Heippa!
Voisiko joku valaista tietämätöntä... Mulla on "pakettivakuutus" lähivakutuuksesta, johon kuuluu mm. tapaturmavakuutus, matkavakuutus ja kotivakuutus. Nyt ajattelin ottaa lisäksi erillisenä sairauskuluvakuutuksen, mutta mietin, että tarvitaanko sitä... Mikä käytäntö on Suomessa jos sairastuu vakavasti, esim. syöpään, ja ei ole sairauskuluvakutuusta (tapaturmavakutuushan ei korvaa sairautta). Tuleeko kaikki vakuutuksen puuttuessa maksettavaksi itselle, vai onko kunta jotenkin korvausvelvollinen...?
Sairauskuluvakuutus
2
1074
Vastaukset
- Mikko
Kylläjän sinä periaatteessa julkiselta puolelta hoitoa saat esim. syöpään, mutta haluatko varmasti odottaa hoitoa? Vakuutuksen turvin pääset välittömästi yksityiselle, tarvittavat tutkimukset tehdään välittömästi ja hoidot aloitetaan. Myös lääkkeet saat kipattua vakuutuksen piikkiin, muutenhan niissä on omavastuita yms.
Itse en haluaisi olla ilman sairauskuluvakuutusta. Muista, että voit laittaa siihen todella ison omavastuun, jolloin säästät huomattavasti hinnassa. Tällöin käytät vakuutustasi vain vakavien sairauksien kohdalla ja lievemmät hoidat terveyskeskuksessa. - sairaskuluvakuutus.
Sen tarpeellisuus on niin monesta kiinni. Itse olen 37 vuotias nainen ja sairaskuluvakuutukseni maksaa n. 180 euroa vuodessa eikä ole mitään omavastuuta. Käyn vuosittain gynekologilla, siitä tulee laskua n. 80 euroa ja sitten jotain lääkkeitä esim. Burana 400mg 100 tabl. perusvoide ihon kuivuuteen, silmätipat silmien kostutukseen jne. JOs tarvin jotain resepti tai käsikauppalääkettä, pyydän lääkäriltä reseptin ja laitan vakuutukseen. Muuten en ole paljon sairastellut ja siinä mielessä vakuutuksen tarve on ollut pientä. Mutta koskaan ei tiedä mitä sattuu. Esim. jos joudut kuukaudeksi sairaalahoitoon, siitä tulee n. 600 euron lasku, lisäksi jotain lääkkeitä ja muita tutkimuksia. Äkkiä niitä summia kertyy vaikka on omavastuukattoja ja muita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753504Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1391911Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3021651- 881524
- 831509
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531186Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois721091- 631031