Esitteletkö intiimit paikkasi julkisesti?

Onnea tytöt!

Kauhajoki-lehti onnittelee pääkirjoituksessaan kevään ylioppilastyttöjä varsin erikoisella tavalla, ja osansa saavat tyttöjen vanhemmatkin, jotka "eivät pysty vaikuttamaan siihen, miten paljon tytär esittelee vartaloaan". Päivi Lahti-Kuusisto tyhjentää koko sanaisen arkkunsa kuvaillessaan, kuinka mauttomasti ja provosoivasti ylioppilastytöt olivat pukeutuneet ylioppilasjuhlassaan.

Voi, voi! Miksi nuoret, nätit tytöt eivät saisi iloita luojan luomasta vetreästä varrestaan ja sorjista sääristään? Asiasta voidaan tietysti keskustella yleisellä tasolla, mutta tässä yhteydessä veitsen kiertäminen haavassa on pelkästään asianosaisia loukkaavaa.

"Vaikka inhoankin sitä, että jotkut syyllistävät naisten pukeutumista raiskaukseen yllyttämiseksi, en ihmettele vaikka joku saisikin siitä lisäkimmokkeen tekoonsa", Päivi Lahti-Kuusisto julkeaa kirjoittaa.

Kuulostaa tutulta. Samaan tapaan synnynnäinen rotusortaja aloittaa puheensa: En ole rasisti, mutta (en vain voi sietää mustaa ihonväriä jne.)

10

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvelija.

      Taitaa olla vain kateellinen.

    • Näkiijä

      Näkökulmaosasto oli ansiokkaasti löytänyt paikallisen näkökulman eli todella
      tärkeän ja erittäin mielenkiintoisen paikallisuutisen erittäin tärkeästä ja erityisesti Kauhajokea koskettavasta asiasta.

    • Luonnonvalinta

      Päivi on vrmaan vain kateellinen tyttöjen vetreästä varresta. Jota ei kuitenkaan mikään luoja ole luonut, jos ei sitten käsitetä luojaksi evoluutiota.

    • Lyylia

      Tärkeämpää kuin yksittäisen juhlan pukeutumisen valvominen olisi varmistaa, että arkipukeutuminen legginseihin ja paituliin peittää tarpeeksi. Tämä koskee kyllä kaiken ikäisiä naisia. :)

    • Lähestytään rajaa

      jos naisten pukeutuminen etenee avaajan ajatuskulun mukaisesti.

      Siis näin: Miksi nuoret, nätit tytöt eivät saisi iloita luojan luomasta vetreästä varrestaan ja sorjista sääristään? Jos tytön mielestä hänen pitää saada iloita luojan luomista nänneistä, miksi hänen ei sallittaisi esitellä niitä ainakin suurimmissa juhlissaan.

      Tai jos tyttö haluaa iloita luojan luomasta kiihottuvasta klitoriksestaan miksi hänen ei sallittaisi esitellä sitä vaikka kirkossa, siellä luojansa lähellä.

      Juuri tällä hetkellä lainsäädäntö jotenkin kateellisena kieltää moisen iloitsemisen. Odotetaan vaan, milloin olemme noin avaramielisiä ja sallimme , toisin kuin ahdasmielinen P.L-K haluaa, paljaat pillut parhaissa pidoissakin?

    • paljastelija.

      Olen esitellyt intiimejä paikkojani uimahallissa.

    • pömppö

      yhtä törkeän näkööstä on nuo kaljamahaaset ukkelit tai on niitä nuoremmiskin herroos..Äijillä maha pönköttäen kun viimeisillään raskaana olevilla naisilla. Totisesti ällön näkööstä,

      • ehdottaja.

        Läskit äijät voisivat mennä uimahalliin kuntoilemaan ja itseään paljastelemaan. Kukaan ei tuomitsisi.


    • tiinaliisa5

      Tuon ikäiset tytöt vielä usein hakevat omaa itseään ja tyyliään. Se ihana mekko, jota joku hollywood stara kantaa on tosi ihqu ja söpö, sellanen on pakko saada omaankin juhlaan, jotta saa huomiota vastakkaiselta sukupuolelta. Paineet on kovat, panostakaa mielummin hyvän itsetunnon kehittämiseen jo varhain, jotta huomiota opitaan hakemaan oikealla tavalla.

      Kauniit ja nuoret naiset ansaitsevat tulla huomatuksi ja kuulluiksi ilmankin pikkumekkoja..

      • Tuttavan puolesta

        Olikohan se nyt ihan oikein, että toimittaja Lahti-Kuusisto kritisoi julmasti muutamien ylioppilastyttöjen pukeutumista? Kunnallislehdessähän oli vielä kuva ja nimet näistä uusista yliopiilaista, joten Lahti-Kuusisto närkästyneenä nolasi ja nöyryytti ylioppilastyttöjä, jotka olivat hänen mielestään pukeutuneet huonon maun mukaan.

        Koska Kunnallislehden linja on se, että lehden toimitus saa julkaista pahaa aavistamattomista juhlivista ihmisistä kuvan ja sen jälkeen lehden toimittaja oikein pääkirjoituksessa saa luvallisesti haukkua muutamien juhlijien pukeutumista ja vielä vihjata, että he provosoivat miehiä raiskaamaan heidät, niin eikö lukijoilla ole silloin täysi oikeus kritisoida toimittaja Lahti-Kuusiston pukeutumista?

        Sanalla sanoen toimittaja Lahti-Kuusiston pukeutuminen ylittää mielestäni hyvän maun rajat. En tiedä, provosoiko se jotakuta lyömään arvon toimittajaa, mutta en ihmettelisi enkä haluaisi sanoa, mutta "lähellä taitaa olla ja monen mielessä käydä".


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe