Kesäkuun viidentenä päivänä 2012 Iranin viranomaiset ilmoittivat, että Teheranissa sijaitseva farsinkielinen kirkko on suljettava lopullisesti. Kirkon sulkeminen on osa viranomaisten toimintaa, jonka tavoitteena on sulkea kaikki Iranin farsinkieliset kirkot.
Kirkko sijaitsee Karaj-nimisessä kaupungissa, 20 km Teheranista länteen. Kirkko määrättiin suljettavaksi jo muutama vuosi sitten. Seurakuntajohtajat ovat siitä lähtien neuvotelleet viranomaisten kanssa, että läntisessä Teheranissa asuvat kirkon assyyrialaistaustaiset jäsenet voisivat vielä käyttää tiloja. Nyt sulkemiskäsky on valitettavasti virallistettu.
Kirkossa oli viime vuosina käynyt yhä enemmän farsinkielisiä muslimiperheistä tulevien iranilaisia. Tämä on herättänyt viranomaisten huomion kirkkoa kohtaan. Janat-Abadiin kerääntyy joka sunnuntai yli 70 kristittyä viettämään jumalanpalvelusta farsin kielellä. Farsia puhuvien ja muslimitaustaisten kristittyjen määrä on lisääntynyt ja tämä on suututtanut viranomaiset ja johtanut kirkkojen sulkemiseen.
Toukokuussa Teheranin AOG Central Church-kirkon johtokunta, 20 vuoden jatkuvan painostuksen jälkeen, pyysi jäseniään vapaaehtoisesti antamaan nimensä ja kansallisen henkilötunnuksensa viranomaisille. Rekisteröinnin tarkoitus on rajoittaa islamista kristinuskoon kääntyneiden osallistumista kirkon toimintaan. Rekisteröinnillä pyritään myös kirkon jäsenten tarkempaan valvontaan. Lähes kaikki sunnuntain kahteen jumalanpalvelukseen osallistuvista tulee muslimiperheistä. Molemmat jumalanpalvelukset ovat farsinkielisiä.
Osa kirkon jäsenistä luovutti tietonsa viranomaisille toukokuussa. Tästä seuraksena kesäkuussa viranomaiset ovat käyttäneet tietoja painostaakseen kristittyjä. Esimerkkinä tästä kirkkoon kuuluvalta yliopisto-opiskelijalta evättiin pääsy loppukokeeseen ja toinen rekisteröity seurakunnan jäsen sai potkut työpaikaltaan.
Shiia-islamilainen Iranin valtio pitää kristittyjä, etenkin islamista kristinuskoon kääntyneitä, valtion vihollisina ja myös länsimaiden välineenä sabotoida hallitusta. Viranomaiset hyväksyvät kristinuskon vain Iranissa eläville etnisille kristillisille vähemmistöille, kuten armenialaiset ja assyrialaiset. He eivätkä salli farsinkielisiä seurakuntia. Islamista kristinuskoon kääntyneet kokoontuvatkin mieluummin salaa kodeissa.
http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/06/farsinkielisia-jumalanpalveluksia.html
Viranomaiset pakottivat sulkemaan kirkon
ihmisoikeus
0
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1484173Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville703880Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123104Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1232718- 1822423
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa331650Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka551470- 541312
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1141113IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161110