Även om nu Katainen och Samlingspartiet handlade som de gjorde,så har det väl ändå inte hänt några större katastrofer i språkundervisningen ?Obligatorisk svenska läses ännu i fortsättningen,åtminstone en tid.Det här är saker som tar sin tid,det lönar sig inte att stressa.
Varför så hysteriska ?
fria språkval
551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Om man har orealistiska förväntningar på att svåra frågor skall lösas i ett nafs,då blir man ofta besviken.
Katainen inser att svenskan är nyttig för hans barn. De finskspråkiga politikerna vill inte ge ett för stort försprång åt vissa grupper i termer av bättre språkkunskaper. Svenskspråkiga (de flesta av dem) och tvåspråkiga har ju ett betydande försprång.
Och ingen kan väl påstå att språkliga färdigheternas nödvändighet har minskat. Allt fler av oss arbetar genom att kommunicera i tal och skrift.
Där är poängen,ingen vill ge svenskspråkiga ungdomar det försprånget ,att de kan ett språk mera.
Sist och slutligen är det väl frågan om "förmåner " som svenskspråkiga inte får ha.
Våra politiker vet nog hur slipstenen skall dras.