Keskustalaisesti ajattelevana olen aina pyrkinyt hahmottamaan kokonaisuuksia ja vasta sen jälkeen eri osatekijöitä. Sama periaate näyttää olevan myös Keskustalla, puolueena. Ensin koko Suomi, eikö vain?
Myös ihminen on kokonaisuus, erityisesti holistisesti ajatellen. Subjektiivinen turvallisuudentunne, toimivat elementaariset suhteet, terveys, mielekäs tekeminen jne, ovat hyvän elämän perusedellytyksiä.
Ne ovat nykyään järkkyneet pahemman kerran. Ilmenemismuotoja ei kai tarvitse erikseen luetella.
Syyt järkkymiseen ovat yksiselitteisesti poliitikkojen vastuulla. Niitä on Seppo Ilmarinen ansiokkaasti tuonut esiin.
Raha on siis saanut täydellisen ylivallan päätöksenteossa ja valtaa ovat päässeet käyttämään vastuutaan ymmärtämättömät.
Ihmisistä suurin osa tietää mikä on oikein ja mikä väärin. Joissakin on paha saanut ylivallan, hybriksen, joka on tuonut mukanaan toisen riiston oikeutuksen tunteen.
Herkimmät ihmiset oireilevat, jopa järkyttävilläkin tavoilla.
Mikä meitä riivaa?
Parempipantteri
1
<50
Vastaukset
- opettaja Oulusta
Aika sekava kirjoitus sinulta jälleen. Huvittaa tuo sivistyssanojen jokseenkin ”vapaamielinen” käyttö. Suosittelen pantteria jatkossa hiukan paremmin tutustumaan mitä nuo sanat oikeasti tarkoittavat. Näin et jatkossa tee itseäsi näin naurettavaksi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652