Onko luomueläin myös onnellinen??

Mustikin muisto

Kysymykseni kuuluisi enemmän tuonne ruoka ja juoma- aihealueisiin, mutta ajattelin täältä löytyvän enemmän tietoa ja viisautta. Syön aika vähän lihaa ja sen vähän minkä ostan, täytyy mielellään olla luomulihaa. Entisenä maatalon tyttärenä eläimet ovat aina olleet sydäntä lähellä. Lihan syöminen ei tunnu mukavalta, varsinkin kun ajattelee tuotantoeläinten (jo tuo sana on kamala ja kertoo paljon) oloja.
Minulle tärkeämpää on se, että eläin on saanut elää elämänsä onnellisena, kuin se, mitä eläin on syönyt. Jotenkin olen aina ajatellut, että luomueläimet myös ovat ns. onnellisia eläimiä, mutta onko näin?

PS. Tvn kokkiohjelmassa, yhdestä niistä miljoonista, laitettiin karitsan filettä (pienen pieni ohut pötkylä) ja ai että kun oli niin mureaa ja hyvää... Siis kuka voi syödä karitsaa, vasikkaa ym eläinlapsia, järjetöntä tuhlaustakin sanon minä!

2

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paratiisiaodotelless

      On, ainakin meillä ja jopa hoitajiensa kustannuksella. Opettelen tässä hinnoittelemaan työtäni, me tuottajat perinteisesti olemme olleet nöyristelevää ja alemmuudentuntoista sakkia, minäkin, mutta nyt se on loppu. Eläinten eteen on tehty niin paljon työtä ja vaikka se on mieluista ja palkitsevaa se ei todellakaan ole enää ilmaista. LUOMU, luonnonmukainen, sikäli harhaanjohtava sana, että luonnossa eläimet eivät mitenkään voi saada niin turvattua elämää kuin ihmisten hoidossa. Ravinto, juoma, suoja ja hoito on aina turvattu, luonnossahan näin ei ole. Eläimen kuolemakin on ihmisten toimesta hoidettu asiallisesti, toisin kuin luonto sen hoitaisi, sen karitsankin.

      Hei kaikki tuottajat, luomutuottajat, on aika nousta palkkakuopasta ja nähdä oma arvokas työmme ja saada siitä se korvaus mikä kuuluukin.

      Minulle on tärkeää se, että eläin on elänyt onnellisen elämän ja syönyt lajillensa sopivaa luomuruokaa. Ihminen tässä luonnon kiertokulussa syö lihaa aivan terveellä omalla tunnolla kun ymmärtää muunkin kokonaisuuden. Ja jos valitsee muita ruokavaliovaihtoehtoja se on jokaisen oma asia ja ok.

      Tulausta on ruoan hukkaan heittäminen, byrokraattiset tekijät, jotka vaikeuttavat tai estävät kaiken lihan hyötykäytön.

      En tiedä viisastuitko, itse olen viisastunut entisenä kaupunkitalon tyttärenä.

    • Kyllä...

      Kyllä meille on myös lihan alkuperämaa tärkeä. Tiedämme, että suomalainen tuotanto on melkein luomutuotantoa verrattuna muiden maiden normaaliin tuotantoon. Siksipä meille ei ole niin tärkeää, onko ns, luomu vai tavallinen tuotantomuoto ostaessamme lihaa.

      Suomalaisilta tiloilta on tullut ohjelmia, joissa on taas aivan erilaiset olot eläimillä kuin mitä salakuvaajat ovat näyttäneet. Mieleeni onkin tullut ajatus, että salakuvaajat haluavat mustamaalata suomalaisia tunnollisia eläintenhoitajia.
      Eläimillä on nimet, joilla niitä puhutellaan ja eläimiä käytetään ulkona kesäisin ja jopa talvisinkin aivan kuten luomupuolella.

      Tiloilla, joilla olen vieraillut, eläimet ovat näyttäneet onnellisilta ja nuolaisseet minua karhealla kielellä. Se osoittaa, että eläimiä on puhuteltu paljon, koska haluavat osoittaa meillekin hellyyttä.

      Me käytämme lihatuotteita melkeinpä päivittäin - tietenkin myös kasviksia, tottakai. Ravintolassa syödessämme kysynkin aina lihan alkuperämaan, koska Suomessa hoidetaan tuotantoeläimiä hyvin ja lihan täytyy olla suomalaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe