USAn kreationismigalluppi

satuolentokone

Jokohan tätä on esitelty täällä? En muista nähneeni.

Tuolta: http://www.gallup.com/poll/155003/Hold-Creationist-View-Human-Origins.aspx löytyy yhteenveto äskettäin julkaistusta gallupista jossa selvitettiin jenkkien näkemyksiä ihmisen alkuperästä.

Jos jollakulla on ollut epätietoisuutta kreationismin asemasta kyseisen näkemyksen kehdossa ameriikan ihmevalloissa, niin tuossa on numeroita. 46% uskoo Jumalan luoneen ihmiset viimeisen 10 000 vuoden sisällä, 32% uskoo teistiseen evoluutioon, ja 15% on sitä mieltä ettei Jumalalla ollut ihmisen kehityksen kanssa tekemistä.

Koulutus ei näytä lisäävän rationaalisuutta tässä suhteessa paljoakaan - vasta jatko-opiskelijoiden kohdalla prosentit kääntyvät edes niin päin että teistiseen evoluutioon uskoo useampi kuin kreationismiin, mutta jatko-opiskelijoistakin vain 29% on jumalattoman evoluution kannattajia.

Tuossa on vielä The New Yorker-lehden tiedebloggaajan juttu kyseisestä gallupista ("Why we don't believe in science"): http://www.newyorker.com/online/blogs/frontal-cortex/2012/06/brain-experiments-why-we-dont-believe-science.html

12

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • filezo

      Yksiasia on joka panee epäilemään evoluutiota. Uskovaisten typeryys! Mutta asettaahan se kyllä jumalan luomistyönkin outoon valoon.

    • satuolentokone
      18.6.2012 13:48

      Surullisia lukemia.
      Lohtuna ainoastaan se, että USA:kin huipputiedemiesten enemmistö (noin 80%) on ateisteja.

    • Tässä evoluutiobiologin professori Jerry Coynen kriittinen kannanotto koskien USA-laisten tietämättömyyttä evoluution ja yleensä tieteen suhteen.

      ”Uskonto on paras itsensä huijaamisen tapa”
      Coynen pääväittämät:
      1) Uskonto on ongelma.
      2) Uskonto ei löydä totuutta.
      3) Totuuteen on vain yksi tie.
      4) Tiedekään ei tiedä kaikkea, mutta siitä viis.
      5) Uskontokritiikki ei ole vain taistelua evoluutioteorian puolesta.
      6) Suora uskontokritiikki ei ole ainoa keino.
      7) ”Militantti ateismi” on hämäystä.
      8) Tieteen ja uskonnon ristiriita on todellisuutta.
      9) Kritiikki on hyödyllistä.

      Joko juttu täällä, tuttu juttu useille, mutta muille, suosittelen.
      http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194701457252/artikkeli/puheenaihe uskonto on paras itsensa huijaamisen tapa .html

    • Pimennossa

      USA:ssa on kiellettyä opettaa uskontoa kouluissa. Koska uskontoja ei siis koulussa käsitellä, etenkään mitenkään kriittisesti, jää asia vapaasti kaiken kriittisen arvoinnin ulkopuolelle.

      Toisekseen monin paikoin USA:ta kouluissa ei opeteta ollenkaan evoluutiota, vaikka se olisi opetussuunnitelmassa virallisesti hyväksytty:

      "varsinkin Yhdysvaltojen eteläosissa ns. Raamattuvyöhykkeellä evoluution opettaminen on aina ollut vaikeaa. Monet aikuiset ovat kertoneet, etteivät nuorena ole saaneet lainkaan evoluutio-opetusta kouluissa. Joitain opettajia ja kouluja suorastaan painostetaan vanhempien, koululaisten ja jopa rehtorien ja kouluviranomaistenkin toimesta jättämään evoluution opetusosuus pois biologian kurssilta, vaikka se olisikin säädetty osavaltion tiedeopetus-standardeissa. Lisäksi osa opettajista ohittaa oppikirjan evoluutio-kappaleen jo etukäteen pelätessään painostusta tai kiistoja."

      Ja tulokset ovat sitten näkyvissä.

      • Pimennossa
        18.6.2012 17:53

        >>>Toisekseen monin paikoin USA:ta kouluissa ei opeteta ollenkaan evoluutiota..


    • http://www.youtube.com/watch?v=8KwpkzaVjzw

      Nämä kreationismin ammattilaiset saavat kyllä huomiota kummallisilla opetuksillaan. Muttei se heidän pätevyyttään tieteenalalla lisää.

      Esimerkkinä Creationist Adventure Team showssa esiintynyt Buddy Davis joka mm toimii kreationistisen museon "tutkijana" ilman minkäänlaisia tutkijan pätevyyttä. Kiertää mm opettamassa lapsille virheellisestä evoluutiosta.

      http://www.youtube.com/watch?v=8KwpkzaVjzw

      Eihän nämä muuten haittaisi. Mutta kun pyrkivät kouluihinkin saamaan jalansijaa. "Vaihtoehtoisena" näkemyksenä.

      • Vaihtoehtoinen

        "Jos opettaisimme kouluissa kreationismia vaihtoehtona evoluutiolle, niin meidän pitäisi myös opettaa haikarateoriaa vaihtoehtona biologiselle lisääntymiselle."
        - Judith Hayes


    • LookAtYou

      En käsitä miten noin typerää kansakuntaa voidaan pitää länsimaisen sivistyksen esikuvana. Koko ajan valitetaan homoista, evoluution opettamisesta sekä ties mistä koska USA on mukamas perustettu kristityksi valtioksi kun uskollisuusvalassakin sanotaan että "One Nation under God". Tosiasiassa USA perustettiin sekulaarisuudelle ja uskonnonvapaudelle, ja tuo "one nation under god"-paska lisättiin vasta vuonna 1954 Kylmän sodan propagandatarkoituksessa. Sitä ennen valassa ei edes mainittu mitään jumalia:

      ""I pledge allegiance to the flag of the United States of America, and to the republic for which it stands; one nation indivisible with liberty and justice for all."

      • LookAtYOu

        Samoin muuten "In God we trust" keksittiin vasta jälkeenpäin.


      • -s-

      • -s- kirjoitti:

        Moni asiaa tutkinut on esittänyt väitteen, jonka mukaan maa ei haluakaan että väestö fiksuuntuisi. Köyhiä, sivistymättömiä ja uskonnollisia miehiä on helppo saada lähetettyä tykinruoaksi milloin minnekin päin maailmaa. Ja maahan jääneet lihottavat McDonaldsin kassaa:

        http://www.tiede.fi/uutiset/4736/maailman_vaesto_painaa_287_miljoonaa_tonnia

        God bless America.

        Uskonnollisia typeryksiä on helpompi hallita.


    • ajatuksen aihetta

      Tämä, että korkeasti koulutetuissa on suhteellisesti enemmän ateisteja, korreloi vahvasti sitä, että Ateistit ovat keskimäärin älykkäämpiä, kuin uskonyhteisöön kuuluvat,koska älykkään ihmisen on helpompi opiskella. Amerikan vankilaviranomaisten toimesta on tehty tutkimus siitä, että mihin uskonyhteisöön vangit kuuluvat. Ateistien osuus on vain n.0,2%vangeista, vaikka heitä yhteiskunnassa on 8-16%,riippuen laskentatavasta. googlaa: "The christians vs. atheist in prison investigation"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5016
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4126
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2130
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2071
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    Aihe