Onko Hyvinkäällä joku lätäkkö tai paikka, jota kutsuttaisiin otsikossa mainituilla nimillä?
Sammakko- tai sorsalampi?
15
2087
Vastaukset
- sp
Tarkoitatko Rutikkaa?
- diipadaapadei
En nyt osaa sanoa.. Mulla on kissa kateissa, ja yhdet lapset oli sanoneet nähneensä samannäköisen Sammakkolammen luona. Tai sit se oli Sorsalampi, mutta ei tosiaan selvillä, että mitä prutakkoa tarkottivat... :/
- catzy
Torikadun pallokentän lähellä on jokin lampi, josta täälläkin on puhuttu koirien uimapaikka-ketjussa. Olisikohan se oikea lätäkkö? Toivon, että kissasi löytyy!
- diipadaapadei
Sitäkään en osaa sanoa.. Mutta veikkaan, että kyseinen "Sammakkolampi" olis pohjoisemmalla Hyvinkäällä. Aika epätodennäköistä, että olisi Torikadulle asti vaeltanut, tietty mahdollistakin... :/
- Anonyymi
diipadaapadei kirjoitti:
Sitäkään en osaa sanoa.. Mutta veikkaan, että kyseinen "Sammakkolampi" olis pohjoisemmalla Hyvinkäällä. Aika epätodennäköistä, että olisi Torikadulle asti vaeltanut, tietty mahdollistakin... :/
Tarkoitan itsekkin torikadun vieressä olevaa lampea
- duni-
Sorsia on juu siellä Torikadun lähellä olevalla lammella. Sammakoita taas Sveitsin metsässä olevissa lammissa, yhtään en paikkaa muista. Olisiko ollut lähellä koirarataa, jokin aukea paikka se oli..?
- Löytyy !
Sammakkolampi ja ankkalampi ovat Maatalousopiston alueella ja ovat olleet ainakin 60 vuotta.Pilliniemen juhannusjuhlille kulkijat ovat ankkalammen nähneet silloinkuin noita juhlia vielä oli.On siellä ankkalammessa sorsiakin aina ollut.
- Anonyymi
On sinne Pilliniemen ankkalampeen jokunen juhannusjuhlijakin päätynyt., kuulemma.
- Anonyymi
Sammakkolampi on kuivunut. Joskus kevättulvien aikana hiukan lätäkköä. Ankkalampi on jäljellä mutta ankkoja ei ole ollut vuosiin. Erilaiset häiriöt alueella nykyisin on poistanut kaikki ns. kotieläimet nautakarjaa lukuunottamatta..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On sinne Pilliniemen ankkalampeen jokunen juhannusjuhlijakin päätynyt., kuulemma.
Kuten Vantaaseenkin kun katsomo petti lahonneena alta. Aina joku kuitenkin auttoi ylös.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten Vantaaseenkin kun katsomo petti lahonneena alta. Aina joku kuitenkin auttoi ylös.
Katsomorakenteet ja kaikki muukin on korjattu pois jo aikoja sitten. Jotain hirsirakentamista alueella opetetaan.
- Totoh
Ainakin istun täällä Torikadun päässä urheilupuiston takana ja katselin kun nuori isä ja tytär ruokkivat sorsia. Siis kuntokeskuksen jalkapallokentän ja skeittiradan jälkeen aina vasemmalle. Etteikö Hyvinkäällä muka ole vettä?
- Sammakkolampi
Vielä 1980-luvun puolimaissa siellä oli pieni lätäkkö siellä, missä nykyinen Pavinmäenkatu kohtaa Torikadun; sitä kutsuimme Sammakkolammeksi. Mutta se jäi 1990-luvun puolimaissa tietyömaan alle.
- Anonyymi
Hyvinkään keskustassa terveysmetsän vieressä oleva lampi niin siellä on sorsia ja sammkot kutee kutsun sitä sorsalammeksi
- Anonyymi
Jossakin paikallislehden jutussa tai kartassa kyseistä lampea on kutsuttu koiralammeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658