Kotkan kaupungin ei pidä antaa taloudellista kunnallista puoluetukea demareille. Hyväksyn SDP:n kunnallisjärjestöjen neuvottelupäivillä kaupunginjohtajan tervehdyksen, mutta en mitään taloudellista tukea demareille. Siksi on seurattava, että annetaanko kustannuspaikka 1202 momentilta tai tililtä varoja demarien kunnallisjärjestön poliittiseen toimintaan.
Hyvä Merivirta! Oikein Hyvä!
5+7
279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Demari lypsää aina. Kertakaikkiaan.
Luumi vääristelee asioita
22.6.2012 4:00
Kotkan Sosiaalidemokraattisen kunnallisjärjestö ry:n puheenjohtaja Jari Luumi ei halua myöntää demareille annettavaa kaupungin tukea (Lukijat 21.6.12).
Jos Luumi olisi lukenut Jorma-Kalevi Merivirran eriävän päätösehdotuksen perusteet, joissa selväsanaisesti yritettiin estää kaupunkia tukemasta demarien poliittista toimintaa, niin Luumikin olisi voinut ymmärtää, että 18.6.12 tehdyllä enemmistöpoliittisella päätöksellä kaupunginhallitus sitoutti kaupungin antamaan demareiden kunnallisjärjestölle tukea, jonka kustannuspaikaksi määriteltiin 1202 momentti tai tili.
Minun mielestä Luumin 4.5.2012 allekirjoittama kerjuukirje kaupungille on häpeällinen, kun tiedämme miten Luumi kaupunginvaltuutettuna perusteli koulujen lopettamista taloudellisin perustein.
Demareiden taloudelliset säästötavoitteet kumoutuivat heti, kun kysymyksessä on oman kunnallisjärjestön intressit.
Arto Hirvonen
Kotkan kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen varajäsen (ps.)