vähän aikaa. (5 kaatunutta = 5 tyhmää opetuslasta, yksi on = Maria Magdaleena)
http://www.youtube.com/watch?v=f6j7kM8dskY
(Risti 5 kohdalla)
Jeesus Kristus menee siis naimisiin Maria Magdaleenan kanssa. (Neitsyt Maria)
(Kuningattaren kohdalla)
Johanneksen Ilmestys 21;1-27 (9)
Ja tuli yksi niistä seitsemästä enkelistä, joilla oli ne seitsemän maljaa, jotka olivat täynnä seitsemää viimeistä vitsausta, ja puhui minun kanssani ja sanoi: "Tule tänne, minä näytän sinulle Morsiamen, Karitsan Vaimon."
Maria Magdaleena on Karitsan tuleva Vaimo! ;)
Johanneksen Ilmestys 22;1-21
(16) Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan teille näistä asioista seurakuntien hyväksi. Minä olen Daavidin juuri ja jälkeläinen, se kirkas aamutähti.
(20) Hän joka todistaa näistä, sanoo: "Niin; minä tulen nopeasti." ;)
"Aamen! Tule, Herra Jeesus."
(21) Herran Jeesuksen Kristuksen ansaitsematon hyvyys olkoon pyhien kanssa.
Johanneksen Ilmestys 5:1-5
(5) Mutta yksi vanhimmista sanoo minulle: "Lakkaa itkemästä. Katso! Leijona, joka on Juudan heimosta, Daavidin juuri, on voittanut, niin että hän voi avata kirjakäärön ja sen seitsemän sinettiä."
Jesaja 11:10
Ja on tapahtuva sinä päivänä, että Iisain juuri seisoo merkkinä kansoille. Hänen puoleensa kääntyvät kysyvinä kansakunnat, ja hänen lepopaikastaan on tuleva loistoisa.
T: Last Angel (Suomi Leijona)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671