3kk vai 12kk euribor

Olen ottamassa ensi viikolla 36000€ lainaa 7 vuoden maksuajalla, kumpi korko tuohon kannattaa ottaa. Lisäksi kannattaako ottaa lainaturva vai onko se vaan pankin rahastusta?

Ikinä ei tietenkään voi sanoa nykyään että kyllä työt säilyy mutta hyvältä näyttää ainakin perinteisessä mielessä joten jätän tuon turvan luultavasti ottamatta.
6378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lyhyet korot ovat tilastollisesti katsoen käytännössä aina edullisempia. Eli lyhyin mahdollinen korko ja unohda lainaturvat hoitaen talouttasi muuten niin, että se kestää tarvittaessa yllätyksetkin.

Äänestä

1kk euribor on oikea veto. Jos vaan pankki sen antaa ottaa, eivät tahdo sitä antaa, kun on niin matalalla alle 0,4%. Itse olen rahoitusalalla töissä, joten minulla asuntolainan marginaali 0,1% + tuo 0,4%. Eli kyllä työnantaja tekee tappiota lainallani joka kuukausi.

Lainaturvaa kuoleman varalle suosittelen, jos löytyy elätettäviä eikä henkivakuutusta ole ennestään. Kannattaa myös tutkia, mitä tapahtuisi pitkän sairasloman tullen, kuinka pitkään firma maksaa palkan. Eli jos on vain se 1kk palkanmaksu tiedossa sairastuessa jonka jälkeen Kelan päivärahat, niin kannattanee harkita myös tapaturman ja sairauden vakuutusta. Työttömyyden vakuuttaminen on mielestäni aivan rahan tuhlaamista, korvaus on pieni, ehdot sen saamiseksi tiukat ja vakuutus maksaa paljon. Paras ja halvin "vakuutus" työttömyyden varalta on YTK tai oman liiton tarjoama ansiosidonnainen työttömyyden turva.

Toki tuo lainasummasi on niin pieni, että jollei muita lainoja ole, niin eiköhän tuon maksa ihan millä vain päivärahoilla tai tuilla.

Äänestä

3kk ehdottomasti.Nyt korko 1.27 ja suunta laskussa.Ajat ei parane vuosiin.Korot pysyy matalana.

Äänestä

Taitaa tökkiä muutamissa pankeissa tuo 3 kk euribori nykyään,Jossain uutisoivat etteivät kovasti enää myönnä tuohon sidottuna

Äänestä

Kommentoi aloitusta


18+1 kirjoitti:

Olen ottamassa ensi viikolla 36000€ lainaa 7 vuoden maksuajalla, kumpi korko tuohon kannattaa ottaa. Lisäksi kannattaako ottaa lainaturva vai onko se vaan pankin rahastusta?

Ikinä ei tietenkään voi sanoa nykyään että kyllä työt säilyy mutta hyvältä näyttää ainakin perinteisessä mielessä joten jätän tuon turvan luultavasti ottamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu