Mopoautoilijoille liikennesääntöjen opetusta!

hulla baloo

Kukahan opettaisi Pirkkalan mautoilijoille edes vähän liikennesääntöjä?

15

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanki pätevyys JP

      Parkanossa tapahtu se pahin mahdollinen toivottavasti pistää ajattelemaan niin MAUTOLLA ETTÄ MOPOILLA AJAJAT JA HEIDÄN VANHEMPANSA.

    • Surullista..todella

      Voi miten surullista, todella...miksi näin piti käydä? Osanotto omaisille ja läheisille täältä Etelä-Karjalasta.

    • Ei meijän juuso
      • toinen todiste

      • Aikuisten oikeesti
        toinen todiste kirjoitti:

        http://www.youtube.com/watch?v=ohesgZWDaXk

        Kyllä järjetöntä pelleilyä tossa edellisessä linkin kuvatussa pätkässä ,poliisin pitäis kyllä viimeistään puuttua näiden kohellukseen rekisteinumerot näkyvät osalla autoista.

        Ne pilaa liikennesäännöt ja kurialaisen ajotavan omaksuneidenkin teinien maineen niitäkin on yhtäpaljon ainakin kun näitä mistäänvälittämättomiä koheltajia.


      • Ongelmajäte
        toinen todiste kirjoitti:

        http://www.youtube.com/watch?v=ohesgZWDaXk

        Tämä on sitten mitä jäljelle jää........https://www.avk.fi/sivut/detail.asp?id=183824&lang=fi


    • Läheltä piti

      Joku läheinen voisi opettaa liikennesääntöjä pirkkalaiselle BLONDILLE joka ajelee HOPEALLA CHATENET CH 26 mopoautolla ei väistä oikealtatulevia ,turrinsuoralla takanatulevan autojonon edestä kännykkäkorvalla UUKÄÄNNÖS!

      Ettei sattuis mitään vakavampa......

      • säikähtänyt

        Kuulostaa samalta blondilta ja hänen kulkuneuvoltaan, kun Suupantiellä ajaessani kohti lentokentäntietä pysähdyin valintatalon kohdalla suojatien eteen antamaan tietä katua ylittävälle vanhukselle, niin takanani ajava mopoauto lähti ohittamaan minut!!!! Onneksi kyseessä oli hitaasti kulkeva ihminen, jos askelet olisivat ollet ripeät olisi suojatien ylittäjä tod. näköisesti kävellyt suoraan alle! Tällä kertaa oli onneksi suojassa vielä minun autoni edessä, kun blondi suhahti ohi....!!!


    • Vakava rike

      Ei ne "oikeetkaan" autoilijat osaa taikka välitä. Tänään olin suojatien eteen pysähtyneenä odottaen että pääsisin kääntymään vasemmalle. Musta Audi avoauto veti oikealta ohi ilman että pysähtyi suojatien eteen. Onneksi ei sillä hetkellä suojatiellä ollut ketään.

      • Enska........

        "oikeille" autoilijoille sentään on joskus autokoulussa opetettu nämä velvollisuudet .jotkut eivät niitä välitä noudattaa.

        Näille nuorille niitä ei välttämättä ole opetettu kun ei ole käyty sitä autokoulua tai kukaan vanhemmista ei ole opettanut.

        Nuorilla monella olisi varmaan noudattaisi liikennesääntöjä jos ne tietäisivät, se vaatisi heiltä itseltään oma-aloitteellisuutta opetella ne.


      • ikkunasta näkee
        Enska........ kirjoitti:

        "oikeille" autoilijoille sentään on joskus autokoulussa opetettu nämä velvollisuudet .jotkut eivät niitä välitä noudattaa.

        Näille nuorille niitä ei välttämättä ole opetettu kun ei ole käyty sitä autokoulua tai kukaan vanhemmista ei ole opettanut.

        Nuorilla monella olisi varmaan noudattaisi liikennesääntöjä jos ne tietäisivät, se vaatisi heiltä itseltään oma-aloitteellisuutta opetella ne.

        Koulutiellä on runsas m-autoliikenne. Tässä eräänä päivänä joku kölvi tuli koppimopolla mäkeä ylös, ja kun pongasi jalkakäytävällä pari vastaantulevaa tyttöä, niin muitta mutkitta kurvasi kadun vasempaan reunaan, eli siis vastaantulevien kaistalle. EI NÄIN!


    • Mese kalkkis

      Olisihan se hienoa jos pirkkalassa tähän liikenne asiaan suhtauduttaisiin asianmukaisella vakavuudella ja näin päästäisiin etusivun lööppeihin.........
      koppimopot ja muut liikenteessä sukkuloivat osaavat liikkua liikennesääntöjen mukaan.

    • Harrastukset

      Kännykkä korvalla jutellaa takanajavalle ja rööki suussa.

    • pyörällä päin mautoa

      Eilen joku mopoautonaaras pankkiautomaatilla käydessään pysäköi suoraan jalkakäytävän ja pyörätien päälle. Ei näin!

    • Mautonta

      Muutama viikko sitten vanhankirkon parkkipaikalla oli iltaa viettämässä useampi mautoilija. Lähtivätpä siitä sitten porukalla kohti keskustaa 3 rinnan, eivätkä päästäneet ajamaan ohitse ja mautojen repsikat istuivat ikkunapielellä/ovenkarmilla siideritölkit kädessä ja näyttivät minulle keskisormea.
      Mautoilijoilla kävi säkä kun saivat minut peräänsä tai uhrikseen,olen erittäin rauhallinen ihminen.
      Mutta eniten minua huolestuttaa jos mautoilijat olisivat tavanneet tai valinneet uhrikseen yhden ystäväni joka pimahtaa pienemmästäkin.
      Olis meinaan ollu sikojoessa koko sakki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10301
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7056
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7023
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6275
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6133
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5807
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5208
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5078
    Aihe