Onko kukaan adventisti palstalainen lukenut Dawkinsin god delusion- kirjaa.
Varsin viihdyttävää luettavaa, vaikka ei kaikkia väitteitä, tai mitään, allekirjoittaisikaan. Kaiken kaikkiaan hyvä kirja, joskin ehkä hiemna populistiseen sävyyn omassa genressään kirjoitettu.
mietteitä.
Varsin viihdyttävää luettavaa, vaikka ei kaikkia väitteitä, tai mitään, allekirjoittaisikaan. Kaiken kaikkiaan hyvä kirja, joskin ehkä hiemna populistiseen sävyyn omassa genressään kirjoitettu.
mietteitä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
En ole adventisti, mutta vastaanpa kuitenkin, että Dawkins on hieno mies!
T: Iloinen nauraja
Ei ole.
Olisi perus adventistille kyllä vaarallista lukea tuo kirja. Tieteeseen järkevästi suhteutuvalle "teistille" ei ole harry potteria kummempi teos, ja äkkiseltää mukavaa luettavaa.
Dawkinsin itsensä sanoin: jos kirja on niin hyvä kuin dawkins sen olettaa olevan. Kirjan uhmakkaasti avaava creationisti, on ateisti sen luettuaan.
höh? Dawkings on ateisti, joka yrittää käännyttää muita ateistiksi. So what? Ei kiinnosta moinen.
Miksi kukaan Jumalan luoma ihminen lukisi ihmiseläinten suosittelemia kirjoja?
Apinan olisi hyvä lukea kirja, että tietää itsekin oman paikkansa maailmassa.
Apinasta kehittyneethän sitä kirjaa täällä suositteleekin Jumalan luomille Aatamin jälkeläisille. Kai he sen sitten ovat jo lukeneet itse.
Vaikkakin heille tekstin täytyy olla yksinkertaisesti kirjoitettua. Ehkä siinä kirjassa sitten on. Vähänkin korkealentoisempi teksti näyttää heistä vain sekavalta, eivätkä he pysty omaksumaan tekstin sisältöä.
"Apinasta kehittyneethän sitä kirjaa täällä suositteleekin Jumalan luomille Aatamin jälkeläisille."
Apinan kanssa yhteiset esi-isät omaavat ovat tietoisia omista juuristaan, ja siitä ponnistaen mennet itseään jumalan luomiksi kuvittelevien ohitse ikaa sitten.
Onneksi nämä "jumalanluomat" eivät enää ole tieteen ja kehityksen jarru, kuten muinoin.
Perustele, sillä muuten sinun katsotaan valehtelevan ja viestisi saatetaan poistaa.
Älkäähän nyt, on se Dawkinskin jumalan luoma mikäli ramattua uskomme. elää vielä monia kristittyjä järkevämmin. Tuossa hauska linkki Dawkinsin ja huikean fundamentalisti pastorin Ted Haggardin välisestä keskustelusta, kannattaa muuten katsoa koko tuo dokkari on aika hyvä ja löytyy youtubesta.
Haggard sanoo käytänössä dawkinsia typeräksi ja kertoo tietävänsä enemmän ja sanoo että dawkinsistakin voisi tulla great like me :)
tosin haggard sittemmin kärähti homoprostituoidulta seksin ostamisesta, huolimatta tiukasta homoseksuaali kannastaan.
http://www.youtube.com/watch?v=56GL2a6mSbM&feature=relmfu
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ted_Haggard
Voi ei mikä pelle tuo Haggard! Aaahahahahhahaaaa!!! :-D
T: Iloinen nauraja
Eikä tuolla ole palstan aiheen kanssa mitään tekemistä, koska Haggart ei ole adventisti.
Toisaalta, en ole kyllä aivan varma mistään.
http://www.youtube.com/watch?v=MYxvMC935UM&feature=related
Heaven and Hell