Mahtaakohan pitää paikkansa, että nesteen futura-dieseli on "kuivaa". Puhdastahan se varmaan on, mutta onkohan aineessa tarpeeksi voiteluaineita vai syökö aine aikaa myöten syöttöpumpun entiseksi?
Nesteen Dieseli huonoa?
Kuivuri
71873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nesteen dieseliä, menee ainakin mulla vanhassa pösössä, litra enemmän satasella kuin Shellin tai Esson.
Taitaa olla kaikissa löpöissä nykyisin sama vika, liian kuivaa.
Laita silloin tällöin kakstahti öljyä joukkoon.
tuo öljykikka toimii vaan VANHEMMISSA dieselautoissa(tavalliset ruiskupumput). uudet korkeapainepumput sanoo helposti poks, jos löpön joukossa on ylimääräistä. muuten oiva keino voidella pumppua ja suuttimia...itse olen laittanut 0.5% öljyä tankin tilavuudesta about 5tkm välein.
Olen tankattu 2v vanhan VW polon Viipurissa ja Pietarissa Nesteellä ja kulutus ollut samaa luokkaa,eli 4-4.3 litraa/100km
Viipurin ja Pietarin Nesteeltä saa samaa kuin täältäkin ja eikä kuluta yhtään enempää
saa samaa! Fortum ostaa venäjällä myytävän dieselin/bensan paikallisilta markkinoilta, mutta kuitenkin laadukasta tavaraa. Ei liene sen huonompaa kuin täälläkään, mutta se EI ole Suomessa tehtyä.
Venäjän nafta on pumpulle terveellisempää, kuin kuiva suomalainen. Ruotsalainen lienee vielä kuivempaa. Tää kuivuus kai meillä johtuu tiukemmista päästönormeista.
tiedä, ku en koskaan tankkaa Nesteen kamaa, ku ovat hinnoitelleet itsensä ulos jo aikoja sitten. Hyvin nuo tuntuu ainakin ulkomaalaisten nesteet toimivan.