Poliisipappi

1 2 3 4

Tänään Päivän kasvo- ohjelmassa haastateltiin Suomen ainoaa poliisipappia, Carita Pohjola-Pirhosta. Vanhastaan tiedetään, että valtio maksaa uskonnon-/katsomuksenvapauden vastaisesti vankila- ja sotilaspappien palkat. Tietääkö kukaan maksaako valtio myös poliisipapin palkan? Kenen palkkalistoilla poliisipappi on?

Sinällään on jo väärin, uskonnon-/katsomuksenvapauden vastaista, että valtion laitoksen, poliisilaitoksen, alaisuudessa työskentelee saarnamies, tässä tapauksessa saarnanainen. Terveydenhuollon puolelta löytyy sopivan ja asiallisen koulutuksen omaavia henkilöitä lohduttamaan ja auttamaan ihmisiä, jotka ovat joutuneet ikävien tapahtumien keskelle. Miksi uskontoa taas pitää sekoittaa paikkaan, johon se ei kuulu?

4

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pappia tarvitaan

      Miten niin ei kuulu? Lohdutus ja auttaminen jos mikä kuuluu kristillisyyteen, eikö niin? Poliisipappi on ihmisiä varten, aivan samoin kuin sotilaspappikin. Heille kannattaa maksaa palkkaa, jos heitä oikeasti tarvitaan. En tiedä, kuka maksaa poliisipapin viran, mutta varmasti tämä virka tekee poliisilaitoksen toiminnasta laadukkaampaa.

      Kaikkialla missä on ihmisiä, on uskonnollisia järjestelmiä. Yhtään uskonnotonta kulttuuria ei tunneta. Uskonnon harjoittaminen on luonnollisinta ja alkuperäisintä, mitä ihminen tehdä voi. Uskonnon rajaaminen vain yksityisyyden piiriin on lähinnä väkivaltaa, ja ennen muuta mahdotonta.

    • jostakin lohtua
    • 18 + 12

      Poliisipappi on kirkon palkkalistoilla, mutta poliisilaitos kustantaa poliisipapille toimitilat poliisilaitokselle. Yhteiskunta taas antaa kirkolle mahdollisuuden käyttää virkanimeä poliisipappi ja mahdollisuuden soluttaa yhden uskontokunnan papin omaan virkakoneistoon.

      http://www.evl.fi/kkh/kt/uutiset/elo99/poliisip.htm

    • ei hyvä, ei hyvä

      Poliisiylijohtaja Naulapää haluaa antaa uhreille henkistä apua. Poliisiylijohtajalla on nyt termit mennyt pahasti sekaisin. Henkinen ja hengellinen tarkoittaa kahta ihan eri asiaa. Jos rikoksen ja onnettomuuden uhri tarvitsee henkistä apua, niin ei hänen avukseen pidä lähettää hengellisen eli henkimaailman hämmentäjää, pappia. Henkisen avun antajat löytyy sosiaali- ja terveydenhuollon puolelta.

      "Evankelisluterilainen Pohjolan-Pirhonen vie tiedon kuolemasta siviiliasussa poliisipartion mukana.- Lipereitä ei ole kaulassa, mutta kerron olevani pappi. Se ei ole koskaan haitannut, vaikka suruviestin saaja on ollut ateisti tai kuulunut eri uskontokuntaan."

      Poliisipapin perustelut ei olikein vakuuta. Ihmisillä tuskin traumaattisten kokemusten keskellä päälimmäisenä on alkaa valittamaan, kun joku pappi raivaa tilaa omalle uskonnolensa yhteiskunnassa vaikka niin ajattelisivatkin.

      http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1073928379/Poliisiylijohtaja Naulapaa haluaa lisaa poliisipappeja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe