Veneen rekisterinumero Ruotsissa

McGraw

Mitä muotoa on ruotsalaisten veneiden rekisterinumero. Suomessa siis esimerkiksi U-12345. Entä länsinaapurissa?

4

120

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 38

      Ruotsissa ei ole tällä hetkellä virallista venerekisteriä joten ei ole rekisterinumeroitakaan.

    • 38

      Jatkan vielä: siellä joskus 10-20 vuotta sitten yritettiin semmoista kasata, mutta meni poskelleen. Ilmeisesti kyllä suunnittelevat taas.

      Suomessahan tilanne oli olennaisesti erilainen, kun tätä nykyistä venerekisteriä ruvettiin kasaamaan. Suurin osa (kai jotain 80%) rekisteröitäväksi määrätyistä veneistä oli sitä jo ennestään, uusia rekisteröinnin piiriin tulevia olivat lähinnä purkkarit ja pienellä sisäkoneella varustetut fiskarit.

      Suomen venerekisterin historiallinen tausta taisi muuten olla kieltolain ajassa. Silloin haluttiin nopeat veneet kirjoihin. Vähän vastaavanlaisia yllättäviä perusteita löytyy systeemeistä muitakin: traktorit määrättiin rekisteröitäviksi siksi, että armeija tietäisi, mistä niitä sotatilanteessa löytyy käyttöön. Ja maastoautoilla oli aikanaan alempi autoverokanta siksi, että semmoisia autoja olisi samaista sotatilannetta varten armeijan ulottuvilla.

    • McGraw

      Kiitos herra 38. Jostain olin lukevinani, että yli 12-metriset (moottorialukset) tulisi rekisteröidä, mutta ilmeisesti näin ole. Voitko vahvistaa asian vielä, tack.

    • Se moottorimies

      Traktorien kohdalla oli se, että niillä aiheutettiin niin paljon tieliikenneonnettomuuksia, että niille oli keksittävä oma liikennevakuutus. Vieläkin esim. leikkuupuimurilla saa ajaa yleistä tietä ilman liikennevakuutusta. Vahinko menee maatilavakuutukseen, jos jussilla sellainen on olemassakaan.

      Veneissä pitää yli 5,10 metriä pitkät viedä rekisteriin, tai yli 20 hv varustetulla voimakoneella.
      Sota-ajan ja sen jälkeen aina piti veneissä olla korkeudeltaan 180 mm kirjain-numero rekisteristä molemmin puolin. Vuoden 1944 jälkeen se salakuljetus oli sakariinista, voista, pyöränkummeista ja mitä ihmeellisempien asioiden kanssa över viken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe