että pakkoruotsi on suomenkielisten syytä. Nyt nähtiin se, että pakkoruotsin takana on aina RKP eli suomenruotsalaiset. Ketkä ovat vaatineet, että ruotsi aloitetaan aikaisemmin? Eivät suomenkieliset tahot vaan RKP ja Folktinget!
RKP sai tehtyä hallituksessa lehmänkaupat. RKP ilmeisesti suostui tuntijakouudistukessa mihin tahansa, kunhan vain pakkoruotsia aikaistetaan. Svekot ovat oksettavia kusipäitä ja ylimielisiä rasisteja. Asiaa on turha kaunistella.
Svekot kerjäävät turpiinsa.
RKP sai tehtyä hallituksessa lehmänkaupat. RKP ilmeisesti suostui tuntijakouudistukessa mihin tahansa, kunhan vain pakkoruotsia aikaistetaan. Svekot ovat oksettavia kusipäitä ja ylimielisiä rasisteja. Asiaa on turha kaunistella.
Svekot kerjäävät turpiinsa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Poliisi on ennenkin hoidellut väkivaltaiset hörhöt, joten tämän maan pohjoisegermaanisella väestönosalla ei ole mitään syytä huoleen. 30-luvulla kieliriita oli vielä monta kertaa pahempi kun sen ajan äärifennot mellakoivat Helsingin kaduilla, mutta talttuivat lopulta poliisin vesitykkien suihkuihin. Poliittisiin päämääriinsä eivät äärifennot päässeet silloin eivätkä pääse nytkään.
Lue välillä muutakin kuin Meinanderin satuja. Nyt voitkin antaa linkin milloin 30-luvulla käytettiin vesitykkejä vai oletko valehtelija. Minä en ainakaan muista lukeneeni mistään tuollaista tapausta. Tehän niitä hörhöjä olette. Kaikki diktatuurin kannattajat ja väkivaltaiset sekopäät oli suurimmaksi osaksi ruotsinkielisiä menneisyydestä nykypäivään asti joten älähän projisoi-
Esimerkiksi www.helsinki.fi/aktuellt/arkiv/11-2008/6-16-46-32
Mellakat alkoivat ruotsalaisuuden päivän iltana 6.11.1932, kun AKS:läisten yllyttämät suomenkieliset nuorisojengit hyökkäsivät ruotsalaisuuden päivää juhlineiden ruotsinkielisten kimppuun vähän samaan tyyliin kuin Ruotsin lähiöissä nykyisin mellakoivat maahanmuuttajanuoret. Mellakointia jatkui neljän päivän ajan ja se tosiaankin saatiin lopulta laantumaan vasta vesisuihkuin. Samaan aikaan eduskunta käsitteli IKL:n ja Maalaisliiton aloitteita virallisen kaksikielisyyden romuttamiseksi. IKL:n puhujat uhkasivat eduskunnassa ruotsinkielisiä traagisilla seurauksilla jos yksikielisyysaloitteet eivät mene läpi. Aloitteet tietenkin kaatuivat eduskunnassa. Mellakointi toistui seuraavana vuonna, sillä seurauksella että ruotsinkieliset kerääntyivät entistä suurempina joukkoina yhteen. Vuonna 1935 oli jo suhteellisen rauhallista ja ruotsinkieliset juhlivat vielä edellisvuottakin suuremmalla joukolla. Muuten, se kuuluisa Freudenthal-mitali josta nefet aina mielellään puhuvat perustettiin juuri 30-luvulla nimenomaan uhmakkaana vastauksena AKS:n ja IKL:n harjoittamalle väkivaltaiselle painostukselle. Se oli viesti sen ajan äärifennoille siitä mitä on odotettavissa jos joku luulee voivansa painostaa suomenruotsalaisia väkivallan uhan avulla.
Ainoa vitsi tällä palstalla (tosin todella huono sellainen) ovat ne väkivallalla uhoavat sekakäyttäjät ja avohoitotapaukset jotka luulevat romuttavansa virallisen kaksikielisyyden omalla virtuaalimölyllään. Eihän teitä nefereppanoita kukaan ota tosissaan. Kuten sanonta kuuluu: mies tulee räkänokastakin, vaan ei koskaan äärifennosta.
Onneksi suruja on nyt vähemmän kuin 30-luvulla ja aate on muutenkin ohuempaa, paitsi muutaman äärisvekon sinikeltaisessa mielessä.
Annat jonkun epämääräisen nettisivun ja teet siitä omia sairaita tulkintojasi. Ei vakuuta. Minäkin teen tulkinnan että svekkuleilla meni turpa soukemalle Kosolan muilutusten ansiosta jolla viestitettiin että voi sitä suomenkielinenkin miekkaan tarttua.
Puheista päätellen jokaisella suomenkielisellä mummosta lapseen pitäisi olla jotain kättä pitempää ettei käy kuten Ritavuorelle tai Johannes Jääskeläiselle. Ei sinänsä että ruotsalaisesta nössöstä on ketään hyvin valmistautunutta kaatamaan. Tietysti homoista toki on kaatamaan jotka muodostavat ruotsalaisten enemmistön mutta muista ei ole. Svekot ei myöskään pystyisi niin räikeää tekoa peittelemään mutta tällä kertaa korvien väliin vetoaminen ei auttaisi.
Sinuako ottaa. Sekopää joka haaveilee Ruotsin vallan palauttamisesta ja Suomen miehityksestä. Yritäs ensin vaikka opettaa gävleläiset ja närpiöläiset ajamaan Leopard panssarivaunua niin puhutaan sitten. Wittmanneitahan teistä lusmuista ei tule kirveelläkään. KOSKAAN!
Miksi me Ruotsia tänne tarvitsisimme? Ettehän te äärifennot tässä maassa määrää kuin korkeintaan siitä mitä juomaa te omassa lähiökapakassanne tilaatte.
Kyllähän te netissä osaatte uhota, mutta mitään ette tule koskaan saamaan aikaan, se on selvää jo ennakolta.
" viesti sen ajan äärifennoille siitä mitä on odotettavissa jos joku luulee voivansa painostaa suomenruotsalaisia väkivallan uhan avulla."
Airojen kolinaa?
"Poliisi on ennenkin hoidellut väkivaltaiset hörhöt, joten tämän maan pohjoisegermaanisella väestönosalla ei ole mitään syytä huoleen."
Suomessa on tapahtunut viimeisen 10-vuoden(!) aikana jo neljä joukkosurmaa (Myyrmanni, Jokela, Kauhajoki, Hyvinkää). Mielestäni suomenruotsalaisilla on siis erittäin paljon syytä huoleen, mutta jostain syystä he eivät sitä itse käsitä ollenkaan.
"Poliittisiin päämääriinsä eivät äärifennot päässeet silloin eivätkä pääse nytkään."
1930-luvun kielitaistelussahan nimenomaan päästiin päämäärään eli suomen aseman parantamiseen.
"Yliopiston hallinnon ja opetuskieleksi määrättiin suomi."
http://www.helsinki.fi/yliopistonhistoria/yliopisto/nostot/kielitaistelut.htm