http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012062115743030_uu.shtml
Presidenttimme puhuu Pohjoismaista jo kuin yhdestä valtiosta!
Onko svekotahojen juoni Suomen alistamisesta uudestaan Ruotsin alaisuuteen käynnistynyt?
Valmistautukaa lopulliseen vapaussotaan!
Presidenttimme puhuu Pohjoismaista jo kuin yhdestä valtiosta!
Onko svekotahojen juoni Suomen alistamisesta uudestaan Ruotsin alaisuuteen käynnistynyt?
Valmistautukaa lopulliseen vapaussotaan!
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kyllä tuo huolestuttavalta kuulostaa, kun itse presidentti alkaa puhua maamme itsenäisyyttä vastaan. Jo pelkkä vihjailukin on vakava maanpetos tuossa asemassa!
Onko sinusta sitten jotenkin yllättävää, että presidentti haluaa edistää Pohjoismaiden välistä yhteistyötä? Sehän on ihan selvästi myös hallituksen linja, ei Niinistö tuossa asiassa mitenkään sooloile. Katainen, Tuomioja, Urpilainen, Stubb jne ovat kaikki tässä asiassa samaa mieltä Niinistön kanssa.
Löytyy myös pieni poliittinen liike, joka pyrkii muiden tavoitteittensa ohella muodostamaan Pohjoismaista valtioliiton: www.patriootti.com/?page_id=19
Ihan hyvä, että tuollaisista norden-kiihkoilijoiden sivustoista varoitetaan!
"Käyttäjien luokitusten perusteella tällä sivustolla on huono maine. Sivuston (http://www.patriootti.com/?page_id=19) sisältö saattaa olla loukkaavaa tai tietoturvan kannalta haitallista."
Kai tajuat syyn tuohon varoitukseen? Se johtuu tietenkin siitä että kyseessä on aika radikaali järjestö.
Sellainen "Pohjoismaa" olisi hyvä idea, jossa Suomella olisi sama asema kuin nyt Ahvenanmaalla:
- Suomella olisi itsehallinto
- Suomi olisi täysin yksikielinen suomenkielinen alue, ruotsia ei saisi käyttää missään, ei olisi ruotsinkielisiä kouluja eikä kylttejä
- Suomesta ei saisi ostaa maata muut kuin suomea puhuvat Suomen kotiseutuoikeuden omaavat
- Muu osa "Pohjoismaasta" kustantaisi avokätisesti suomalaisten elämän
Unohdit sen tärkeimmän eli Pohjolan kaksikielisyyden! Tulevan liittovaltion kansalliskielet olisivat tietysti skandinaviska ja suomi.
Joten joka Pohjolan kunnassa pitää saada palvelua myös suomeksi. Islannissakin olisi kouluissa pakkosuomi ja Tanskassakin jokaisen virkamiehen pitäisi hallita virkasuomi.
Nettisvekomme varmasti yhtyvät tähän näkemykseen. Olisihan tulevassa Pohjolassa suomalaisia n.20% eli peräti neljä kertaa enemmän kuin suruja Suomessa.
Ilmeisesti ajattelet käynnistäväsi tuon "lopullisen vapaussotasi" presidenttiä ja Kataisen hallitusta vastaan. Millä lihaksilla? Eli: You and whose army?
En oikein suosittele. Suomessa ei ole sen historian aikana ollut kuin muutama aseellinen kapina, ja ne ovat aina saaneet kapinallisten kannalta aika ikävän lopun, sillä aina on löytynyt vapaaehtoisia nuo kapinat kukistamaan.
www. youtube.com/watch?v=q5JL1tpcxFQ
www.youtube.com/watch?v=q5JL1tpcxFQ
Nyt unohdat että te joutuisitte tuossa tilanteessa taistelemaan myös Suomen Puolustusvoimia ja poliisilaitosta vastaan, sillä ne tietenkin tottelevat presidenttiä ja hallitusta. Fennokiihkoilijoiden kapina laillista esivaltaa vastaan voisi päättyä vain yhdellä tavalla.
Onko hurrit taas menossa kyläilemään Poltavaan? Ei kannata. Saatte aina turpiin. Oli se sitten jalkapalloa tai muuta touhua.
Entä sitten? Ilmeisesti käsite komentoketju ei ole sinulle tuttu. Komentajalla on aina varamies ja tällä varamies jne. Ette te fennosekoboltsit voi koko kenraalikuntaa eliminoida, ja jopa jos te tähän pystyisitte, osa eversteistä ottaisi automaattisesti kenraalien paikan.
Ja kuka teitä muka komentaisi? Eräs ihan perusongelmista teillä on se että teidän joukossanne on niin häviävän vähän sellaisia jotka kykenevät organisoimaan ja johtamaan. Tyypillinen äärifennohan on huoltokomppaniassa 6 kk palvellut B-mies, jos sitäkään.
Emme tietenkään, mutta ainahan voi ottaa panttivangiksi rikkaita hurreja ja vaikutusvaltaisia poliitikkoja. Siis jos emme onnistu valtaamaan kerralla sisältäpäin pääkaupunkia, mikä on enemmän kuin riittämiin tämän maan valtaamiseksi. Puolustusvoimat ovat ensisijaisesti tehty ulkoisia uhkia vastaan. Jätä sinä hurri sodankäynti niille, jotka siitä jotain tietävät, sinä selvästikään et oikeastaan mitään muuta kuin "komentoketju, komentoketju".
.
Tämä "Pohjoismaat" taistelee taas viimeiseen suomalaiseen
.
Äärifennojen terrorisuunnitelmat kaatuisivat kuitenkin jo kättelyssä, koska
a) Äärifennojen joukosta ei kerta kaikkiaan löydy johtaja-ainesta
b) Sekakäyttäjistä ei ole edes terroristeiksi
c) Nekin harvat äärifennot jotka välillä onnistuisivat olemaan irti aineista jäisivät välittömästi kiinni. Ei siihen edes Supoa tarvittaisi, pari poliisikokelasta hoitelisi käden käänteessä koko surkuhupaisan äärifennokoplan.
Tuosta muuten tulisi hyvä filmi. Kotimaista komediaa parhaimmillaan. =)
Kuka sanoi, että olemme "äärifennoja"? Montako "äärifennoa" tunnet? En helposti usko, että oikeasti tietäisit ketkä tänne todellisuudessa kirjoittavat. Saat tietysti itse uskoa mihin haluat.
Älä edes yritä. Ei kukaan paitsi äärifenno puhu "svekotahoista" ja "pakkoruotsituksesta". Teidät on NIIN helppo tunnistaa välittömästi omasta lahkoslangistanne. =)
www.youtube.com/watch?v=UbPA_iW3BBE
Samalla logiikalla: Kukaan muu ei ole puhunut epäloogisesti mistään lahkoista kuin eräs "iirinkielen ekspertti" Turusta. Samainen turkulainen ole edes armeijaa käynytkään ja kuvittelee silti olevansa jokin sodankäynnintaidon guru.
Heh. Tässä vaiheessa voisi olla syytä kertoa, että EN ole tuo kyseinen iirinkielen ekspertti, että OLEN käynyt armeijan enkä edes osaa iiriä, mutta jotenkin minusta tuntuu siltä, että pitäydyt kuitenkin kuvitelmassasi vaikka sanoisin mitä tahansa.
"Taloudellisesti vahva ja teknologialtaan kehittynyt Venäjä on Niinistön mukaan yksi maailmantalouden vetureista.
Suomi on suurin ulkomainen investoija Venäjällä per capitalla mitattuna, ja Venäjä on Suomen suurin kauppakumppani."
Pakkoruotsillako homma Salen mielestä hoidetaan?
Presidentti Niinistö: ”Menneisyyden maahan ei ole paluuta”
Miksi Niinistö sekä Kokoomuksen johto sitten niin kiivaasti haluavat palata kielipoliittisesti 1800-luvulle ???
http://www.uusisuomi.fi/raha/51509-presidentti-niinisto-menneisyyden-maahan-ei-ole-paluuta
.
1940-luvulla olisi tuomittu kuritushuoneeseen maanpetoksellisesta toiminnasta
.
Tarkoitat kai SuoLi:n ja "Suomen Sisun" koplaa. =)
Mielestäni tuossa ei ollut mitään kielipolitiikkaa ja ylivoimaisesti parhaitenhan niin pohjoismaiden kuin G20:kin kanssa pärjää englanniksi. Päinvastoin venäjä olisi tärkeämpi ja onhan se suurin kauppakumppanimme.
Pohjoismaat ovat kyllä nykyisellään niin hajallaan ja eripuraisia, ettei niitä yhdistä juurikaan muu kuin geopoliittinen asema - muu lienee turhaa haikailua.
Niinpä. Pohjoismaita ei yhdistä valuutta, ei EU-jäsenyys, ei NATO-jäsenyys, ei valtiomuoto, ei kieli.
Mikä meitä oikein yhdistää?
Kulttuuri, historia, kieli ja aika pitkälti myös geenit.
Kieli?
Niin. Ruotsi, joka on skandinaavinen kieli.
Suomea ja Ruotsia ei yhdistä kieli. Suomen ja Viron yhdistää kieli.
Kieli yhdistää Suomen Unkariinkin paremmin kuin Ruotsiin.
Ymmärrätkö siis unkaria suomen pohjalta? Ai et? No sitä minäkin.
Geneettinen etäisyys suomalaisten ja unkarilaisten välillä on muuten huomattavasti suurempi kuin suomalaisten ja ruotsalaisten.
En ruotsiakaan suomen pohjalta ymmärrä ja geneettisestä etäisyydestä huolimatta koen kunnon unkarilaisen läheisemmäksi kuin maansa myyneen ja kielensä vaihtaneen svekon.
Kyllä se svekkopaskiainen nyt puhuu että geenit yhdistää, toisessa yhteydessä uiguuri, igor, mongoli, ym. ýhdistää enemmän suomenkielisiä. Svekkopaskiainen puhuu itsensä aina pussiin. Suomalaisia ei yhdistä mikään muu kuin suomenkieli.
Ainoat jotka ovat tällä palstalla pitäneet esillä tuota jo ajat sitten haudattua mongoliteoriaa ovat nettifennot itse. Ei siihen ruotsinkielisellä puolela usko enää kukaan.
Pakkoruotsin kannattajien laulua
http://www.youtube.com/watch?v=Jg_LA3KkIJc