Hetken aikaa tuumailtuani....

Tulin siihen tulokseen, että olen hirvittävän iloinen siitä, miten oma elämäni on tähän saakka mennyt. Toki ei ole selvitty ilman kolhuja, naarmuja, eikä kyyneliäkään, mutta ottaen huomioon, kuinka paljon olen niistäkin hetkistä oppinut ja saanut kokemusta, olen iloinen, että olen saanut kokea nekin hetket elämässä. Puhumattakaan niistä hetkistä, kun olen saanut nauraa katketakseni, viettää aikaa ihanassa seurassa, oppia uusia asioita, solmia uusia ihmissuhteita ja paljon, paljon muuta.

Toivottavasti elämä jatkuu yhtä kokemusrikkaana jatkossakin! Sitten sitä voi olla iloinen vielä mummelinakin... :)

6

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä se vain on niin että kaikki tähän asti kokemani on tehnyt minusta minut. Sinusta Sinut. Eihän sellaisesta voi olla kuin iloinen.

      Samalla olen itse ymmärtänyt että ilman kaikenlaista kokemuspohjaa en tajuaisi arvostaa tätä päivää. Olen ollut välillä niin huono ihminen että oikein hävettää. Nyt kuitenkin mennään oikeaan suuntaan.

      Iloisena kohti kokemusrikasta tulevaisuutta!

    • Tänään iloitsen erityisesti muuan ystävyyssuhteestani. Sitä luuli joskus aiemmin, ettei enää aikuisiällä pystyisi solmimaan yhtä tiiviitä ja hienoja ystävyyssuhteita kuin joskus muinoin lapsuudessa tai nuoruudessa. Miten väärässä olinkaan! Kaksi vuotta sitten sain kunnian tutustua erääseen aivan upeaan ihmiseen, joka on osoittautunut sittemmen jopa sielunsisarekseni. Uskoakseni tunne on molemminpuolinen. :)

      On sanoinkuvaamattoman hienoa, että on näin kypsempänä saanut tutustua niin hienoon ihmiseen, jonka kanssa voi jakaa aivan kaiken! Kiitollinen ja iloinen hänen kaltaisestaan ystävästä. Todella. Ja sen verran fiksu olen ollut, että olen muistanut tämän sanoa myös hänelle itselleen suoraan. :)

      Iloitsen myös siitä, etten ota enää mitään asiaa tai ihmistä elämässäni itsestäänselvyytenä. Pitää ymmärtää iloita siitä, mitä on, ja yrittää kasvattaa mahdollisimman vähän sitä typerää "olisi pitänyt" tai " miksi en koskaan sanonut/tehnyt, mitä minun olisi pitänyt" -saldoa.

      Niin, ja tokihan päivän ilonaiheesta käyvät myös kesän ekat mansikat! :)

    • Olisin voinut kirjoittaa tuon kolmannen kappaleen ihan itse.

      Usein alennun silti pohtimaan miten olen voinut olla niin kylmä kuin olen välillä ollut. Jotenkin vasta viime aikoina tajunnut mitä asiat itsellekin tarkoittavat.

      Nyt tajuan että turha märehtiä, kun niille ei voi mitään. Pitää keskittyä nykyhetkeen ja olla iloinen siitä mitä on.

    • Itse olen oppinut osittain karvaidenkin kokemusten saattelemana, että on olemassa kolme eri asiaa, jotka eivät auta pitkällä tähtäimellä (jos kohta eivät lyhyelläkään) yhtään mitään, ja ne ovat itsesääli, katkeruus sekä jossittelu jälkeenpäin. Menneelle ei voi enää mitään, mutta nykyisyys/tulevaisuus on hyvin pitkälti omissa käsissä. :)

    • Näinhän se menee. Se kun vain pysyisi aina päällimmäisenä mielessä ja muistaisi ainakin niinä hetkinä kun se on tarpeen. Olen huomannut että ihan yksin en siihen kykene aina ja kaipaisin ihmistä jolle voisi ajatuksensa silloin jakaa, sillä hetkellä varmasti viimeistään se toinen saisi havahtumaan pois ihan hölmöistä ajatuksista millä ei ole mitään totuuspohjaa. Omassa päässä kaikki asiat vain saavat helposti niin suuret mittasuhteet.

      Mutta iloitaan tästä päivästä. Kaikki on oikeastaan aika mukavasti. :)

    • Ghemo

      No kyl ne tästä päivä kerrallaan......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1725
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      89
      849
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      673
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      513
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe