oikeesti

leppäkaaarre ja simonsalo ovat oikeita juottoloita.... ja sossun porukkaa... oikeesti tiiän tään ...mut mut on siellä ihan kunnollisiakin ja työssäkäyviä yksilöitä....
5468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kummankaan asuinalueen asukkaat eivät ole leimautunut sosiaalisesti johonkin tiettyyn ryhmään kuuluvaksi. Molemmilla alueilla väestö on enimmäkseen työssäkäyviä ihmisiä, eläkeläisiä tai nuorempi väki opiskelijoita.
Asumismuotona on vuokralla asuminen tai omistusasunto ja kaikki asuntotyypit on hyvin edustettuina.
Siilinjärvellä ei ole rakennettu suuria alueita pelkästään vuokra-asunnoiksi, näin on saatu väestön rakenne kohtalaisen tasaiseksi. Ihan hyvä niin.
Leppäkaarteessa olen asunut ja lähellä Simonsaloa myös. Ihmiset ovat aivan tavallisia kuntalaisia, ainahan mukaan mahtuu "äärilaidan" kulkijoita, mutta kyllä hekin sopivat asumaan alueilla.

Äänestä

Joo, Lepis on sossun kehto. Paljo näkee narkkareita, kaikenlaisia mutaturpia ja juoppoja nykysin. Muutin pois. Lepis on vaihtoehto, jos haluat kokea aitoa ghettoelämää. Ei saa nimittäin rauhallisesti nukuttua siellä. En tiedä mistä johtuu. Oisko ideoiota?

t. Taneli tallanaama

Äänestä
  • ei ollut Leppäkaarre ennen tuollainen, vielä 80-luvlla se oli hyvä paikka asua kun juottolan tilalla oli lähikauppa ja posti. Nykyään heti juottolan vieressä on päiväkoti, oikein esimerkkinä lapsille juoppoja rötvästelemässä! Kyllä joskus pitää oikein ihmetellä mitä h3lvettiä päättäjät oikein ajattelevat vai ajattelevatko ne mitään??!!

    Äänestä

  • ei h3lvetti kirjoitti:

    ei ollut Leppäkaarre ennen tuollainen, vielä 80-luvlla se oli hyvä paikka asua kun juottolan tilalla oli lähikauppa ja posti. Nykyään heti juottolan vieressä on päiväkoti, oikein esimerkkinä lapsille juoppoja rötvästelemässä! Kyllä joskus pitää oikein ihmetellä mitä h3lvettiä päättäjät oikein ajattelevat vai ajattelevatko ne mitään??!!

    Puhutkohan edes samasta paikasta... Mulla on aivan eri kokemus.
    Asunut yli 10 vuotta ihan kurvipubin naapuritalossa eikä sieltä ole ikinä tullut pienintäkään ongelmaa. Aina saa nukkua hyvin ja sen omistajat tuntuu olevan fiksua porukkaa ja pitävät menon asiallisena.
    En tajua ollenkaan näitä kommentteja mistä lähtöisin, ette ole vissiin asuneet lepiksessä vaan huutelette tietämättömiä

    Äänestä

Nyt kyllä aloittaja höpisee ihan omiaan. Ei selkeästi tunne siiliä ollenkaan. Rauhallinen asuinalue ja hyvää työssä käyvää perheellistä porukkaa. Jos siellä joku sossu on niin onhan niitä aivan joka kolkassa. Mutta tosi hyviä asuinalueita nuo on eikä mitään juottoloita. Aivan älyvapaa aloitus!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vmigi1iri0irrok3rmke kirjoitti:

leppäkaaarre ja simonsalo ovat oikeita juottoloita.... ja sossun porukkaa... oikeesti tiiän tään ...mut mut on siellä ihan kunnollisiakin ja työssäkäyviä yksilöitä....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu