Ihan hyvä väittelytilaisuus, missä Soini ja Pekkarinen pyyhkivät lattiaa Vapaavuorella.
http://yle.fi/uutiset/soini_ja_pekkarinen_jatkoivat_eu-kokouksen_arvostelua/6202272
Verenpaineet nousee, kun joutuu kuulemaan kaikenmoisten Vapaavuorten höttöpuheita yhdessä veneessä olemisesta. Aivan naurettavaa argumentointia, kun osa euroopan maista jättäytyy kuitenkin tukemisen ulkopuolelle, Ruotsi, Britannia, Sveitsi jne... Eikö näidenkin maiden pitäisi olla käsi ojossa antamassa rahaa, sillä vientiä nämäkin harjoittavat aivan yhtä paljon euroalueelle mitä Suomi. Se miksi euro-maat ovat tukemassa kriisimaita johtuu paljolti siitä, että näillä on hurjasti saatavia kriisimaista, minkä Soini ja Pekkarinen selvästi ymmärtää tai sitten näiden valtiontalous on siinä kunnossa, että on oletettavissa tukipaketeista hyötyä. Suomella ei ole juurikaan saatavia kriisimaista. Lisäksi näyttää siltä, että liittovaltio kehitys jatkuu pysyväksi tulonsiirtounioniksi ja tulemme olemaan nettomaksaja siinä. Saksalaiset talousihmiset laskivat joku aika sitten, että lasku tulisi olemaan 10 miljardin luokkaa vuodessa Suomelle. Siis noin 10 miljardin edestä työpanosta vuodessa ongelma maille, että ne pystyvät kitkuttelemaan mukana. Ja tämä ei olisi lainaa vaan tulonsiirtoa malliin Helsingistä Perähikiälle. Hyvin myös Soini tarttui tuohon pankkivalvontaan, mikä sinänsä on hyvä juttu, mutta yhteiset talletussuojat taasen ei.
Ongelma tukipaketeissa on ollut siinä, etteivät ne ole helpottaneet ongelmamaiden velanhoitokykyä. Esimerkiksi Kreikan velan määrä on vain kasvanut (325:Sta 390 miljardiin) massiivista tukipaketeista huolimatta (240 miljardia tukea). Saksa onkin taustalla siivonnut omia velkariskejään, kun kriisimaat makselevat erääntyviä velkojaan velalla! Jossain vaiheessa nuo kriisimaiden velat täytyy alaskirjata sillä niiden velanhoitokyky on aivan sama tai jopa huonompi, millä ne itsensä tuohon tilaan saattoivat. Osa syynsä on eurolla, sillä maiden valuuttakurssi ei jousta kilpailukyvyn mukana.
Soini, Pekkarinen ja Vapaavuori
2
114
Vastaukset
- jaa-a.
En jaksanut lukea avaustekstiä, mutta muistaakseni v.2003- 2011 vallassa oli Keskustapuolue. Soiniin ei jaksa ottaa kantaa: tylsää.
Miksei kukaan puhu siitä, että tässä pelastetaan Saksan ja Ranskan pankkeja? Niillä on eniten velkaa etelä- Eurooppaan. Ihmeellistä mölinää, että suomalaiset on ikäänkuin suurin piirtein härkäriiheen siivestettyjä maatalousmulleja mölisemässä, että "Saksa ja me" - se Saksa on ihan velkaantunut ja siksi ne hevoshartijapunapigmentti- Horstit ja Gunnnelsit haluaa siellä, että Suomen rahat pitää antaa Espanjalle ja Italialle.
Ei kiitos monokulttuuria. Muutan mieluummin kahdenkymmen vuoden sisällä Suomesta pois, kuin ainakaan sitä.
En tiedä, miksi olen aina inhonnut saksalaisia. No selitteeksi riittää niiden mullien kaikki ihmiskokeet ja polttoreilit ts. keskitysleirit natsisessa ihanne- yhteiskunnassaan, mutta ja se, että jos joku kansa pystyy sellaiseen hirviomäisyyteen, niin pitää niihin kohdistuva epäluulo sietääkin,vaikka yleisellä tasolla on annettu anteeksi.
Miksi saksalaiset on kamalan rumia? Suomalaiset keskimäärin on melkein yhtä rumia, eli matalajalkaisia, pottunokkia ja v*tun stanan rumia, mutta saksalaiset.... Kerro mulle miksi sakslaiset on niin äärimmäisen ruman näköisiä? "Miksei kukaan puhu siitä, että tässä pelastetaan Saksan ja Ranskan pankkeja? "
Olen minä ainakin yrittänyt puhua :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1454105Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville653800Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123054Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1232658- 1822353
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321604Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka521466- 541292
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161080Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1131080
