2012-06-21 06:24:03
Syyrian tilanne on kiristynyt entisestään ja Venäjän merivoimia vastaan käydään infomaatiosotaa.
Moksova, 20.6. (Voice of Russia) -- ”Nikolai Filthsekenkov kuljettaa Syyriaan merijalkaväkeä ja panssarivaunuja”. ”Tsezar Kunikov kuljettaa Syyriaan sotilaita ja sotakalustoa”. ”Kaliningrad kuljettaa Syyriaan epämääräisiä sotatarvikkeita”. ”Venäjä, Syyria, Iran ja Kiina järjestävät yhteiset harjoitukset Syyrian aluevesillä”. Kansainväliset mediat ovat täynnä tämänkaltaisia uutisia. Jopa osa venäläisestä mediasta on mennyt tähän "vipuun".
Hämäyksen aloitti USA:n ulkoministeri Hillary Clinton väittämällä, että Venäjä toimittaa Syyriaan uusia rynnäkköhelikoptereita. Todellisuudessa kyseessä oli Venäjällä korjattavina olleiden vanhojen neuvotoliittolaisvalmisteisten koneiden paluukuljetus. Tietosota huipentui Al-Arabiya -kanavan julkaisemaan "uutiseen", jossa kerrottiin Kiinan, Iranin, Syyrian ja Venäjän yhteisistä sotaharjoituksista. Kuitenkin myöhemmin Al-Arabiya uutisoi, että Venäjä ja Syyria kiistävät tiedot meriharjoituksista.
Valheellisissa uutisissa kerrottiin konkreettisitä aluksista. Tsezar Kunikov lähti satamasta 19. kesäkuuta ja samana päivänä medioissa julkaistiin väite siitä, että oli muka lähdössä Syyriaan. Todellisuudessa alus lähti merelle tekemään mittauksia ja palasi satamaan samana päivänä.
Nikolai Filtshenkov on satamassa. Sen näkee hyvin rannalta.
Myös Itämeren laivastoon kuuluvan Kaliningrad-aluksen väitetään lähteneen Syyriaan, muutta se on koko ajan ollut Itämerellä. Kesäkuun alussa se osallistui kansainvälisiin BALTOPS-2012 -harjoituksiin ja niiden päädyttyä alus lähti Kieliin osallistuakseen juhlatilaisuuteen Itämerellä. Sen jälkeen alus palaa Baltiskin satamaan.
Al-Arabiya uutisoi, että venäläinen lentotukilaus on myös lähdössä Syyriaan. Mutta sitäkään viestiä ei pidä ottaa varsin vakavasti, koska Venäjän ainoa lentotukilaus Amiraali Kuznetsov on ollut talvesta asti huollettavana kotisatamassaan Barentsinmerellä.
Venäjän merivoimien alukset lähtevät muuten hyvin usein satamistaan erilaisten sotaharjoitusten puitteissa. Ilmeisesti medioissa nousee hirveä Syyria-kohu joka kerta, kun Venäjältä lähtee merelle hinaajaa suurempi alus.
Välimeren itäosa on Venäjän Mustanmeren laivaston toiminta-aluetta. Jos Syyrian sisäinen konflikti muuttuu uhaksi Venäjän tukikohdalle Tartuksen satamassa, laivasto pystyy puolustamaan tukikohdan henkilöstöä.
Voice of Russia / KOMINFORM
http://english.ruvr.ru/2012_06_20/78746632/
Syyria - informaatiosota kiihtyy
Tosimies.
2
<50
Vastaukset
- десанта
http://www.youtube.com/watch?v=Z5PEsiqFar8&feature=related
Погрузка десанта на борт БДК "Цезарь Куников" - МОРСКОЙ ПЕХОТЫ
http://www.youtube.com/watch?v=_ln6n1S7mqc&feature=related
УЧЕНИЕ МОРСКОЙ ПЕХОТЫ ВЛАДИВОСТОК Merijalkaväen koulutusta Vladivostokissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse654444Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973688Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083321Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.201887Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 85841
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105807- 44803
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23764