Väkivalta on yhteiskunnallinen, eli valtiollinen ongelma

2000€/kk Perustulo

Vaikka rahauskontoa palvovat hyväosaiset, perhesurmien ja muun yleisen pahoinvoinnin yhteydessä, eivät viimeiseen asti halua sitä myöntää.

Esim. kansalaisten kirjoitukset ja kommentit keskusteluissa, jos ne eivät myötäile kulissien ja julkisivujen ylläpitoa, yleensä sensuroidaan. Raha on se uskonto, jota äärioikeistomedian propagandaa suoltavat Yle, IS, IL ym "tiedotusvälineet" ylläpitävät. Vaalimainonnan valokiilassa loistava äärioikeistopopulistien torvensoitto, raikaa tuutintäydeltä, kaksi Kokoomusta=Persut=Kokoomus olivat todellakin voittoisa veto veroparatiisien suursijoittilta. Porvarit pettivät kansan, helposti. Petosjytky löyhkää yhä.

Valtion tehtävä, perustuslainkin mukaan, kuuluisi olla jokaisen suomalaisen kunnollisen toimeentulon ja perusturvan, ihmisten tarpeita vastaavan yhteiskunnan rakentaminen ja parantaminen, toisin on nyt. Päättäjät rikkovat perustuslakia minkä ehtivät ja veronmaksajien, tavallisen kansan, valtion omaisuudet valuvat veroparatiisien hämärille tileille veropakolaiseliitin vapaamatkustamiseen.

EI Natolle, EI Guggenheimille, EI Veropakolaiseliitin etujen ajamiselle. ÄÄNET VASEMMISTOLLE.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja sitten

      hieman reaaliteettejä: Kokoomus´, Vihreät ja jopa Björn Wahlroos ovat aina kannattaneet kansalaispalkkaa.

      SDPn vastustus on kuitenkin kaatanut hankkeen aina.

      SDP pelkää ay-liikkeen vallan katoamista. Ja samalla tietysti omansa.

      Ja syystä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe