Ihan hyvä väittelytilaisuus, missä Soini ja Pekkarinen pyyhkivät lattiaa Vapaavuorella.
http://yle.fi/uutiset/soini_ja_pekkarinen_jatkoivat_eu-kokouksen_arvostelua/6202272
Verenpaineet nousee, kun joutuu kuulemaan kaikenmoisten Vapaavuorten höttöpuheita yhdessä veneessä olemisesta. Aivan naurettavaa argumentointia, kun osa euroopan maista jättäytyy kuitenkin tukemisen ulkopuolelle, Ruotsi, Britannia, Sveitsi jne... Eikö näidenkin maiden pitäisi olla käsi ojossa antamassa rahaa, sillä vientiä nämäkin harjoittavat aivan yhtä paljon euroalueelle mitä Suomi. Se miksi euro-maat ovat tukemassa kriisimaita johtuu paljolti siitä, että näillä on hurjasti saatavia kriisimaista, minkä Soini ja Pekkarinen selvästi ymmärtää tai sitten näiden valtiontalous on siinä kunnossa, että on oletettavissa tukipaketeista hyötyä. Suomella ei ole juurikaan saatavia kriisimaista. Lisäksi näyttää siltä, että liittovaltio kehitys jatkuu pysyväksi tulonsiirtounioniksi ja tulemme olemaan nettomaksaja siinä. Saksalaiset talousihmiset laskivat joku aika sitten, että lasku tulisi olemaan 10 miljardin luokkaa vuodessa Suomelle. Siis noin 10 miljardin edestä työpanosta vuodessa ongelma maille, että ne pystyvät kitkuttelemaan mukana. Ja tämä ei olisi lainaa vaan tulonsiirtoa malliin Helsingistä Perähikiälle. Hyvin myös Soini tarttui tuohon pankkivalvontaan, mikä sinänsä on hyvä juttu, mutta yhteiset talletussuojat taasen ei.
Ongelma tukipaketeissa on ollut siinä, etteivät ne ole helpottaneet ongelmamaiden velanhoitokykyä. Esimerkiksi Kreikan velan määrä on vain kasvanut (325:Sta 390 miljardiin) massiivista tukipaketeista huolimatta (240 miljardia tukea). Saksa onkin taustalla siivonnut omia velkariskejään, kun kriisimaat makselevat erääntyviä velkojaan velalla! Jossain vaiheessa nuo kriisimaiden velat täytyy alaskirjata sillä niiden velanhoitokyky on aivan sama tai jopa huonompi, millä ne itsensä tuohon tilaan saattoivat. Osa syynsä on eurolla, sillä maiden valuuttakurssi ei jousta kilpailukyvyn mukana.
Soini, Pekkarinen ja Vapaavuori
2
141
Vastaukset
- jaa-a.
En jaksanut lukea avaustekstiä, mutta muistaakseni v.2003- 2011 vallassa oli Keskustapuolue. Soiniin ei jaksa ottaa kantaa: tylsää.
Miksei kukaan puhu siitä, että tässä pelastetaan Saksan ja Ranskan pankkeja? Niillä on eniten velkaa etelä- Eurooppaan. Ihmeellistä mölinää, että suomalaiset on ikäänkuin suurin piirtein härkäriiheen siivestettyjä maatalousmulleja mölisemässä, että "Saksa ja me" - se Saksa on ihan velkaantunut ja siksi ne hevoshartijapunapigmentti- Horstit ja Gunnnelsit haluaa siellä, että Suomen rahat pitää antaa Espanjalle ja Italialle.
Ei kiitos monokulttuuria. Muutan mieluummin kahdenkymmen vuoden sisällä Suomesta pois, kuin ainakaan sitä.
En tiedä, miksi olen aina inhonnut saksalaisia. No selitteeksi riittää niiden mullien kaikki ihmiskokeet ja polttoreilit ts. keskitysleirit natsisessa ihanne- yhteiskunnassaan, mutta ja se, että jos joku kansa pystyy sellaiseen hirviomäisyyteen, niin pitää niihin kohdistuva epäluulo sietääkin,vaikka yleisellä tasolla on annettu anteeksi.
Miksi saksalaiset on kamalan rumia? Suomalaiset keskimäärin on melkein yhtä rumia, eli matalajalkaisia, pottunokkia ja v*tun stanan rumia, mutta saksalaiset.... Kerro mulle miksi sakslaiset on niin äärimmäisen ruman näköisiä? "Miksei kukaan puhu siitä, että tässä pelastetaan Saksan ja Ranskan pankkeja? "
Olen minä ainakin yrittänyt puhua :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931422
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52821- 53786
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253677Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10660Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330639Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58634- 53604
