NokiaMissio Helluntailaisten halussa.

Sivustaseuraaja

16

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suopursukka

      Tuossa nyt ei ollut mitään uutta. Markku Koiviston ideologia oli 99 % helluntai-ideologiaa ja hurmosvinkeet 100 % helluntailaisuutta.

    • -palstaa lukeva-

      Nimim. jukka.finland kirjoitti NM:sta ja Markku Koivistosta teräviä arviointeja vuosia sitten. Muistan, että useimmat aloitukset poistettiin vaikka muutamat lukijat pitivät niitä hyvin perusteltuina. Tällaisen löysin vielä hakukoneella.

      (Lainaus alkaa)

      jukka.finland 29.3.2009 21:50
      Ei mitään uutta auringon alla.

      Nokia Missio vetää puoleensa ihmisiä eri suunnista, jotka hakevat sieltä "jotain uutta", "kokemusperäisempää kristillisyyttä" (yhä suurempia fyysisiä manisfestaatioita) ja janoavat lahjoja enemmän kuin Lahjojen Antajaa.

      Uskon, että Nokia Missionin iltasoitto on jo käynnissä, mutta sielullinen liikehdintä ja eksytykset jatkuvat, pukeutuneena vain hieman entistä koreampaan kaapuun.

      (Lainaus päättyy).

      Tuossa samassa ketjussa arvosteltiin DoctorT:tä kovin sanoin. No nyt kummastakin on päästy, kun myös hän ilmoitti lopettavansa palstalle kirjoittamisen (Aika sanoa, hyvästi. DoctorT).

      • liimatanmies

        Onpa näkijöitä ollut muitakin.

        kannettu vesi ei kaivossa pysy
        vonbulke16.5.2009 18:18
        - kuuluu sanonta. Jeesus on elämän vesi. Häntä ei tällaisiin nokiamission kaltaisiin kaivoihin voi tuoda, eikä sieltä ammentaa. Olen surullisena seurannut Markku Koiviston touhuja jo monen vuoden ajan. Ristin Voitossakin olen joskus asiasta kirjoittanut. Olin itsekin yli kymmenen vuotta sitten innostunut asiasta, mutta Jumalan armosta olen saanut välttyä tällaisilta eksytyksen tuulilta. Yhdeksänkymmentä-luvulla olin kovin kiinnostunut muustakin, mikä liittyi torontolaisuuteen. Sen jälkeen ovat asiat muuttuneet, kokolailla. Raamattu kehoittaa harjaantumaan sanassa, että erottaisimme henget. Luopumukseen ja eksytykseen kuuluu valvomattomuus. Jos Jumalan sana ei ole enää pyhä, ei Jumala niin muodoin itsekään sen jälkeen. Jumalan pelon väistyessä alkavat tällaiset eksytyksen voimat villiintyä yhä enemmän. Surullistahan tämä on. Koivisto itsekin aloitti ehkä hyvin juoksunsa, mutta mitä sitten tapahtui. Sen tietää vain Jumala itse. Pahan ruhtinas tietää ihmisen taipumuksen ylpeyteen ja himoihin. Valta sokaisee. Koiviston "vallankumous" syö lapsensa, niin kuin vallankumoukset aina ovat tehneet. Monen muunkin silmät ovat varmasti vuosien saatossa auenneet. Menestys- ja valtateologialla on kuitenkin edelleen kannattajansa, ja sen vuoksi vapaakirkko ja helluntaikin ovat hajonneet palasiksi. Seurakuntien työntekijät ovat menneet mukaan nokiamission ja muiden vastaavien toimintaan. Kuinka sellainen työntekijä sitten voi enää toimia puhtaalla sydämellä ja Jumalan antaman tehtävän mukaisesti kotiseurakunnassaan Hengellinen viihde on vallannut monien seurakuntien toiminnan ja kaikenlainen ohjelmatarjonta ylipäätään. Monet ovat touhusta tarpeekseen saaneet ja jättäneet nämä "kokoukset". Nokiamissio on vain yksi ilmenemismuoto tässä suuressa liikkeessä, joka vähitellen eksyttää Jumalan kansaa pois Hänen terveen sanansa ja opin yhteydestä.

        Uskonnot ja uskomukset / Kristinusko / Helluntailaisuus


    • 13

      Helluntaikirkko ei enää häikäile varastaa jopa luterilaisilta.

      Ensin kaapattiin helluntaiseurakunnat, nyt siis siirtyi luterilainen herätysliike lopullisesti helluntaimafialle.

      • tosi luterilaista

        Mitä "luterilaista" tuossa NM:n toronto-mennari-voitelutouhussa oli?

        Entinen luterilaisen kirkon kirkkoherra johtajana ja jonkinlainen lapsikaste vielä käytössä uskovien kasteen rinnalla, siinäpä ne.


    • savonarola

      Yhten ne menee kaikki yhden harhaopin katon alle !! Elikä ekumeenisen katon alle !

    • suopursukka

      Mikäpä oli ottaessa. Nimittäin koivistolaiset hellareihin.

      Samaa hurmossoopaa palstalla ryöpyttävät jaikal, Mohikaani, Psalmi, bulket ja monet muut. Ikäänkuin tulta tehdessä keppejä vastakkain hieromalla ja siihen lausumalla loitsua, homma luonnistuu.
      Ikivanha tapa kivikaudelta poppamiehen pienessä "pöllyssä" esittämä sateenkutsumistanssi elää edelleen.

    • Markku Tampio

      Kuinka se nokiamissio muka vasta nyt on helluntailaisten hallussa, kun se on aivan alusta saakka ollut helluntailaisperusteinen..

      Pastorikaarti sekä jäsenet koostuvat suurimmalta osaltaan seurakunnistaan eronneista helluntailaisista ja jokunen omaan seurakuntaansa kyllästynyt vapaakirkollinen pastori on vetänyt mukanaan omat seurakuntalaisensa joukon jatkoksi, mutta samaa Jeesustahan helluntailaisuus ja vapaakirkollisuus edustaa..

      Koivisto oli oman aikansa se karismaattinen johtaja, kunnes itse töpeksi asiansa. Kusi ns. omaan mukiinsa ja homma meni (savoksi sanottuna) persiilleen..

      No eikö se olekaan hyvä asia uskontokunnissa, että Isä Jumala on suuressa laupeudessaan hyväksi nähnyt palauttaa koko seurakunnan samaan ruotuun, jossa nokiamission kaartilaiset olivat ennen nokiamissioon lankeemustaan..

      • 30

        Eipä näytä kuuluvan sen enempää Suomen Helluntaiherätyksen, kuin Helluntaikirkonkaan jäsenseurakuntiin. Asia on ihan netistäkin tarkistettavissa.

        Miksi te valehtelette?

        Jos siellä ovat heiluneet jotkut henkilöt, jotka itse kuuluvat virallisiin helluntaiseurakuntiin, se ei vielä tee itse NM:sta helluntaiseurakuntaa.

        Uutisessa luotte mielikuvaa, kuin NM itsessään jo olisi helluntaiseurakunta. Karismaattinen seurakunta ei ole sama kuin "helluntaiseurakunta" Suomessa. Yritätte valheellisesti ratsastaa muiden työllä ja maineella.


    • tode*

      hieman sekavalta vaikuttaa. Korhonen co ovat liittyneet Tampereen hellarikirkkoon, mutta jatkavat Nokia Missiossa? Nokia Church taasen jatkaa entiseen malliin yltiöhiihhuloiden?

      • Markku Tampio

        No mihinkä se pantteri vaihtaisi pilkkunsa ja seepra raitansa..

        Niin ettei ne nokiamissiolaisetkaan voi omaa showtaan jättää, kun ovat jämähtäneet omiin sembalosonaatteihinsa..


    • tode*

      tunnen montakin, jotka ovat vaihtaneet pilkkunsa tai raitansa. Eiköhän tämä Korhonen kuitenkin ollut NM:n maltillisimmasta päästä?

      • 20

        Ihan uteliaisuudesta tiedustelen, mahtaakohan tämä M. Korhonen olla Klaus Korhosen veli, tahi muu sukulainen?

        Mitä ihmettä Korhoset puuhailevat?

        Helluntaikirkko pyrkii kaapaamaan Helluntaiherätyksen, Tampereen helluntaiseurakunta kaappaamaan Nokia Mission.

        Kysyn: kauanko te siedätte tällaista?


    • perämela

      olisko kyse ravintoketjusta... alussa oli niin, että Jeesus sanoi .. tule ja seuraa MINUA.

      nyt on niin että eri kaapparit sanovat Jeesukselle.. seuraa MEITÄ.

    • savonarola

      Helluntaikirkko pyrkii kaapaamaan Helluntaiherätyksen, Tampereen helluntaiseurakunta kaappaamaan Nokia Mission.

      Kysyn: kauanko te siedätte tällaista?

      Hyvin sanottu ja sitten vielä on yx iso kaappari olemassa,, joka kaappaa ihan varmasti EU ja eu kaappaa ekumenia niin että kyllä sotku on kamala..

      • Viihdetaiteilija 45

        Helluntaiseurakunnat ovat hajoamistilassa.
        Maailma on tullut seurakuntaan ja kaikki sekoitus hapattaa koko
        liikkeen.
        Kirkkokuntaan liittyminen on yksi osa joka hajoittaa.
        Historia näyttää meille kuinka herätysliikkeiden käy,kun ne tulevat matkansa päähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe