Minusta ei koskaan tule helluntailaista. Eettinen ja moraalinen näkemykseni on se, että kieltäydyn täysin kaiken väkivallan harjoittamisesta. En osallistu aseelliseen, fyysiseen enkä henkiseen väkivaltaan toista ihmistä vastaan mistään syystä. Se merkitsee kieltäytymistä myös siviilipalveluksesta jos ja kun joku kriisi tai sota tulee. Valtio on väkivaltakoneisto, jota kaikki seurakunnat edustavat. En tottele minkäänlaista auktoriteettia jos auktoriteetti käskee mun osallistua jollakin tavoin aseelliseen toimintaan tai sellaisen tukemiseen.
Kantani on täydellinen kieltäytyminen valtion ja kaikkien kirkkojen palvelemisesta. En tee mitään kenenkään eteen valtiokoneiston käskystä. Teen jotakin vain jos tekeminen on mun oman eettisen näkemykseni mukaista eikä palvele asekoneistoa mitenkään.
Rajalla tilanne on se, että kun se venäläinen nuori mies tulee rajan yli aseensa kanssa, niin tämä venäläinen ei ole tehnyt mulle mitään sellaista miksi ampuisin kuoliaaksi. En laita tikkuakaan ristiin estääkseni rajan ylityksen. Se ei kuulu mulle eikä ole mun asiani. Jos joku muu ampuu, se on sen jonkun muun asia. Mä en tee mitään mikä vaatii aseiden käyttämistä. Venäjän Armeija marssikoot vaikka Helsinkiin asti. Se on mulle ihan sama minkä maan lippu liehuu valtion yllä.
Minusta ei koskaan tule helluntailaista
6
67
Vastaukset
- Hae Siperiasta oppia
Suomen kaltaisessa vapaassa maassa, jota isämme ovat raskain uhrein puolustaneet, on kaltaisesi herttaisen pikkupölvästin helppo laukoa päättömyyksiä .
Meneppä kokeilemaan tuota asosiaalista anarkia-agendaasi sinne mainitsemaasi Venäjän ihannemaahan. Onnistuuko?
Kun olet testannut "ei tikkuja ristiin rajalla" vastarinta-agendasi naapurimaan olosuhteissa, niin palaappa sen jälkeen palstalle kertomaan kokemuksiasi. Tuskin on enää sama ääni kellossa;). - KTS (Ei kirj.)
Helluntaiherätyksessä on perinteisesti ollut tapana kieltäytyä aseellisesta palveluksesta ja herätysliikkeen Grand Old Man K.A. Pohjakallio on kirjoittanut oikein teoksiakin aseettomuuden puolesta.
En sitten tiedä mikä on nykyään tilanne tässä asiassa. Onko ameriikkalaisten möhömahaevankelistojen imperialistis-militaristis-siionistis-menestysteoloooginen soopa jo saastuttanut Suomenkin helluntaiherätyksen viimeisetkin ripexet? - Arto T
#Kantani on täydellinen kieltäytyminen valtion ja kaikkien kirkkojen palvelemisesta. En tee mitään kenenkään eteen valtiokoneiston käskystä.#
Kai nyt kuitenkin otat vastaan valtion tuet, päivärahat, terveydenhuollon ja koulutuksen jos niitä ilmaiseksi tarjotaan. - j.t.p.
Sinä saat pitää "kantasi". Meillä jokaisella on erilaisia kantoja ja käsityksiä. Aikuinen osaa pitää ne tarvittaessa itsellään. Kun kasvat aikuiseksi, niin ymmärrät.
- KTS (Ei kirj.)
Ai jaaha? Ovatko Jeesuksen Vuorisaarnassaan antamat Elämän Sanat muuttuneet pelkiksi "kannoiksi ja käsityksiksi"???
- oikein...
Oikein hyvä kirjoitus aloittajalta.Hienoja ajatuksia .Olen samaa mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225115Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303658No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241504- 231391
- 141292
- 271198
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221117