Ikiaikainen totuus

Rikas antaa vähän

Köyhä antaa paljon
1187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • Siinä peruste ja oikeus kerätä leskenropo ja vaatia toinen ihokas veroina kunnalle ja valtiolle.
    Business maksaa nimellisiä ja harkinnan varaisia veroja nostaen tukia ilman häpeää, vain palkkatulo on verogiljotiini.

    Äänestä

Kun ihminen sitten on älyttömän rikas hän lakkaa kokonaan käyttämästä omia rahojaan.
Elikkä minkä rikkaammaksi ihminen tulee sitä vähemmän hän käyttää omia rahojaan.

Äänestä
  • "- Ainoa keino päästää ihmiskunta kärsimyksistään on tappaa se prosentti, joka omistaa kaiken. Se prosentti, joka panee meidät tilanteeseen, jossa ihmisyydellä ei ole mitään arvoa. Rikkaat. Ja poliitikot, jotka ovat rikkaiden sätkynukkeja"

    Äänestä

"Kun ihminen sitten on älyttömän rikas hän lakkaa kokonaan käyttämästä omia rahojaan.
Elikkä minkä rikkaammaksi ihminen tulee sitä vähemmän hän käyttää omia rahojaan."

Kenenkäs rahoja tämä rikas muka sitten käyttää? Veronmaksajien?

Kyllä rikkaat käyttää ihan omia rahojaan. Kaikkea ei vain käytetä kulutukseen, vaan sijoitetaan tehtaisiin, koneisiin, yrityslainoihin, ym toimintaan jolla Suomen vauraus on rakennettu. Ei rikkaat niitä rahoja tyynyn alla tai pankkitilillä makuuta, se on keskiluokan tapa. Rikkaat sijoittavat...ehkä siksi he ovatkin rikkaita.

Äänestä
  • "Järkimies"

    Siinä meillä järjenjättiläinen. Et uskalla myöntää kun olet itse rikkaiden sätkynukke.

    Äänestä

  • Siellä puhuu Kokoomuspolitikko syvällä rintaäänellä täyttä sontaa ja siitä hänelle vielä maksetaan. Mistään häpeästä ei tietoakaan.

    Äänestä

Minä maksan todella paljon veroja joka kuukausi, ja silti käteen jää melkein sama kuin jos olisin työttömänä.

Äänestä
  • "Minä maksan todella paljon veroja joka kuukausi, ja silti käteen jää melkein sama kuin jos olisin työttömänä"

    Mene välittömästi poliisin puheille sillä työnantajasi kusettaa sinua todella pahasti, tosin siitähän on tullut jo maan tapa.

    Äänestä

  • "Minä maksan todella paljon veroja"

    Toimivan yhteiskunnan ylläpitämiseen tarvitaan todellakin verotusta. Kerroppa maa missä hommat toimivat ilman veroja tai edes tasaverotuksella.. Jopa kapitalistin paratiisissa Usa.ssa rikkaatkin maksavat veroja ja ne veroäyrit eivät todellakaan mene siellä köyhille.

    Äänestä

  • ÄÄÄÄÄääääää..... kirjoitti:

    "Minä maksan todella paljon veroja"

    Toimivan yhteiskunnan ylläpitämiseen tarvitaan todellakin verotusta. Kerroppa maa missä hommat toimivat ilman veroja tai edes tasaverotuksella.. Jopa kapitalistin paratiisissa Usa.ssa rikkaatkin maksavat veroja ja ne veroäyrit eivät todellakaan mene siellä köyhille.

    Eivät tosiaankaan mene köyhille mutta sitäkin enemmän menee karmean köyhyyden aiheuttamiin ongelmiin. Usa:ssa on 5miljoonaa vankia, vankilat täynnä ja lisää rakennetaan kaikki tämä johtuu karmeasta köyhyydestä ja ihmisten heitteillejätöstä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikivanha viisaus kirjoitti:

Rikas antaa vähän

Köyhä antaa paljon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu