Viranomaiset pakottivat sulkemaan kirkon

ihmisoikeus

Kesäkuun viidentenä päivänä 2012 Iranin viranomaiset ilmoittivat, että Teheranissa sijaitseva farsinkielinen kirkko on suljettava lopullisesti. Kirkon sulkeminen on osa viranomaisten toimintaa, jonka tavoitteena on sulkea kaikki Iranin farsinkieliset kirkot.

Kirkko sijaitsee Karaj-nimisessä kaupungissa, 20 km Teheranista länteen. Kirkko määrättiin suljettavaksi jo muutama vuosi sitten. Seurakuntajohtajat ovat siitä lähtien neuvotelleet viranomaisten kanssa, että läntisessä Teheranissa asuvat kirkon assyyrialaistaustaiset jäsenet voisivat vielä käyttää tiloja. Nyt sulkemiskäsky on valitettavasti virallistettu.

Kirkossa oli viime vuosina käynyt yhä enemmän farsinkielisiä muslimiperheistä tulevien iranilaisia. Tämä on herättänyt viranomaisten huomion kirkkoa kohtaan. Janat-Abadiin kerääntyy joka sunnuntai yli 70 kristittyä viettämään jumalanpalvelusta farsin kielellä. Farsia puhuvien ja muslimitaustaisten kristittyjen määrä on lisääntynyt ja tämä on suututtanut viranomaiset ja johtanut kirkkojen sulkemiseen.

Toukokuussa Teheranin AOG Central Church-kirkon johtokunta, 20 vuoden jatkuvan painostuksen jälkeen, pyysi jäseniään vapaaehtoisesti antamaan nimensä ja kansallisen henkilötunnuksensa viranomaisille. Rekisteröinnin tarkoitus on rajoittaa islamista kristinuskoon kääntyneiden osallistumista kirkon toimintaan. Rekisteröinnillä pyritään myös kirkon jäsenten tarkempaan valvontaan. Lähes kaikki sunnuntain kahteen jumalanpalvelukseen osallistuvista tulee muslimiperheistä. Molemmat jumalanpalvelukset ovat farsinkielisiä.

Osa kirkon jäsenistä luovutti tietonsa viranomaisille toukokuussa. Tästä seuraksena kesäkuussa viranomaiset ovat käyttäneet tietoja painostaakseen kristittyjä. Esimerkkinä tästä kirkkoon kuuluvalta yliopisto-opiskelijalta evättiin pääsy loppukokeeseen ja toinen rekisteröity seurakunnan jäsen sai potkut työpaikaltaan.

Shiia-islamilainen Iranin valtio pitää kristittyjä, etenkin islamista kristinuskoon kääntyneitä, valtion vihollisina ja myös länsimaiden välineenä sabotoida hallitusta. Viranomaiset hyväksyvät kristinuskon vain Iranissa eläville etnisille kristillisille vähemmistöille, kuten armenialaiset ja assyrialaiset. He eivätkä salli farsinkielisiä seurakuntia. Islamista kristinuskoon kääntyneet kokoontuvatkin mieluummin salaa kodeissa.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/06/farsinkielisia-jumalanpalveluksia.html

0

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        55
        1216
      2. Toivotko koskaan mies...

        Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
        Ikävä
        91
        1199
      3. Tämän päivän puukotusuutinen

        Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
        Seinäjoki
        17
        1050
      4. Svty paska työpaikka

        Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
        Suomussalmi
        18
        905
      5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

        Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
        Intohimo
        45
        803
      6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

        Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
        Ikävä
        112
        778
      7. Olisit voinut olla...

        ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
        Ikävä
        64
        732
      8. Onko viisikko aktivoitunut

        Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
        Seinäjoki
        13
        723
      9. Olet ihana mies

        Mun söpöliini 🙊😘
        Ikävä
        38
        619
      10. YT skoda Transtech

        Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
        Kajaani
        72
        613
      Aihe