Kataisen logiikka: "Jos kansa on niin tyhmä että eivät älyä älähtää siitä että rahtaamme heidän rahat etelään jotta niillä olisi varaa ostaa tuotteitamme, niin silloin on ihan ok että höynäytämme heitä!"
Sehän on Kataisen ja Urpilaisen pääargumentti miksi luovutamme budjettivallamme ehdoitta ja pysyvästi etelän herroille, jotta he voivat aina ottaa siitä meidän rahaläjästä kun he haluavat meidän tuotteitamme.
Näin "etelään lainaamamme" rahat tulevat takaisin maksuna meidän paperista yms, ja sitten niistä rahoista pitää:
1. maksaa mahdolliset puuttuvat maksuerät EVM-rahastoon
2. maksaa mahdolliset lainaerät niistä rahoista jotka otettiin lainaa jotta on mitä laittaa EVM-rahastoon.
3. maksaa korkoja niistä rahoista jotka otettiin lainaa jota on mitä laittaa EVM-rahastoon
4. ylläpitää yhteiskunta, palvelut, tiestöt, vaalirahoitus, ja Kataisen pullakahvit hallituksessa.
EVM-Matikkaa; Rikastummeko Tästä???
3
<50
Vastaukset
- Eläkkeemme syödään
Suomen maksut joko EVM:n kautta tai Liittovaltion kautta tulevat olemaan vähintään luokkaa 5 miljardia euroa/vuosi.
Suomen valtion verotulot ovat 43 miljardia euroa tänä vuonna. Velkaa joudutaan ottamaan 7 miljardia, että 50 miljardin euron Valtion menopuoli saadaan tasattua.
Joko EVM-rahaston tai Liittovaltion jäsenyyden kautta Suomelle tuleva vuosittainen lisämaksujen maksuvelvoite on tosiaan 5 miljardin euron luokkaa.
Tämä raha maksetaan JOKA VUOSI Eteläisen Euroopan maille, tasaamaan tuloeroja ja sikäläisten korkeiden eläkemaksujen kuormaa.
Suomen katsotaan kykenevän maksamaan, koska meillä on eläkerahastoihin kerättynä 141 miljardin euron oma eläkevaramme.
Tämän suurehkon eläkepotin perusteella Suomi katsotaan maksukykyiseksi, ja Suomi maksaa maksamasta päästynsä tulevina vuosina, muille maille tukiaisina rahaa. - Monelta Harvoille RY
700 Miljardia olisi valtioilla enemmän millä ostaa tuotteitamme, jos näitä rahoja ei laitettaisi mustaan aukkoon nimeltä EVM.
Uskon. luulen ja spekuloin,sekä toivon että olen totaalisen väärässä, että EVM on kansainvälisen bisneksen systeemi, joka pakottaa mukana olevat maat lakkauttamaan mm. normaali-viljelyn, laittamaan tilalle GMO-tuotanto.
Toisinsanoen kyseessä on totalitaarinen vallankaappaus jossa kaikki ruoka, jota ilman kuolemme, joutuu muutaman suuryhtiön hallintaan.
RY = RikollisYhtiö- EUROROSVOUS=EVM SEIS
ei siis laiteta enää rahaa muualle,ei senttiäkään. suomi lakkoon,jotta taju palautuu hurmioista. voidaan vaikka kuolla kaikki,jääköön katainen jäljelle tulevaisuutta tuhoamaan.
jos jo laitetut varat ja uhrattu aika olisi laitettu maan ja teollisuuden asioiden monipuoliseen kehitykseen,positiivisia tuloksia olisi varmasti näkyvissä ja oman maan väki riittäisi myös tulevassa ajassa ilman mamuja ja heistä johtuvia ongelmia.
maan kilpailukyky lisääntyisi tahdonmukaisesti todella voimakkaasti kaikilla osa-alueilla syntymästä kuolemaan jokaisella paikkakunnalla ja alueella. tekemistä on niin paljon,ettei nykyjohto tajua hajuakaan.
jostain syystä näin ei millään haluta toimia,vaan maan johdon toive on kansamme hajottaminen ja kilpailukykymme tuhoaminen jo lyhyellä tähtäimellä. he ovat täydellisen kaheleita.
nyt vaan ruokitaan ensiavun tavoin eu:ta, tietämättä & ymmärtämättä todellisuutta,minne tosiasiassa varat ovat menneet tai menee.
eu:n maiden erilaisuutta ei voi muuttaa ainakaan 30v. erot liian isoja ja kehittyneiden pikakehitys nielee loputkin mahdollisuudet jälkeenjääneiltä mailta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668