Tuolta voi lukea suomenruotsalaisten

pakkoruotsin poistamisesta. http://hbl.fi/nyheter/2012-06-28/ruohonen-lerner-vill-gora-svenskan-frivillig
Yksi on sitä mieltä että suomalaiset eivät edes kuulu Suomeen.
889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aika raisua meininkiä! Suomenruotsalaiset jätkät pitää tuolla keskinäistä treffipalstaansa. Peräsuolipanoista puhutaan aivan avoimesti.

Ne ilmeisesti luottaa siihen ettei muu maailma kuitenkaan osaa ruotsia, ja siksi voi huoletta käyttää noin härskiä homokieltä.

Äänestä
  • suomalaisten tappamisesta ja karkoittamisesta mutta siihen tuskin Mika Illman puuttuu.

    Äänestä

hiljattain tehdyn 17 maan englainen kielen koulutus tason tutkimukset eri maissa osoitti, että vieraan kielen taidon paras englannin kielen taito on ruotsalaisilla! JA SUOMENLAISET LISTAN HÄNNILLÄ tyhmyyttään pakkoruotsinsa kanssa aikaansa tuhlaavana kannattomuuden tyhmyydessään!

Äänestä
  • käytännöllisesti konkassa kunnes pääsi hallitukseen ja kun se otti Rkp:n mukaan niin Kokoomuksen velat vain katosivat.

    Äänestä

Ja höpsis. Jokunen kuukausi sitten uutisoitiin vertailusta, ja hollantilaisilla oli paras, norjalaisilla sitten. Muistaakseni tanskalaisilla ja ruotsalaisilla seuraavaksi, ja suomalaisilla myös kärkipäätä hieman ym. germaanisia kieliä puhuville luonnollisesti hävinneinä.

Hollantilaiset ovat jo kauan olleet ykkösiä englannissa, syy lienee takavuosien tv-tarjonta. Norjalaisilla taas on Britannia lähellä ja paljon öljyrahoja. Ja noilla muilla sukulaiskieli, mikä auttaa paljon.

Suomalaisten taito on silti hyvin lähellä vertailun mukaan ym. maita, ja kaukana, kaukana edellä sakuja, franskiksia, limaisia luigeja, espanjalaisia jne, jotka ovat englannissa useimmiten täysin surkeita.

Suomalaisten hyvä taito johtuu hyvästä peruskoulu- ja lukio-opetuksesta, ja nykyisin siltä pohjalta lähtevästä angloviihdekulttuurin omaksumisesta. Ja ovathan suomalaiset perinteisesti Euroopan ykkösiä Amerikan ihailussa, tai ainakin kakkosia ruotsalaisten jälkeen.

Ruotsintunnit vievät resursseja lähinnä muilta kieliltä kuin englannilta, sillä englanti aloitetaan yleensä aiemmin ja se on kaikilla ruotsia vahvempi, ja sitä tosiaankin tukee tuo anglojen viihdekulttuurin seuraaminen.

Ilman "pakko"ruotsia lapsemme osaisivat englantia luultavasti tasan yhtä hyvin kuin nyt, mutta ranskan ja saksan taidot olisivat sitten parempia, joillakin lähes käyttökelpoisia.

Äänestä
  • Rajallisten resurssien jakaminen useampaan kohteeseen vähentää käytettävissä olevia resursseja yksittäisessä kohteessa, eli argumenttisi on väärä.

    Äänestä

  • Luulet sinä kirjoitti:

    Rajallisten resurssien jakaminen useampaan kohteeseen vähentää käytettävissä olevia resursseja yksittäisessä kohteessa, eli argumenttisi on väärä.

    pakkoruotsi loppunut mutta Kokoomus esti sen lopettamisen. Kokoomuksella oli velkaa niin paljon että oli just konkassa mut kun otti Rkp:n mukaan hallitukseen niin velat ihmeellisesti katosivat.

    Äänestä

Suomenhurrit on suomen syöpä !! Eiköhän me tuo 5 % kansa sentään saada matalaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskusteluja kirjoitti:

pakkoruotsin poistamisesta. http://hbl.fi/nyheter/2012-06-28/ruohonen-lerner-vill-gora-svenskan-frivillig
Yksi on sitä mieltä että suomalaiset eivät edes kuulu Suomeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu