Opettajat määräävät että oppilaalla ei saa olla bestistä, vaan kaikkien pitää leikkiä ryhmässä. Onko tämä jotakin ihmisen sisäisen onttouden, juurettomuuden ja yhteiskunnan rotusekolan rakentamisen seuraavaa vaihetta???
Tämä sosiaalinen synteettinen mielen muokkaus alkaa saada orwellimaisia mittasuhteita, vai mitä?
http://www.bizzymumsblog.com/2012/03/schools-ban-best-friends-response.html
Tämä sosiaalinen synteettinen mielen muokkaus alkaa saada orwellimaisia mittasuhteita, vai mitä?
http://www.bizzymumsblog.com/2012/03/schools-ban-best-friends-response.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo olisi ihan omiaan suomalaisiin kouluihin. Ajatuksena tuossa on todennäköisimmin että porukka oppii tulemaan toimeen keskenään kun leikkivät porukalla.
Suomalaisen kakaran mentaliteettiin kuuluu hankkiutua poika/tyttöporukkaan ja jostain keksitään yksi sorsittava ketä saadaan kiusata oikein urakalla. Tuollainen porukka tekee mitä vain että saadaan sen yhden joukkoon kuulumattoman olo niin vaikeaksi kuin pystytään.
Ihmisen luontaista käyttäytymistä on ennenkin yritetty muuttaa. Tulokset on poikkeuksetta ollut karmeita.
Ihmisen luontaista käyttäytymistä on alettu muuttaa jo kivikaudella yhteisöjen ja lakien muodostuessa ja ei tämä minusta hullummin päättynyt, parempi ihmisen lait kuin viidakon laki.
Niin mutta ihmiset pitää ensin vieraantua toisistaan ennenkuin ne saadaan vakoilemaan toisiaan. Näin on Lenin ja Trotsky opettaneet:
http://www.social-engineer.org/framework/Social_Engineers:_Spies_or_Espionage
Jos lapsi löytää koulustaan itselleen parhaimman kaverin, niin kyllä sellainen suhde on hyvinkin tärkeä. Ja sellainen suhde ylläpitää itseään joka tapauksessa. Mutta ongelma on se että Bestis kaveri on aika harvinainen, ja silloin on ollut tapana alkaa kirjoittaan päiväkirjaa, jota kukaan ei saa ilman lupaa lukeakkaan.
Juu tämmöinen sääntö on pahasti vaillinainen, jollei sitä täydellistetä ilmiantajilla. Vihreää utopiaa ei muuten saavuteta, jos ei ole ilmiantajia raportoimassa vihapuheista.
Tälläkin palstalla on "ilmoita viesti", ja sen takana on nappula poliisin pakeille.
"Kommunistit irrottivat avioliitot uskonnosta ja seremonioista heti päästyään valtaan. 1917 lakiin astui mahdollisuus erota kumppanista tosta vaan. Insesti, bigamia ja irtosuhteet poistettiin rangaistavien asioiden listalta. Vuonna 1920 sallittiin abortti ilman painavaa syytä. Vuonna 1926 laitettiin Perhekoodiin pykälä "rekisteröimättömästä avioliitosta."
http://www.brusselsjournal.com/node/975
From the very start of their rule, the Communists made marriage a simple formality, removed from all bonds with religion and ceremony. The decrees of December 17 and 18, 1917 permitted easy divorce. Incest, bigamy and adultery were dropped from the list of criminal offences. In November 1920 abortion became permitted without valid reasons. In 1926 the new Family Code introduced "the unregistered marriage".
In his 1946 book The Great Retreat Nicholas Timasheff wrote that about 1934, the detrimental effects of the antifamily policy "were found to endanger the very stability of the new society and its capacity to stand the test of war." The decrease of the birth rate and the rise of juvenile delinquency and abandonment of women could no longer be tolerated.