Jokainen kuntaliitos on aiheuttanut enemmän ongelmia, kuin hyötyjä.
ongelmissa ovat suurkaupungit kerskakulutuksineen. Toteutuneissa kuntaliitoksissa keskuskaupungit ovat kerskakuluttaneet järjettömästi. Liitoskuntien porkkanarahat ovat kuluneet turhakevirkoihin, poliittisista syistä.
Ainoassakaan kuntaliitosyteisössä ei taloudellista hyötyä ole nähtävissä. On käynyt päinvastoin. Nyt kaupunkikeskukset ovat hätää kärsimässä, älyttömien investointjoidensa tähden ja haahuilevat maksumiehiä pakkoliitosten kautta.
Tuskinpa kansalaiset enää nielevät tuota epäonnistuneeksi havainneensa paskanjauhantaa. Niin monta kuntaa on jo kusetettu.
kuntaliitospaniikki.
11
54
Vastaukset
- Haloo!?!?
Älä sinä puutu isojen poikien leikkeihin. Tässä ollaan yksityistämässä kunnat ja asukkaat suuryhtiöiden omaisuudeksi, kuten Englannissa on jo tehty, ihan mainokseja ja pilottiprojektina koko EU:lle.
Yritys joka toteutti tämän Englannissa, on saksalainen Hitlerin oma Mediamoguli Bertelsmann AG, tarkemmin sen tytäryhtiö Arvato. Tällä yhtiöllä on nyt päätäntävalta mitä yhtiöitä sallitaan toimivan siellä, ja heillä on myös kaikkien ihmisten kaikki rekisteritiedot, ja voivat muokata niitä miten lystää. Hitler olisi super-kateellinen, hänellä oli vain IBM:n pahvikorttisysteemi:
http://centurean2.wordpress.com/2010/05/16/the-nazi-takeover-of-east-riding-of-yorkshire-invasion-took-place-2005/
Tämä aihe on tabu, siitä on jostakin syystä todella vähän mitään infoa netissä. - Professori...
Rikkaat ja hyvin toimeentulevat kunnat ovat suurin ongelma, koska ne ovat tuhlanneet ja tuhlaavat suuria verotulojaan kaikenlaiseen hömppään. Pienillä ja köyhillä kunnilla ei ole sellaiseen varaa. Ja mitä suurempi organisaatio, niin sitä suuremmat hukkamenot.
- sekopäätouhua
Jyrki sai EU:ta ohjeet ja pisti keskustan Mari Kiviniemen hommaa hoitamaan,
eli kuntaliitosta.
Kokonaisuutena täysin turha,tyhmä ja kallis operaatio.
Touhua on perusteltu että pienet ei pärjää. No nyt ei pärjää isokkaan. Valtio leikkasi kuntarahoja. Jakaa niitä nyt porkkanana kunnille jotka ottaa mamuja harteilleen,
harmikseen. - Jussuf (se sama)
Soinin mukaan on kuntien määrä kaksinkertaistettava vuoteen 2020 mennessä. Sen jälkeen on kuntien määrää lisättävä vuosittain niin, että vuonna 2030, viimeistään, on kuntien määrä n. 15 000. Tämä tietää tuhansia uusia kunnantaloja, kunnanjohtajan virkoja, kulttuurisihteereiden virkoja ja palkallisia suunnittelulautakuntapaikkoja kaikille niille jotka kuuluvat persupuolueeseen.
Tämä tullaan kattamaan samoista rahoista kuin samaan aikaan tapahtuva viiden vuoden välein kaksinkertaistuva maataloustuki. Maajussien määrä myös kasvaa ja on arvioitu että vuonna 2020 ovat kaikki joko maajusseja tai kunnalla töissä. Vientiteollisuus on turhana lopetettu ja on siirrytty sisämarkkinoihin.
Onnen määrä tässä maassa on suoraan verrannollinen kuntatyöntekijöiden määrään.- tussufi
Älä sinä pistä Soinin kontolle Keskustan politiikkaa Osin on Jutta-puolue ollut tyhjää rakentamassa.
- iso d
kerro pössyf meille idolistasi elopista!!! siinä vasta asiantuntija!!!
- lapset hoidossa
kuntia sopiva määrä.
mutta miksi 50 lasta pitää syntyä vuosessa . mihin se perustuu . - ei isänmaata orpoja
Mamubisnes ja kuntaliitos touhu oli vain kallis savuverho jykän myydessä Suomen ulos.
Meni rahayksikkö, sitten meni rahat, päätöksenteko oikeus, itsenäisyys.
Jostain vaalivilpistä johtuen ihmiset äänestää Käteisen jatkoon että tuho olisi täydellinen.
Niin perusteellinen on Suomalainen - sopivaluku
senverran lapsia kuin itse jaksaa elättää.
- lehtiä selannut
Kun vertaa noita yhdistettyjä kuntatalouksia niin Kouvola lienee surkein.
Hirveällä kiireellä "uudistuksia" eli palveluiden karsintaa eri kiertoilmaisuilla.
Säilyttääksemme hyvinvointivaltion,meidän on poistettava ne.
Ennen nuo kunnat pärjäsi lamat ja muut harmit ilman isompaa häikkää. Talous oli kunnossa. Koulut toimi. Terveyspalvelut oli saavutettavissa. Joka asiaan oli vastuuhenkilö.
Nyt mennään 20 miljoonaa miinuksella (ennakkoarvio) edellivuosien tapaan. - Tutkimuskomitea
Ahneet virkamiehet ja poliitikot ovat ajaneet Suomen vararikkoon. Ennen "huonoina" aikoina joka kylässä oli posti ja koulu, mutta nykyisin se ei kannta, vaikka kansantulo on moninkertainen silloiseen verrattuna. Mihin ne rahat häviää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455090Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481309Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella121264- 131153
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171027Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4960Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah59795Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27773