Mitä tapahtuu ihmisen kuollessa?

totuuden torvi

Mitä tapahtuu ihmisen kuollessa?

"Tomu palaa maahan, josta se on tullut. Henki palaa Jumalan luo, joka on sen antanut"
Saarn. 12:7

Siis:
Kuolemassa ihminen palaa ennen luomista ja syntymistä olleeseen tilaan. Ruumis muuttuu uudelleen maan tomuksi. Elämän henki palaa Jumalan luo, josta se on tullut.

Mitä tarkoitetaan Jumalan luo palaavalla hengellä?

"Ruumis ilman henkeä on kuollut" Jaak. 2:26
"Niin kauan kuin minussa vielä henkeä on ja Jumalan henkäystä sieraimissani" Job 27:3
"Sillä ihmisten ja eläinten kohtalo on yhtäläinen: samalla tavoin kuolevat molemmat, yhtäläinen henki on kaikilla. Ihmisillä ei ole etusijaa eläimiin nähden" Saarn. 3:19

Siis: Jumalan luo palaava henki on hänen meihin antama elämänvoima. Vastaava on eläimilläkin (1. Moos. 1:30; 6:17; 7:15). Se ei ole ilman ruumista tietoista elämää jatkava olento.

Mikä on sielu?

"Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu" 1. Moos. 2:7

Siis: Sielu on elävä olento. Se muodostuu aina ruumiista ja hengestä. Sielua ei ole olemassa ilman ruumista ja henkeä. Sielu on ihminen kokonaisuudessaan: ruumis henki = sielu.

Kuolevatko sielut?
"Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava" Hes. 18:19

Siis: Raamatun mukaan vain Jumalalla on kuolemattomuus (1. Tim. 6:15-16). Ihminen on sen sijaan kuolevainen sielu. Herra sanoo, että synnin tähden hänen on kuoltava.

Menevätkö hyvät ihmiset kuollessaan taivaaseen ja pahat helvettiin?
"Mitä kantaisäämme Daavidiin tulee, -- hän on sekä kuollut että haudattu; onhan hänen hautansa meidän keskellämme vielä tänäkin päivänä. -- Sillä ei Daavid ole astunut ylös taivaisiin" Ap. t. 2:29,34

Jeesus sanoi: "lähettäjäni tahto on, etten minä anna yhdenkään niistä, jotka hän on uskonut haltuuni, joutua hukkaan, vaan viimeisenä päivänä herätän heidät kaikki" Joh. 6:39

Enemmän:

http://kirjasto.adventist.fi/kysymyksia-kuolemasta

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuuden torvi

      Jatkoa edelliseen:

      "Niin on tapahtuva maailman lopussa. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä, ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki, jotka ovat pahennukseksi ja jotka tekevät laittomuutta, ja heittävät heidät tuliseen pätsiin"
      - Matt. 13: 40-42

      VASTAUS: Kuollessaan ihmiset (sielut) eivät mene taivaaseen (vain henki) eivätkä helvettiin. Heidän ruumiinsa odottavat haudoissa ylösnousemuksen päivää. Silloin "Kaikki, jotka haudoissa ovat, kuulevat hänen äänensä ja tulevat esiin" (Joh. 5:28,29).

      6. Onko ihminen kuoltuaan tietoisessa tilassa?

      "Elävät tietävät, että että heidän on kuoltava, mutta kuolleet eivät tiedä mitään. Eikä heillä ole milloinkaan enää osaa missään, mitä tapahtuu auringon alla -- Myös heidän rakkautensa, vihansa ja intohimonsa on jo aikoja mennyt, -- ei ole tekoa, ei ajatusta, ei tietoa eikä viisautta tuonelassa [haudassa], jonne olet menevä"
      - Saarn. 9:5,6,10

      "Eivät kuolleet ylistä Herraa, ei kukaan hiljaisuuteen astuneista"
      - Ps. 115:17

      VASTAUS: Ei ole, koska "kuolleet eivät tiedä mitään" (Saarn. 9:5). Samasta syystä kuolleisiin ei voi olla yhteydessä (Job 14:12,21).
      HUOMAUTUS: Tiede ei tue käsitystä, että ihminen olisi jakautunut kahtia; tietoiseen mieleen ja tiedottomaan ruumiiseen. Ihminen on kokonaisvaltainen psykofyysinen olento, jossa keho vaikuttaa mieleen ja mieli kehoon. Tietoisuutta ei ole ilman ruumista.

      • Sehän on hyvä,että tajunta sammuu. Sittenhän meiltä on huolet ikuisesti ohi.


    • notw

      Jos haluat kristillisen kannan kysymykseesi niin tässä: Kuollessaan ihmisen sielu irtautuu ruumiista ja jatko riippuu siitä uskoitko elämäsi aikana Jeesukseen vai et. Jos uskoit pääset taivaaseen. Jos et menet ns. odotushuoneelle, eli et joudu suoraan helvettiin ennen viimeistä päivää jolloin Jumala tuomitsee ihmiset. siellä sitä sitten kökötellään. Maan päällä ihminen ei ole sieluna kauaa. Kyse on siis minuuteista, jopa sekunneista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe