Kaataako Saksan oppositio EVM:n?

Eikö muut pysty?

Saksan liittovaltion perustuslakioikeuden mukaan liittokansleri Angela Merkelin hallitus ei ottanut huomioon parlamentin mielipidettä Euroopan vakausmekanismista, jolla on takoitus turvata euroalueen rahoitusvakaus.

Euroopan vakausmekanismi tulee vuonna 2010 perustetun Euroopan rahoitusvakausvälineen tilalle. Euroopan vakausmekanismin käyttöönottoa suunniteltiin täksi heinäkuuksi, mutta monet EU-maat eivät ole vielä ratifioineet sopimusta sen perustamisesta.

Oikeudenpäätös voi rajoittaa Angela Merkelin päätösvaltaa ja hän joutuu sovittelemaan päätöksiään yhteen poliittisen opposition kanssa.
Euron vaihtokurssi romahti perustuslakioikeuden päätöksen julkaisemisen jälkeen.
Lähde:http://finnish.ruvr.ru/2012_06_19/78641949/

10

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vain yksi kansa
      • kekkuli^

        Repeilin aatun puheelle. Puhuu peruspolitiikkamongerrusta, missä ei mitään asiaa, sekavia lausahduksia. Ihmiset taputtaa ja hurraa, kun pystyvät hädin tuskin poimimaan muutaman tutun sanan, kuten puolueen nimen, ja koska puhuja vetää innostuneesti näytelmäänsä.


    • 15+4

      Hienoa! Ehkä meillä on vielä jotain toivoa ettei tuo järjetön rahamolokki tule voimaan! Sama hommahan se oli Suomen kanssa mutta Suomessahan nuo ajetaan pokerina perustuslain yli!

    • maassa on ryhtiä

      Jos unohdetaan politiikka. Niin Saksan kansassa on eräitä hyviä piirteitä.

      He vahtivat ravintoketjutkin tiukemmin kuin esim. suomessa, Siellä ei lisäaineilla
      eväitä jatketa. Makkarassakin on lihapitoisuu 80-96 %

      Myöskin oikeuslaitos ottaa asiallisemmin kantaa, eikä paljon puoluepellet heiluttele.

      Tarpeen vaatiessa löytyy väkeä kadulle, kataisen touhun olisivat torpanneet heti ekassa jaksossa.

    • Toimintaa!!!

      Käsi sydämelle: Kuinka moni teistä on oikeasti yrittänyt tehdä EVM:n estämiseksi jotain? Jos kansa ei painosta riittävästi päättäjiä tänä päivänä, niin rahat todellakin viedään tulevaisuudessa EVM:n kautta pois ja pahoinvoinnille ei sitten rajoja löydy!!!!!! Lähetelkää päättäjille s-postia, osallistukaa sosiaalisen median keskusteluihin keskusteltaa tuttujen kanssa, että nyt on kansan noustava, ettei meitä lopullisesti ryöstetä!!!

      Eduskunta äänestää asiasta 21.6. joten kiirehtikäääääääääää!!!

      • Jarkke Makkara

        no lol ^^
        miksi ihmeessä vaivautua ku eihän sillä ole mitään vaikutusta siihe päätökseen, tekee vain ittesä naurualaiseksi.. toi vaatis satoja tuhansia sinne että olis edes pikkiriikkisen vaikutusta, muutama hippi ja työtön ei maha mitää


      • 13+20

        Niin..mutta kun ei meistä ole barrikaadeille, sehän on nähty, mikähän siinä oiken on. Onko pohjoismaalaiset vaan totteuneet olemaan pimeässä ja koloissaan hiljaa! Toista se on eteläeuroopassa, siellä singoillakin ammutaan mielenosoituksissa..


    • Valehtelijain sielut

      >> Käsi sydämelle: Kuinka moni teistä on oikeasti yrittänyt tehdä EVM:n estämiseksi jotain? Jos kansa ei painosta riittävästi päättäjiä tänä päivänä, niin rahat todellakin viedään tulevaisuudessa EVM:n kautta pois ja pahoinvoinnille ei sitten rajoja löydy!!!!!! >>

      Kun sekä EU:n oma perustuslaki kävellään ylitse, ja Suomen perustuslaki kävellään ylitse tämän EVM-rahaston perustamisessa, niin aika pienet on kansalaisen mahdollisuudet silloin estää asiaa tapahtumasta.

      Vaikka 5000 henkeä metelöisi Eduskuntatalon edessä, niin tämä hulluus ei valitettavasti pysähdy nyt Suomessa.

      Eduskunnasta löytyy 76 kansanedustajaa kolmesta eri puolueesta jotka vastustavat EVM-sopimusta.

      Lisäksi Perussuomalaiset ovat vaatineet asian käsittelemistä Perustuslain säätämisjärjestyksessä. Muut viittaavat kintaalla, ja toteavat että edes Perustuslaki ei heitä tässä nyt rajoita eikä sido. Ja nyt on niin kova kiire ja hätä päällä että tänne rotanloukkuun on Suomi vietävä.
      http://www.perussuomalaiset.fi/fin/ajankohtaista?issue=1367

      Jälkipolvet voivat vain ihmetellä, että miten kummassa tällaisilla säännöillä, tämän sisältöisen EVM-rahastusautomaatin luomisen päätös on voitu kuuna päivänä suomalaisessa Eduskunnassa hyväksyä.

      Täysin vastakkaisesti sen kanssa mitä SDP ja Vasemmistoliitto ennen vaaleja, Eduskunnassa pidetyissä puheissaan lupasivat.
      http://tinyurl.com/cyq2jqo
      »» "Vasemmisto ei hyväksy uutta pysyvää tukijärjestelyä eli ns. Euroopan vakautusmekanismia. Se sitoisi suomalaiset vielä suurempiin uhrauksiin."

      Eduskunnan hulluus Suomessa on valitettavasti tällä hetkellä niin suurta, että mitkään käytössä olevat toimet eivät pysty tätä valehtelijoiden hetkellistä menestymisen tunteen hetkeä estämään, ja tätä valehtelijoiden tekemää hölmöläisten päätöstä muuksi muuttamaan.

    • iso d

      päätökset on jo tehty, muualla kuin suomessa. eduskunta äänestää vain silmänlumeeksi.

    • vihakiehuttaa

      Näinhän se on, mutta se on väärin.

      Asiat on vietävä oikeuteen ja se on opposition tehtävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      395
      5923
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      80
      5298
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4326
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3921
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3709
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      162
      3400
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3164
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      51
      3158
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2269
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2195
    Aihe