Suomi joutui nöyrtymään esimerkiksi vastustamaansa suoraan pankkitukeen, jota ei enää myönnettäisi alkuperäisten suunnitelmien mukaan valtion kautta. Ehdoksi saatiin kuitenkin, että ennen suorien pankkitukien myöntämistä euroalueelle pystytetään yhteinen pankkivalvontaviranomainen, joka toimii Euroopan keskuspankin alaisuudessa.
Kataisen arvion mukaan pankkivalvojan pystyttämiseen menee vähintään kuukausia.
"Tämä oli kohta, jossa Suomella oli varaa joustaa. Rahan vastineeksi saadaan osapuoleksi pankkivalvoja, joka pystyy tarvittaessa pankkien uudelleenjärjestelyyn eli harkitsee, mitkä pankit tai pankkien osat ovat elinkelpoisia."
Kataisen arvion mukaan pankkivalvojan pystyttämiseen menee vähintään kuukausia.
"Tämä oli kohta, jossa Suomella oli varaa joustaa. Rahan vastineeksi saadaan osapuoleksi pankkivalvoja, joka pystyy tarvittaessa pankkien uudelleenjärjestelyyn eli harkitsee, mitkä pankit tai pankkien osat ovat elinkelpoisia."
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kataiseen ei kansa luota. SDP on Kataisen talutushihnassa, peruskoulunopettaja Urpilainen ei ymmärrä näin suuria talousasioita ja siksi Kataisen talutushihnassa.
SDP on kokoomuslaisempi kuin Kataisen vasemmistokokoomus.
Ulos molemmat, Katainen ja Urpilainen ja koko hallitus
Kaatakaa ihmeessä hallitus. Miksi eduskunta ei ole hereillä. Kaikki puolueet nyt hallituksen kaatoon. Ei Suomea saa sitoa veronmaksajien rahoilla tukemaan Espanjan eikä muidenkaan maiden pankkeja !!! eikä kriisirahastoja. Herätkää vihdoinkin.!!! IRTI EU:sta. kANSANÄÄNESTYS!!!
Tämä on HÄTÄHUUTO !!!!
KATAINEN ITSE
täys väärentäjämulkku!
Demut,vasurit ja lahopääkokkarit..
En usko Kataisen hoviin. Katainen ja kokoomus toimii täysin diktaattorimaisesti kaikissa päätöksissä, eikä demareilla ole mitään sanomista mihinkään. Urpilainen hoitaa valtiovarainministerin salkkua ja valehtelee vakuuksista, joita todellisuudessa ei ole. Nyt maksamme Espanjaa, Itaöiaa, Kyprosta ja lista vaan kasvaa ja tukipaketteja tarvitaan vaan lisää ja mitä tekee hallituksen muut puolueet? Hyväksyvät tukipaketit tukipakettejen perään, kunnes ei ole enää meilläkään edes omaa kansaa elättää. Tämä on käsittämätöntä, ettei kukaan muista puolueista, jotka hallituksessa ovat; kyseenalaista toimia, vaan suostuvat ihan kaikkeen, jopa kansamme alasajoon. HERÄTKÄÄ VAI ONKO JO LIIAN MYÖHÄISTÄ!
KANSANÄÄNESTYS AIKAAN HETI, UUDET VAALIT, HALLITUS ALAS