Moraali inhoaa voimakkaita ja alistaa ne

kristinusko=satua

Kristillisen oppien mukaisesti;Jos jokin simiäs pahentaa sinun,niin puhkaise se ulos.Se että tuntematon alkaa tuomitsemaan eläviä on pahin rikos elämää kohtaan mitä ikinä on tapahtunut.
kristillisen oppien mukaan kaikki ovat syntisiä(niin alkaa alistaminen jo 0vuotiaana kasteessa onneksi ympärileikkausta ei ole)ja satukirja hyökkää tunteiden ja elämän kimppuun sekä tekee sen rumaksi ja ketä tämä oikein sitten palvelee?
Ei ihmistä ainakaan vaan valtiota joka tahtoo että kaikki ovat tasapäisiä lampaita jotka vapiseva pelosta ja ovat ennekaikkea helposti ohjailtavissa.

Yleisin kaava kristinuskolla on;Tee niin ja niin , älä tee näin ja näin - silloin tulet onnelliseksi TAI MUUTEN!

Me olemme välttämättömiä,me olemme kappale luontoa,me kuulumme kokonaisuuteen,me olemme kokonaisuus.
Ei ole mitään mikä voisi olemustamme tuomita,mitata,verrata,arvostella koska se olisi sama kuin tuomittaisiin,mitattaisiin,verrattaisiin ja arvosteltaisiin kokonaisuutta.

16

75

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä hupaja

      moraaliton ateisti - saatanapalvoja,? Kiristääkö musta t-paita ja pukinparta?

      Moraali kuuluu joka uskontoon, paitis sinun kalseaan pakanuuteen.

      Moraali siksi että moraali on osa ihmistä. Kaikki sen tietää ja ne jotka ei vielä tiedä oppii, sillä elämä opettaa sen - sinullekin. Ei ihmisen pidä tehdä pahaa, se on karmallinen laki.

      • uskonnot tyhmille

        Typerys!saatanan palvojat ovat myös uskovaisia sillä uskovat huuhaa satukirjaan,minä en usko mihinkään seemiläs orjien sepittämiin valheisiin.


    • me

      kaikki uskonnot ovat ihmisten mieli kuvituksen tuotetta kun kuollaan joskus rahaa ja uskontoa ei saa mukaan joten turha palvoa maallista.

    • frrre545

      Jokos Nietschen Antikristus on tullut tavattua läpi?

      • raakkuna1

      • Tavattu on monasti

        Hyvä frrrre545.Löysin Epäjumalien Hämärä kirjan divarista ja luettu on läpi monesti koska on niin hyvää tekstiä että.
        Siinä helvetillä pelottelija hihhuleille lyödään luu kurkkuun mikä saa ilon nousemaan kasvoille.


    • Moraali Morales

      Ei kukaan ole moraaliton, sillä moraali tarkoittaa vakiintuneita tapoja.

      Jos joku ottaa tavakseen potkaista viisivuotiasta lasta päähän niin että mäjähtää aina sellaisen nähdessään, niin hänellä on sitten sellainen moraali.

      Eikä hän ole moraaliton.

      • Monstrum in animo

        Kyse olikin kristillismoraalisesta rumentamis satukirjasta joka hyökää ihmisten päälle ja yrittää tehdä heidät rumiksi.

        Mitä muuta onkaan tuonpuoleisella peloittelu kuin tämänpuoleisen rumaa likaamista?


    • tyhmille uskontoa

      Budha sanoo ; Älä mielistele hyväntekijääsi.
      Sanottakoot nämä sanat länsimaisessa kristinuskon kokouksessa niin se menettää arvonsa heti.

    • tavallinen ihminen

      Uskonto on valtava voimavara, johon nivoutuu tärkeimmät ajatukset: Usko, toivo ja rakkaus.
      Voiko edes kuvitella, mitä kauheuksia tapahtuisi, jos ei olisi tällaisia jarrutustekijöitä ihmisen pahuudelle, kuten uskonto, mikä antaa raameja miten pitäisi elää. Ei ne hääppöisiä varmaan olleet ne ajat, jolloin oli kaikennäköisiä jumalia, joita palvottiin ja uhrattiin ihmisiäkin.
      Järkevä ihminen kaipaa jotain muutakin uskoa, kuin pelkän rahanpalvomisen, ellei nyt sitten ole joku satanisti, joka saa esim. nautintoa kaatelemalla muistokiviä hautausmailla. Kannattaa aina pikkasen vertailla asioita keskenään.

      • sub specie aeterni

        Eli elät harhoissa no hyvä sinulle niin.
        Tiedät kai että kristinuskon nimeen on tapettu mijoonia syyttöiä ihmisiä ja tuhottu kokonaisia kansoja.
        Satukirjoissa esiintyvät jumalat ovat seemiläisten orjien tekemiä elämälle vihamielisiä olentoja mutta ennenkaikkea ne ovat satuja ja niihin pitääkin suhtautua kuin satuihin eli toissijaisesti,arvottomasti.

        Jopa itse juutalais einstein totesi että uskonnot ovat alkukantaisia sepityksiä ja se että joku ottaa ne todesta pitää hänen olla sivistymätön,tyhmä tai hullu taisitten kaikkia edellämainuttua.


      • jaa aaaa

        Ei ihmiset sentään verenhimoisia sarjamurhaajia ole ilman uskontoja! Uskovaiset ovat tekopyhiä ja teurastavat elämää minkä ehtivät. Taivahan tosi on fakta, että ihmisten väestönräjähdys ja kehittynyt lääketiede/ pidentyneet eliniät ja maatalous/ lihan syöminen ja kaupungistuminen ja pelkkä talouskasvun tavoittelu tulee johtamaan ihmisten joukkotuhoon, joka voi olla sitä, että lopulta on liian ahdasta ja suurin osa kuolee nälkään ja janoon.

        Jos sanotaan ettei esim. lääkäreiden pidä leikkiä jumalaa ja antaa ihmisille esim. eutanasiaa, lääkäreiden ei myöskään pitäisi antaa vammaisten jäädä eloon/ avittaa lapsia joiden pitäisi kuolla jne. sillä se on myös jumalan leikkimistä. Omasiten ei myöskään pitäisi vaatia mitään. Luonto sen tietää parhaiten mitkä on kelpoja elämään tai muuten käy juuri näin, että maapallo ylikuormittuu.

        Kuitenkin, uskovaiset on maailman typerinpiä otuksia..... heitä on helppo sahata linssiin ja samalla he itse toimivat täysin väärin. Olisi sitten edes reilusti "paska ateisti" joka myöntää oman röyhkeyden ja omien etujen ajamisen ja eläimellisyyden.
        Kuitenkin on olemassa vain kahdentyyppisiä ihmisiä; järkeviä ja empaattisia sekä tyhmiä ja itsekkäitä, riippumatta siitä missäpäin maailmaa on syntynyt ja mihin uskontoon kuuluu.


    • eämän palvoja

      Ekkönä tiiä, että liike on tärkeämpi kuin lopputulos. Ei siitä rahastakaan jää hajuakaan, eli harhaa sekin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe