Euro keskustelu kyllästyttää !!!!

Vaihtakaa jo levyä !

Olisko sellainen mitenkään mahdollista että nyt kun tämä euron ympärillä vellova kriisi ainakin toistaiseksi osoittaa rauhoittumisen merkkejä niin myös me arvon palstalaiset voitais jo pikku hiljaa kirjoitella ja keskustella jostain muusta. En tiedä teistä muista mutta minua ainakin kyrsii enemmän kun voin sanoin kertoa tämä euron ympärillä vellova keskustelu. Euro sitä sun tätä,korot nousee ja laskee,espanja pyytää hätälainaa..jne..jne.. Onhan sitä nyt muutakin paljon tärkeämpää ja kiinnostavampaa kuin joku hiton euro!!!! Ei se euro siitä mihinkään kaadu vaikka sitä tälläkin palstalla kovin toivotaan. Euro on ja pysyy. Uskokaa jo!!! Minua ei ainkaan tippaakaan kiinnosta koko euro!!! Ihme vouhotusta!!! Vaihtakaa jo levyä!!!

11

77

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivot narikkaan...

      Yhdyn täysin aloittajaan. Nautitaan nyt kesästä,rauhasta ja lämmöstä. Minä ainakin suljen tv ja netin parin päivän sisään ja lähden mökille maalle. Palaan kaupunkiin vasta elokuun lopussa jolloin tv ja netti aukeaa minulla uudestaan mutta siihen asti olen täysin media pimennossa ja lepäilen ja otan aurinkoa ja nautin kesästä. Suosittelen sitä myös muille.

      • Tietämärön kansa

        Euro on kaatumassa- ja vielä pahempi on jos s e ei kaadu, ja natsi-kokoomuslainen riistopolitiikka jathuu. Kunnat yksityistetään, suomalaisa poelataan ulos,.

        Nyt porvari-riistäjät ei enää kestä edes sen vartaa että euro-huijauksesta ei edes saisi keskustella enää- kun ovat ryöstäneet kansan, ja painuvat ökylomilleen mökeilleen- kun kansa elää köyhyydessä.


    • tulin juuri takasin

      lomilta, päivystämään palstaa itsenäisen opiskelun lomassa, jotta täällä ei nuo verorahoin maksetut propagandistit pääse valehtelemaan.

      Euro pitää saada kaadettua, sillä se on pyramidihuijaus joka palvelee kansakuntia orjuuttamaan pyrkivää eliittiä.

      Talouskriisi (tai mikä ikinä sen poliittisesti korrekti termi nyt on) on tarkoituksella luotu tilanne, jonka tarkoitus on saattaa kansakunnat entistä tiukemman kontrollin ja keskusjohtoisuuden alle.

      • eurokiimainen aika

        euro on euroopan suurin petos,sitä on seurattava joka sekuntti ja kaatuminen on ainoa järkiteko.
        rahan nimi saisi olla vaikka euro,mutta kaikki muu pas..ka,valehtelut,kuvittelut,havittelut ja hallitusten uhkailut vi..tutt..aa suurinta osaa väestä. kaikki on niin umpikieroa ja sekavaa,että europakkopaita tulee riisua,eikä kiristyä.
        mikään ei ole niin tietämätön asia kuin tämä saa..tanan euro ja typeryyksien virittämät vipuvarsivelkaiset eurojames fondit.

        velka- ja alamäkisutku on niin sekava ja herrat aivan itse luoneet,ettei se selviä toisten maksamilla veloilla. kaikesta huomaa,ei ole tarkoituskaan muuttaa mitään,pelataan vain aikaa vaikka vuosikausia on ollu kauhea kiire "johonkin",jota kukaan ei tiedä.
        jos joku tietäisi,mihin tässä ajassa on todella kiire,se voisi "auttaa asiaa",mutta kun se hoppu on loppu eikä sitä koskaan ole ollutkaan.


    • jooooooov

      Nii'in ketä voisikaan kiinnostaa, että Espanja on juurkin virallisesti päättänyt pyytää 100 000 miljoonaa eli siis 100 miljardia EU rahaa pankkiensa tukemiseen. Suomen osuus tässä huijauksessa on 2 miljardia, vai oliko se tarkkaan 1,9.

      Kuka siitä nyt jaksaa kiinnostua, kun me voisimme keskustella salkkareiden uusimmista käänteistä, tai vaikka Anna Abreun hameen halkiosta.

    • PolleenaKoleessa

      nii just! ku noilla asioilla ei ole yhtään mitään vaikutusta meitin tavisten tulohon tai menoihin, ni tosi pöljää vouhottaa koko asiasta.. joo ja joku euro kuussa enemmän maksua ei oo vielä mikään vaikutus enneku joku kerkee polleena ilmoo

    • Kulman Kova-Make

      Kai se pääsee kyllästyttämään kakskymppistä "latteteiniä", joilla ei muutenkaan ole mitään muuta vastuuta kannettavana kuin oma haiseva läskiperseensä, sekin liian raskas taakka kantaa tässä maailmassa. Näin se vain on.

      • mökille mars....

        Myös minä lähden täältä ruuhka suomesta tänään mökille Saimaan rannalle ja palaan stadiin vasta elokuun puolessa välissä. Jätän läppärin ja kaiken maailman muut viestintä ja kommunikointi välineet kotiin enkä mieti mitään muuta siellä laiturin nokassa kuin sitä että lämmittäiskö saunan vai lähtiskö soutelemaan. Jos oikein tiukka paikka tulee niin on minulla mukana sellainen iän ikuisen vanha nokian halko millä saan yhteyden ulkomaailmaan mutta sitä käytän vain hätätapauksissa. On ihanaa kun ei moneen viikkoon tarvitse miettiä euron kriisiä. Saa vain olla ja möllöttää kaikessa rauhassa ja hiljaisuudessa.


    • Näin on

      Kyllä sillä vaan on merkitystä. Minä olen varmaan tuon takia nyt työttömänä ja mulla on aikaa seurata tilannetta. EVM-päätös oli niin shokeraava että masennuin siitä.

      Veronmaksajiemme rahaa saadaan tästä lähtien sijoittaa ulkomaiila vaikka rikollisella tavalla, eivätkä sijoittajat joudu siitä vastuuseen. Minun isänmaallisuuteni koki siinä kovan kolauksen, luottamus hallituspuolueisiin romahti täydellisesti. Tuo päätös oli niin käsittämätön.

      Viimeistään siinä vaiheessa kun yhteiset rahamme on pumpattu ulkomaille tekin, joita asiat ei kiinnosta heräätte siihen tai sen tuomiin vaikutuksiin. Silloin se koskee meitä kaikkia konreettisesti.

      Nyt tarvitaan valveutunutta mieltä ja päättäväistä toimintaa. Seuratkaa asioita. Valtamedia ei kyllä enää tiedota asioista vaan ne tiedot täytyy hankkia muita kanavia pitkin.

    • Iso velka piikissä

      >Viimeistään siinä vaiheessa kun yhteiset rahamme on pumpattu ulkomaille
      >tekin, joita asiat ei kiinnosta heräätte siihen tai sen tuomiin vaikutuksiin.

      Näin tosiaan on, sillä nyt on kyse 12.5 miljardin euron edestä OIKEASTA RAHASTA, jota Suomelta vaaditaan maksuksi.

      EVM-kassa on 700 miljardia euroa, mutta edes tämä rahasumma ei riitä nykyisiin EU-valtiuoiden pelastustalkoisiin.

      Se kuitenkin tarkoittaa, että kaikki raha pitää EVM-kassata ottaa ulos, ja käyttää se velkatalkoisiin. Ne maat maksavat jotka kykenevät, ja persaukiset Euromaat laistavat maksuissansa..

      Silloin "rikkaan Suomen" koko 12.5 miljardin maksuosuus voidaan vaatia pantavaksi maksuun, viimeistä latia myöden.

    • tärkeimmät asiat

      Ja lisää on annettava aina kun pyydetään, ilman mitään selityksiä tai
      kontrollia.

      Joten menkää te vain mökille löhöämään, me toiset valvomme teidänkin
      puolesta.

      Miksi muuten luet palstoja joissa puhutaan rahasta tai politiikasta, mene
      vaikka sexsipalstoille sieltä löytynee sinullekin mielenkiintoisia aiheita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe